Arşiv

Intel Core i7 975 Extreme Ve i7 950 İncelendi

Bin dolarlık Core i7 965 Extreme işlemcisi zaten açık arayla birinci sırada yer alıyordu. 500 dolar civarı fiyatlar satılan Core i7 940 işlemcisi ise herhangi bir sorunla karşılaşmadan ikinci sıraya yerleşebiliyordu. Yine de Intel, Computex’i fırsat bilip iki yeni işlemci modelini (Core i7 975 Extreme ve 950) tanıtmaktan geri durmadı.

Phenom II X3 Nasıl X4 Yapılır?

Teknoloji dünyasında şöyle bir hikayeye sıklıkla rastlıyoruz: Bir X üreticisi, üst düzey bir Y ürünü üretir. Daha sonra Y’yi biraz kırpar ve ortaya Z ürünü çıkar. X üreticisi kalite kontrol deneylerinden tam puan alamayan Y parçasını hepten çöpe atmak yerine başka bir ürünmüş gibi piyasaya sürer ve daha ucuza satar.

Nvidia GeForce GTX 275: İyi Zamanlanmış Karşı Atak?

10 dolarlık aralıklarla pazarda konumlanan 31 farklı ekran kartı görmeye hevesli sadist kullanıcılardan biriyseniz bugün sizin şanslı gününüz. Dün sadece ATI’nin yeni Radeon HD 4890 1 GB modeli pazara çıkmadı aynı zamanda Nvidia da aynı fiyat aralığındaki ve GTX 260 Core 216 ile GTX 285 arasında başarım gösteren GeForce GTX 275 (bizim denemelerimize göre GTX 285’e daha yakın başarım sunuyor) modelini tanıttı.

ATI Radeon HD 4890: Liderliğe Yeniden Aday Mı Oluyor?

Bugün duyurulan Radeon HD 4890 büyük bir tanıtım değil çünkü Nvidia’nın önceki tanıtımları gibi devrimsel bir ürün yerine evrimsel bir ürün yenilemesi. Ancak mimari üzerinde yapılan değişiklikler yonganın artık RV770 olarak anılmasına izin vermiyor (dolayısıyla bu ürün eski kartların biraz hızlandırılmışı değil). Ancak beklentileriniz yeni bir Radeon HD 4870 X2 gibi bir kart yönündeyse biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz…

GeForce GTS 250: Nvidia G92 Geri Dönüyor

Geçtiğimiz yıl ekran kartı pazarı önemli dalgalanmalara sahne oldu. İlk olarak Nvidia GT200 grafik işlemcisini ve bu işlemciyi kullanan birkaç ekran kartını duyurdu. Ve pazarda bulunan diğer modelleri ciddi şekilde sarstı.

Core i7 – Phenom II Hızaşırtma Karşılaştırması

İşlemci mimarisi üzerinde yapılan önemli değişikliklerden yola çıkarak AMD’nin en hızlı 45 nm işlemcisiyle Intel’in orta seviye Core i7 920 işlemcisini hızaşırtma (overclock) yetenekleri açısından karşılaştırmaya karar verdik. Bu yazıda her bir platformun nasıl hızaşırtıldığını, ne kadar ısındığını, maliyetini, en yüksek hızlarında ne kadar başarım sunduklarını ve tabi ki bir sonraki yükseltmeniz için hangisini tercih etmeniz gerektiğini bulacaksınız.

Core i7: Dörtlü CrossFire, Üçlü SLI ve Cennet?

Intel’in Bloomfield kod adlı Core i7 işlemcisi ilgili teknik bilgileri iki sene öncesinden beridir biliyoruz. Intel’in bilindik mimarisi Core i7 ile bambaşka bir hale büründü ve oyuncular ilk testlerle beraber CrossFire ve SLI için umut tazelediler.

Centrino 2 İsmini Hak Ediyor Mu?

Intel’in pazar payını Puma’ya kaptırmaya pek niyeti olmadığı gibi Intel, yeniliklerden uzak kaldığı için markasının MacBook Air’in arkasında kalmasına izin vermeyecek. Intel, Centrino’nun yerine geçecek olan yeni Centrino 2’nin tasarımı üzerindeki ince ayarlarını bitirdi.