Arşiv

Yeni Güç Kaynakları: Kalite, Fiyat ve Verimlilik Bölüm 2

Günümüzün güç kaynakları eskilerine nazaran çok daha fazla özellik ve esneklikle beraber sunuluyorlar. Fan denetimi, güç tüketim değerlerinin gösterilmesi gibi özelliklerin yanında bazı güç kaynaklarında USB çıkışları, modüler kablolar ve şık donatı çantaları göreceksiniz. Fakat sizin hangi özelliklere ihtiyacınız var?

Yeni Güç Kaynakları: Kalite, Fiyat ve Verimlilik Bölüm 1

Günümüzün güç kaynakları eskilerine nazaran çok daha fazla özellik ve esneklikle beraber sunuluyorlar. Fan denetimi, güç tüketim değerlerinin gösterilmesi gibi özelliklerin yanında bazı güç kaynaklarında USB çıkışları, modüler kablolar ve şık donatı çantaları göreceksiniz. Fakat sizin hangi özelliklere ihtiyacınız var?

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 3 – Ecoutez écoutez Pensez

Bilgisayar tutkunlarının dünyasında güçlü soğutucular kullanmak alışkanlıktır. Daha özenli ve başarılı tasarımlara şükredelim ki, kutulu soğutuculardan daha düşük gürültü düzeylerinde daha iyi soğutma sağlayan ürünler bulabiliyoruz. Bunun yanında işlemci üreticileri kutulu ürünlerine sınıfına uygun soğutucular da koyuyorlar. Bu "aslını andıran" soğutucular yedek parça niyetine ayrı olarak da bulunabiliyor. Bizler de kutulu soğutucuların başarımını ve "kaslı" ürünlerden hangi yönlerden farklı olduklarını bilmek istedik. Ayrı satılan soğutucuların fiyatları 50 Avro’ya kadar çıkabiliyor. Bu işlemci alırken cebini fazla yakmak istemeyen kullanıcılar için yüksek bir fiyat olduğundan, kutudan çıkanlar ne kadar işe yarıyor görmemiz şart.

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 2 – Ne Olursan Ol Gel

Soğutucu listelerinin bu ikinci yazısında önceki oturumda incelediğimiz 11 ürüne 6 tane daha ekledik. İncelediğimiz ürünler giriş düzeyinden başlayıp, 350 Avro’luk karmaşık sulu soğutma düzeneklerine kadar gidiyor. Bizim için soğutma başarımı herşey anlamına gelmiyor; ürünlerin gürültü düzeyini ve kurulum kolaylığını da gözönünde bulunduruyoruz. İncelememizin ilk aşamasında beş adet ürün bu yüzden sınıfta kalmıştı.

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 1 – İyi, Kötü, Çirkin

Toms’s Hardware yedi yıldan beri işlemci soğutucularına ilişkin karşılaştırmalı inceleme yazıları yayınlar. Önceleri bu bileşenin önemi pek bilinmezdi, bilgiye ve deneylere dayalı ölçümler bulunmadığından, söylentiler ve batıl yaklaşımlar almış yürümüştü. Bu gereksinimden yola çıkarak Aralık 2000 tarihinde 17 soğutucu ürününü karşılaştırdığımız ilk kapsamlı incelememizi yayınlamıştık. Bugünkü canavarlarla karşılaştırıldığında eski soğutucular adı duyulmamış amatör üreticilerin bulunması zor ürünleriydi – bugün adını ezbere bildiğimiz yerleşik markalar o zamanlar bu ürünlerin kar getirecek bir alan olduğunu yapılan incelemelerin ses getirmesi sonucunda keşfetmişlerdi. O günkü bazı markalar sahneden ayrılırken, bazıları da bugün bildiğimiz sağlam pabuçlara dönüştü.

Bir Vista Gerçeği: Daha Fazla RAM, Daha Yüksek Hız

Kişisel bilgisayarların ortaya çıktığı ilk anlardan beri RAM, yani sistem belleği bilgisayarların en değerli ve pahalı parçalarından birisi olmuştur. Sadece birkaç sene önce 32-bit bir işletim sistemiyle 4 GB bellek kullanmanın hayali bile kurulamıyordu. Fakat yine de 640 KB’nin herkes için yeterli olacağının öngörüldüğü zamanları da geçirdik. Zaman çabucak akıp geçti ve artık sistem bellekleri hiç olmadıkları kadar ucuza mal olmaya başladılar. Mesela sisteminize 8 GB bellek takmanız için sadece 250-300 USD harcama yapmanız gerekiyor.

AM2: AMD Kendini Yeniden İcat Ediyor

AMD modelleri çoğalıyor. AM2 soket yapısını tanıtmak amacıyla sizin için platform, işlemci ve bellekler üzerinde ayrıntılı deneyler yaptık, son olarak yorumlarımızı ve satın alma önerilerimizi ekledik.

Karşılaştırma Deneyi: AMD İşlemciler İçin Altı Soğutucu

AMD’nin 90 nm üretim sürecine geçmesiyle birlikte Athlon 64 işlemciler gerçekten birer enerji cimrisi haline geldiler. Bu işlemcilerin mütevazi güç tüketimleri soğutma çözümlerinin küçültülebileceği gerçeğini doğurdu. Bu konuyu daha ayrıntılı inceleyebilmek için Tom’s Hardware Guide piyasada bulunan altı AMD işlemci soğutucusuna yakından baktı.

Bütün İşlemci Listelerinin Anası 2005/2006

Tom’s Hardware Guide 3800 MHz hız aralığına sahip 77 adet işlemciyi karşılaştırıyor. Aynı zamanda bir önce yayınladığımız işlemci listesinden beri ne gibi değişiklikler oldu ve bu değişikliklerin sağladığı başarım artışları nasıl gibi sorulara cevaplar arıyoruz.

THG Güç Kaynaklarını Nasıl Deniyor?

Güç kaynaklarının vaadleri her geçen gün artıyor ancak bu ürünlerin gerçekten söyledikleri 600 Watt değerini verip vermediklerini bakarak anlamanıza imkan yok. Bu sebeple bilgisayarlarının kalbi olan bu ürünleri deney ortamımıza alıyoruz ve işte deney tekniğimiz.

Güç Gösterisi: Yüksek Başarımlı Güç Kaynakları

Yeni kuşak işlemci, ekran kartı gibi bileşenlerin hepsi son derece yüksek başarımlı. Elbette daha çok başarım daha çok güç gerektiriyor ve yeni "lüks" bilgisayarlar gerçekten "kaslı" güç kaynakları gerektiriyorlar. Seçim yapmak ise o kadar kolay değil – etikette yazan gücü verebiliyor mu, bilgisayarımı sorunsuz çalıştırabilecek mi ve hatta yangın çıkarma tehlikesi var mı? Peki, çalışma verimliliği nasıl? Elbette, sizin THG’niz tüm bunların yanıtlarını aradı ve buldu.

Windows XP Yine mi Çöktü? Windows’unuz İçin İlk Yardım

Mavi ekran, kayıt hatası, boş ekran …. offf! Biri bana yardım etsin: verilerimi nasıl kurtarabilirim? Sistemimi tekrar çalışır hale nasıl getirebilirim? THG, her şeyi çalışır hale getirebilmeniz için hangi yazılımı nasıl kullanacağınızı gösteriyor – veri kayıpları ve can sıkıcı yeniden kurmalar olmadan.

Bütün İşlemci Listelerinin Anası: Bölüm 2

İşlemci tarihi hakkında ayrıntılı bilgi vermeye AMD’nin izlediği yolla (Athlon’un duyurulmasından Athlon64’e kadar) devam ediyoruz. Son olarak 1995 yılından beri hayatımıza giren işlemcilerin 3300 deney sonucundan oluşan dev bir karşılaştırma tablosuyla yazımızı bitiyoruz. Daha fazla ne denebilir ki?