Arşiv

Çift Çekirdek Ve Oyunların Geleceği

Intel ve AMD’den ve konunun ilgilendirdiği diğer firmalardan, çift çekirdekli işlemcilerin ne kadar iyi olduğunu dinledik. Ancak bu yeni teknolojinin bilgisayar oyunları yansıması daha yeni yeni başlıyor. AMD, Intel ATi, NVIDIA ve Epic Games gurularına gelecek oyunlardan neler beklememiz gerektiğini sorduk.

LinuxWorld 2004: Linux Masumiyetin Kaybı

Linux artık Bill Gates’i sevmeyenlerin ve Unix platformu hayranlarının malzemesi olmaktan çıktı. Linux’un açık kaynak kodu hareketi barış ve sevgi kültürünü korurken, büyük para sahibi OEM’lerinin platformu kendilerine adapte etmeleri ve büyük yatırımlarla süslemeleri Linux’u akıntının içine itiyor.

DRAM Fiyatları ve Bellek Borsası

DRAM fiyatları New York borsasından ve NASDAQ’daki hisse senetlerinden daha delicesine dalgalanmakta. Piyasa güçleri ve büyük ölçekli spekülasyonlar, DRAM fiyatlarındaki bu büyük iniş çıkışlara katkıda bulunuyorlar. JEDEC ve üreticiler DRAM’leri en son Intel ve AMD yongasetlerinin ihtiyaçlarına göre geliştirirken, DRAM fiyatlarındaki iniş ve çıkışların teknolojiyle pek bir alakası yok. DRAM piyasasının gidişatını önceden kestirmek gitgide portakal suyu, somon balığı gibi emtia piyasasındaki malların fiyatları üzerine bahse girmeye benziyor. DRAM fiyatları üzerine kumar oynamaya hazır mısınız?

New York Auto Show, Silikon İle Canlandı

Gelişmiş DSP (dijital sinyal işlemcisi) ile kumanda edilen ses, gelişmiş navigasyon kontrolleri ve otomobil içinde Web’de sörf zevki artık yeni otomobil modellerinde opsiyonel olarak sunulmaya başlandı. Bu yeni teknolojilere ve söylentilere rağmen çıkmama ihtimali olanlara bakıyoruz.

AMD Opteron’un New York Çıkartması

AMD x86 tabanlı 64-bit Opteron işlemcilerinin kurumsal sunucu pazarı için doğru ürün olduğunu ilan ediyor. AMD’nin Başkanı Hector Ruiz, bunun şirketinin 30 yıllık geçmişindeki en önemli duyuru olduğunu söylüyor. ATI, Einux, RedHat, Microsoft, Nvidia, Suse, VIA ve diğerleri Opteron’a göre tasarlanmış ürünleri olduğunu duyuruyor. AMD’nin kurumsal alandaki misyonu, AMD’nin sektörde bir duayen olarak görülen Yönetim Kurulu Başkanı Jerry Sanders ve Opteron’un teknolojisinin bir tanıtımı da bu toplantıdan aktarmaya değer notlar arasında yer alıyordu.

RAM Savaşları: JEDEC’in Dönüşü

DDR yüksek performanslı ve orta ölçek bilgisayar uygulamaları için hakim RAM bellek standardı oluyor. RAM belleğin temel mekanizmalarını detaylı olarak anlatıyor, bellek ölçüm birimlerini genel hatları ile açıklıyoruz. Çift kanallı DDRAM ve DDRII’yi de inceliyoruz. Ayrıca, Intel’in Rambus’tan boşanması ve yan etkileri JEDEC’in önemini artırıyor.

Galactic Civilizations: Evrenin Efendisi Olmanın Yolu

OS/2’nin en popüler oyunuydu ve bir kült haline gelerek sevilen oyunlar arasına yerleşti. Artık beta 4 aşamasına gelen Galactic Civilizations, insan ırkını kafanıza göre baştan yaratmanıza izin veriyor. Seçtiğiniz tür tüm galakside çeşitli gezegenlere yayılıyor. Efendi sizsiniz: İnsan seçiminize göre ahlaklı, ahlaksız, akıllı veya aptal olabilir. Ancak bir şeye dikkat: Yapay zeka ile hareket eden, becerikli ve kötücül düşman uygarlıklar da var ve küçük hilelerinizi hemen fark edebilirler.

Soğuk Rüzgarlar, LinuxWorld New York’da Sıcak Esiyor

Evet, doğru duydunuz: Linux hızla yayılıyor ve ‘mainstream’ oluyor. AMD, Sharp, IBM ve Motorola, geliştiricilerin Linux platformunda, multimedya özellikli avuçiçi cihazlarla neler yapabileceklerini gösterdi. AMD’nin CEO’su Hector Ruiz, Linux geliştiricilerinin AMD’yi cana yakın bir dev olarak düşünmelerini sağlamak için bir konuşma yaptı. Microsoft bile bu forumda boy gösterdi. Bu senenin LinuxWorld’ü Unix tutkunları için bir forum olmaktan çok, Comdex’ten bir bölüm gibiydi.

CES 2003: Son Bir Bakış

Ağ bağlantılı DVD oynatıcılar: Çok iyi. Kaydedilebilir DVD oynatıcılar: Kafa karıştırıcı. Daha fazla düz panel, biraz Bluetooth ve geleceğin araba teknolojileri. 2003 teknoloji yılının çok canlı başlangıcına son bir bakış atıyoruz ve Vegas’a veda ediyoruz.

Oyun Endüstrisi HT İçin Hazır Mı?

HyperThreading, işlemciyi sıkıntıya sokmadan daha fazla oyun öğesinin bir arada çalışmasını sağlayabilecek bir teknoloji. Bu durum, bugün için oyun oynarken arka planda daha fazla uygulamayı eş zamanlı olarak çalıştırabileceğiniz anlamını taşıyor. Gelecekte ise yapımcılar, bu özelliği kullanaak performanstan ödün vermeden oyunlarını daha fazla karakter, daha fazla özel efekt ve daha akıllı yapay zekaya sahip oyuncularla donatmayı hedefliyorlar.

HyperThreading Uygulamalarda Hayat Buluyor

HyperThreading’in gerçek faydaları, Intel’in HyperThreading’li Pentium 4’lerinde çalışan ve Intel’in yeni derleyicisi baz alınarak programlanmış uygulamalar çıktığında ortaya çıkacak. Yazılımların HyperThreading’i nasıl kullanacağına ve performans kazanımı açısından kullanıcıların ne beklemesi gerektiğine bakacağız.