Arşiv

Piyasanın Yeni Grafik Kartı: XGI Volari

ATi ve NVIDIA’nın uzun bir süredir hakim olduğu grafik kartları pazarına yeni bir firma girmeye cesaret etti. Tayvan menşeli XGI (eXtreme Graphics Innovation) pazar liderlerinin karşısına çok daha ucuz ve herkese hitap eden ürün ailesiyle çıkıyor. XGI’ın ürün ailesine ve XGI’ın en üst modeli Volari Duo V8 Ultra’nın beta modelinin sunduğu sonuçlara göz atacağız.

Intel’in Ekonomik 848P’si Piyasada Yerini Aldı

Intel, 865 yongaseti üzerinde, FSB800 desteğini koruyup bellek desteğini tek kanal kanal DDR400’e indirmek için değişiklikler yaptı. Ve ortaya SiS ve VIA’nın düşük fiyatlı ürünleri ile rekabet edebilecek ekonomik 848P çıktı. Testlerde de bazı sürprizleri var.

Optik Farelerin Yarışı

Optik fare sektöründe iki firma, Microsoft ve Logitech, lider olmak için koşuşturuyor. MS ve Logitech’in en yeni ve en parlak ürünlerini test ettik – bakalım , pazarlamacılarının söyledikleri doğru muymuş? Ayrıca Terratec tarafından en yeni ve en iyi oyun faresi olarak sunulan Razer Boomslang’ı performansını ölçmek için teste ekledik. Optik fare testinin ne olduğumu bilmeyenlerimiz, fakat sormaya korkanlarınız için de yazıya optik fareleri tanıtan bir bölüm ekledik.

PC’de Boyut Herşeydir

Dört barebone sistem de tasarımlarıyla kalbimizi kazandı. Kasalardaki işçilik – özellikle de Shuttle’ın sunduğundaki – en üst seviyede.

Çin Raporu: Bir Kasa Üretim Macerası

PC kasaları nasıl yapılıyor? Tayvan’daki Computex fuarı bittikten sonra, Çin’in Dong Guan kentine doğru, kasaların nasıl üretildiğini ilk elden öğrenmek için uzun ve yorucu bir yolculuk yaptık. Üretim süreçlerini izlemek ve üretim aşamalarının ince detaylarını öğrenmek için iki günden fazla zaman harcadık. Size tüm üretim aşamalarını sırasıyla anlatacağız: Tasarım, mühendislik, prototip, test ve üretim.

Kışın Çıkacak Oyunlar İçin Hazır: ATI Radeon 9800 XT

ATi, Radeon 9800 XT ile ürün ailesini biraz daha genişletti. XT, şu anki en üst modelden daha yüksek bir saat hızına sahip ve pek çok ilginç özelliklerle birlikte geliyor – bundle olarak gelen Half-Life 2 oyununu ve yeni kart ortağı ASUS’u unutmamak gerek. Kartın nasıl bir performans gösterdiğini, Asus Radeon 9800 XT’nin nasıl gözüktüğünü ve diğer bilgileri makalenin içerisinde bulabileceksiniz…

Harici, Ama Nasıl? Mobil Depolama Çözümlerini Karşılaştırdık

Raflardaki harici depolama aygıtlarının sayıları artmaya devam ediyor, fakat bunların hepsi kullanıcı dostu, esnek ve ekonomik değiller. HighPoint’in harici Seri ATA ürünleri ile Fujitsu, Maxtor, Western Digital, WiebeTech ve Transcend’in sıradan ve olağandışı USB ve FireWire ürünlerini karşılaştırdık.

GearGrip: Bilgisayarınızı LAN Partiye Taşımanın En Kolay Yolu

Bilgisayarınızı LAN partilerine getirmek ve geri götürmek oldukça zahmetli bir iştir. Fakat CaseAce bunu değiştirmek istiyor. Firmanın GearGrip ürünü, firmanın söylediğine göre, PC oyun sistemini LAN partiye taşıma, kurma, sökme ve daha sonra geri götürme işini daha az zahmetli hale getiriyor. İlk başta kuşkuyla baksam da, fikrimi değiştirmem pek uzun sürmedi. Eğer LAN partilerine gidiyorsanız, bu ürün tam olarak doktorunuzun önerdiği ürün. Eğer LAN partilerine gitmiyor olsanız bile, bu ürün size, eğer PC sisteminizi sağa sola çok taşıyor iseniz, oldukça yardımcı olacaktır.

Yeni Jenerasyon: HP iPAQ H2210/H2215

2000 serisinin ilk ürünü ve aynı zamanda iPAQ 3000 ailesinin son bulduğunun bir işareti olan H2210, yeni Xscale PXA255 işlemciyi ve Microsoft’un yeni PDA işletim sistemi Windows Mobile 2003’ü kullanıyor. HP bu modelin daha fazla güç ve pil ömrü sunduğunu söylüyor. Fakat pek çok PDA üreticisi de benzer özellikleriyle övünüyorlar.

Pioneer DVR-A06 DVD Yazıcı: +/- Savaşına Artık Son

İlk DVD yazıcının raflardaki yerini alışından iki yıl sonra, Pioneer altıncı nesil ürününü, kutulu versiyon DVR-A06 ve OEM versiyon DVR-106 olarak piyasaya sürdü. DVD Forum’un üyesi ve -R ve -RW standardının en büyük savunucusu olmasına rağmen Japon üreticinin yeni ürünleri firmanın söylediğine göre her iki formatta da hem okuma, hem de yazma yapabilen hibrid bir yapıya sahip. Bizde firmanın söylediklerini teste tabi tuttuk.

Ön İnceleme: Canon Powershot A80, İdeal Dijital Fotoğraf Makinası mı?

Canon’un piyasaya çıkmasına birkaç hafta kalan, orta seviye dijital fotoğraf makinası Powershot A80’i test etme fırsatı bulduk. Yeni makina daha büyük bir lense ve ayarlanabilir LCD ekran gibi bazı ergonomik iyileştirmelere sahip. Öyleyse Canon A70 sahipleri Ebay’da makinalarını satmaya başlasınlar mı? Bu, 500$’lık bir makinadan neler beklediğinize bağlı.

Bütünleşik Grafiğin Sunduğu Performans: Her Şey Bir Yongada

İşlemci yongasetleri ile bütünleşik grafik yongaları, bağımsız ekran kartları ile karşılaştırıldığında daha ucuzlar. Bütünleşik grafik piyasasının, harici grafik kartları piyasasına göre daha hızlı büyümesi, kullanıcıların bu fırsattan yararlandıklarının bir işareti. Bağımsız grafik kartı alanında lider ATi ve NVIDIA ile karşılaştırıldığında, bütünleşik grafik pazarına Intel hakim. Bütünleşik grafik maliyet avantajı sunmasına rağmen, performans testlerinde harici grafik kartlarına oldukça farklı bir şekilde geçiliyorlar. Peki üst seviye bütünleşik bir grafik, giriş seviyesi harici bir kart karşısında neler yapabilir?