Arşiv

AMD HD 3800: Orta Seviyenin Yeni Tanımı

Hemen hemen iki hafta önce Nvidia, orta seviye odaklı olarak tasarladığı G92 çekirdekli Geforce 8800GT ekran kartını piyasaya saldı. Nvidia’nın duyurusunu yaptığı aynı gün içerisinde AMD grafik ürünleri başkan yardımcısı Rick Bergman ile HD 3800 serisi ekran kartları hakkında konuştuk.

İleri Seviye Hızaşırtma

Donanımınızı daha hızlı çalışması için zorladığınıza değiyor mu? Cevap kesinlikle evet! Deney sistemimizdeki bütün bileşenleri standart tanımlamalarına göre %20 oranında hızlandırdık.

Direct3D 10 Hakkında Her Şey

Nvidia GeForce 8 serisi ekran kartlarının çıkışı yeni nesil grafikleri de müjdeliyor. Grafik üreticilerinin DirectX 10 donanımlarla neler yapabileceklerine bir bakalım.

GeForce 8800: DX10 Patlaması Geliyor!

Nvidia, DX10’la Microsoft’un bu standardı geliştirmeye başlamasından beri yakından ilgileniyor. En sonunda G80 veya diğer adıyla GeForce 8800GTX karşımızda. Birleşik DX10 tarayıcıları hiç bu kadar güzel görünmemişti!

Nvidia Dörtlüyor: Dörtlü SLI Oyun Tecrübesi

Dünyanın en güçlü 3B oyun çözümü nedir? Hemen cevap verelim dört grafik işlemcisi içeren bir SLI kurulumu. Ancak böyle bir ekran kartından tam verim alabilmek için aynı zamanda son derece güçlü bir sisteme ve sağlam bir ekrana sahip olmanız gerekiyor. THG bu iddialı düzeneğe bir göz atıyor.

Sapphire Sulu Soğutmaya Geçiyor

Şimdiye kadar sulu soğutmaya sahip olan ekran kartları özel üretim sistemlerde görülebiliyordu. Bu durum değişiyor mu? Eskiden sadece belirli kullanıcıların sahip olabildiği bir sisteme Sapphire Toxic X1900XTX sayesinde ortalama kullanıcılarda sahip olabilecekler. Ancak bu ürün ne kadar başarılı?

ATI ve Nvidia’nın Duyuruları Aynı Güne Denk Geldi

Nvidia, yüksek seviye kullanıcılar için GeForce 7900GTX ve 7900GT, orta seviye kullanıcılar için 7600GT ekran kartlarını duyurarak çiftenin iki namlusunu birden ateşliyor. ATI’nin hızlı cevabı ise R520’nin budanmış ve daha ucuz sürümü Radeon X1800GTO ile geldi.

GeForce 7800GS: AGP Daha Ölmedi

Yeni nesil bir ekran kartı almak, AGP destekli sisteminizden vazgeçip PCIe destekleyen bir anakart almak anlamına geliyorsa artık bir seçeneğiniz daha var. NVIDIA, AGP’nin ölmesine henüz izin vermedi ve GeForce 7800GS’nin tanıtmasıyla eski anakartını kullanmak isteyenlere yeni bir AGP ekran kartına geçme imkanı sundu.

ATI Radeon X1900 Rekabeti Kızıştırdı

Kasım ayında NVIDIA, ATI’yi tahtından indiren vuruşunu yapmıştı. Şimdi ise sıra, 384 milyon transistör ve 48 noktacık işhattıyla (pixel pipeline) ATI’nin X1900 serisinde. Sonuç olarak ATI şu anda hem tekli hem de ikili ekran kartı alanında altın kemeri elinde tutuyor.

Uygun Fiyatlı Ekran Kartlarını Hızaşırttık

200 $ altında satılan PCI-Express ekran kartlarının hızını artırdığınızda ne kadar bir başarım artışı elde edebilirsiniz? Vereceğiniz parayı hak edip edemeyeceklerini denemek için ATI ve NVIDIA işlemcili düşük fiyatlı ekran kartlarını hızaşırttık.

X800’lerin Devri Henüz Geçmedi

ATI X800’ün uzun süredir ortalarda olduğu bir gerçek ancak deneylerimizin gösterdiğine göre son çıkan ekran kartlarıyla karşılaştırıldığında çok fazla bir fark olduğu söylenemez. Ayrıca hızaşırtma yapıldığında bu kartlar kesinlikle tatmin ediyor hem de çok uygun bir fiyata.