Arşiv

AMD Radeon HD 4870 X2: R700 ilk Bakış

AMD sadece ucuza iyi başarım arayan kullanıcılara yönelik ürünler üreten bir firma olarak kalmak istemiyor. Hedeflerinden birisi de Nvidia’ya uzunca bir süre önce kaptırdığı başarım tacını geri almak. Bu amaca yönelik olarak da firma en etkileyici yongasından iki taneyi tek bir kart üzerinde birleştirmiş ve adına Radeon HD 4870 X2 demiş. Şimdi soru şu: Bu ekran kartı Nvidia’nın en hızlı GeForce GTX 280 modelini yenecek kadar güçlü mü?

Radeon HD 4870: GeForce GTX 260’tan Daha İyi!

Radeon HD 4870 tanıtıldı ve yavaş yavaş pazarda görülmeye başlandı. Ancak hala tam olarak açıklığa kavuşmamış bir nokta var: Kağıt üzerinde Nvidia’nın ileri seviye ekran kartlarıyla yarışıyor hem de daha ucuza satılıyor fakat bu durum gerçek hayatta da geçerli mi?

Nvidia GeForce GTX 260/280 İncelendi

GTX 280 ve GTX 260 hakkındaki son görüşlerimiz nedir? Her şeyden önce GeForce 7800 GTX ile paralellik yaşandığı bir gerçek. Zaten çalışan bir mimarinin bilinen bazı zayıf noktaları düzeltilerek işleme gücünde ciddi oranda bir artış sağlanmış.

Futuremark’tan Vantage

3DMark’ın amacı her zaman gelecekteki oyunların beklentilerini yansıtarak ekran kartlarını sıralamaya tabi tutmak olmuştur. Ancak 3DMark06’lı yıllar bize bu konuda başarısız olduğunu gösteriyor – AMD kartlarına torpil geçtiği gibi en yeni oyunlar için güvenilir ölçümler de sunmuyor. 3DMark’ın yaratımı da (rendering) bir türlü evrimleşmiyor ve hala çizgi film gibi. Bütün bunların yanında hem üreticiler hem de hızaşırtmacılar için standart araç olmayı da sürdürüyor. Yeni sürüm neler barındırıyor ve "kaslı" yeni kartlar hangi puanlara imza atacak görelim.

Nvidia GeForce 9800 GTX İncelemesi

GeForce 9 serisinin tanıtım yöntemi Nvidia pazarlama bölümünün yaptığı en iyi işlerden birisi olmasa gerek. Daha önce hiçbir grafik işlemcisi üreticisi eski nesle ait bir çekirdeğe dokunmadan, yani komut setlerini geliştirmeden ve akış işlemcisi sayısını bile arttırmadan onu yeni nesil ve güçlü bir kartmış gibi piyasaya sürmeye kalkışmamıştı.

Yeni Lider GeForce 9800 GX2

Nvidia’nın GeForce 9800 GX2 kartını bu deneyi yayınlamadan sadece birkaç gün önce ele geçirebildik ama neyse ki deneyleri zamanında tamamlamayı başardık. Yalnız, kartın çıkış için pek de hazır durduğunu söyleyemeyiz. Örneğin sürücüler o kadar kötü başarım veriyordu ki birçok Quad SLI deneyi ileri bir tarihe ertelendi. Ancak, en azından tek bir GX2’nin neler yapabileceğini bu yazı sayesinde görmüş olacaksınız.

Nvidia GeForce 9600 GT Deneyde

Bugün sınadığımız kart, çiçeği burnunda GeForce 9 ailesinin ilk üyesi! Yalnız Nvidia genelde yaptığının aksine bir davranışta bulunarak seriyi üst düzey bir ürünle değil de, ilk defa orta düzey bir ürünle başlattı. Gerçekte bu fenomeni açıklamanın çok basit bir yolu var: Bu kartın arkasında yatan mimari GeForce 8 ile aynı ve yeni orta düzey ekran kartlarının duyurulmasıyla beraber geliştirilmesi çok da uzun bir zaman almadı.

ATI Radeon HD 3870 X2: Şimdilik Lider

Paralellik üç boyutun doğasında vardır. Paralelizme sadece verilerde değil, verilerin işlenmesinde komutlarda bile rastlarız. GPU üreticileri bu gerçeği (CPU ve GPU arasındaki temel farklardan biridir) iyi bilirler ve o yüzden 3B yongaları bu düşünce üzerine tasarlanırlar.

512 MB 8800GTS: Bir Yılbaşı Mucizesi?

Orta ve üst düzey ekran kartlarının baktığınız mağazalarda bulunup bulunmaması tamamen şansınızla alakalıdır. Bu en azından, özellikle küçük bir kesime hitap eden kartlar için daha doğru bir açıklama. Bu durumun temelinde iki sorun yatmaktadır: Öncelikle eskiden kartın internet sitelerindeki incelenme tarihiyle mağazaların stoklarına girmesi arasında bir, hatta iki ay boşluk olabiliyordu. Ekran kartının stoklara girmesinden sonra ise sürekli olarak tedarik edilip edilemeyeceğini takip etmeniz gerekliydi.