Arşiv

AMD Phenom II X4 Test Edildi

Çekici Intel işlemcilere karşı AMD kanadından ciddi bir rakip çıkmayalı uzun bir zaman olmuştu. 45 nm üretim sürecine geçiş firmanın ilk başta planladığından çok daha uzun bir zaman aldı. Şimdi ise bekleyiş sona erdi ve AMD yeni üretim teknolojisiyle daha küçük transistörlere sahip yenilenmiş Phenom işlemcilerini tanıttı: Phenom II.

Dünyanın İlk 65W Dört Çekirdekli Masaüstü İşlemcisi

Başarım sözkonusu olduğunda AMD rakibi Intel’in gerisinde kalıyor, ancak oyun tutkunları dışında başarıma takan pek de kalmadı. Enerji fiyatlarının sürekli yükseldiği günümüzde AMD’nin eli oldukça güçlendi: Dünyanın ısıl tasarım olarak 65 W (TDP) tüketen ilk dört çekirdekli işlemcisi tanıtıldı. Karşılaştırmak gerekirse AMD’nin 65 nm’sine karşılık 45 nm süreçle üretilen Intel’in en az güç tüketen dört çekirdekli tasarımı 95 W’ın (TDP) altına düşmüyor.

AMD: Ayakta Kalma Mücadelesi Ve Geleceği

AMD, ATI’yı satın aldıktan sonra altyapı üretebilme yeteneğine de sahip oldu. Yani, ünlü şirket işlemcilerin yanında artık grafik işlemcileri ve yongasetleri de üretebiliyor. Ayrıca ilk dört çekirdekli işlemci modellerini (Phenom) de henüz iki ay önce duyurdular.

IDF Sonbahar 2006: Core 2 Quadro’dan 80 Çekirdeğe

Intel dört çekirdekli Kentsfield mimarisiyle gurur duyuyor ve daha önce yayınladığımız makalemize atıfta bulunuyor. Fakat IDF daha çok gelecek nesil taşınabilir platformlar, 80 çekirdek projesi ve yüksek verimli güç kaynakları hakkında bilgilerle doluydu.

Intel Core 2 Quadro Kentsfield: Dört Çekirdek

İşlemci yarışında heyecanlı bir döneme giriyoruz, zaten hızlı olan mimariler daha da hızlı hale geliyor: Yeni Core 2 Quadro işlemciler x86 alanında herkesi geride bırakmak ve Intel’in bir süre önce başlayan egemenliğini güçlendirmek için saha çıkıyor.

AM2: AMD Kendini Yeniden İcat Ediyor

AMD modelleri çoğalıyor. AM2 soket yapısını tanıtmak amacıyla sizin için platform, işlemci ve bellekler üzerinde ayrıntılı deneyler yaptık, son olarak yorumlarımızı ve satın alma önerilerimizi ekledik.

Fanlardan Kurtulun, 30 Litre Yağ Kullanın

Bir bilgisayar kasasını sızdırmayacak şekilde yalıtıp, fanları çıkardıktan sonra içine 30 litre yağ koyarsanız ne olur? Tamamen sessiz ve serin bir bilgisayara sahip olursunuz. Eğer bize inanmıyorsanız yağın içine batmış AMD Athlon 64 FX-55 işlemcili ve GeForce 6800 Ultra ekran kartlı kasamıza bir göz atın.

Bütün İşlemci Listelerinin Anası 2005/2006

Tom’s Hardware Guide 3800 MHz hız aralığına sahip 77 adet işlemciyi karşılaştırıyor. Aynı zamanda bir önce yayınladığımız işlemci listesinden beri ne gibi değişiklikler oldu ve bu değişikliklerin sağladığı başarım artışları nasıl gibi sorulara cevaplar arıyoruz.

Bütün İşlemci Listelerinin Anası: Bölüm 2

İşlemci tarihi hakkında ayrıntılı bilgi vermeye AMD’nin izlediği yolla (Athlon’un duyurulmasından Athlon64’e kadar) devam ediyoruz. Son olarak 1995 yılından beri hayatımıza giren işlemcilerin 3300 deney sonucundan oluşan dev bir karşılaştırma tablosuyla yazımızı bitiyoruz. Daha fazla ne denebilir ki?

Bütün İşlemci Listelerinin Anası: Bölüm 1

İşlemci başarımı konusunda yayınlanmış binlerce dergi yazısını ve forum tartışmalarını unutun. Bütün bilmeniz gereken burada: Size 1995 yılından beri pazarda bulunan işlemciler hakkında 3300 adet deney sunuyoruz. Fakat her şeyden önce ilk bölümde sizi işlemci tarihine kısa bir yolculuğa davet ediyoruz.

PC’de Boyut Herşeydir

Dört barebone sistem de tasarımlarıyla kalbimizi kazandı. Kasalardaki işçilik – özellikle de Shuttle’ın sunduğundaki – en üst seviyede.