Arşiv

İki Alemin Kralı: Intel Xeon İçin 875P’li Asus PC-DL

1 MB’lık L3 önbelleği ile Intel Xeon’un iş istasyonu piyasasına fırtına gibi girmesi bekleniyordu. Ne yazık ki, yalnızca çift DDR 266 destekleyen Intel E7505 yongaseti bu işlemci için pek uygun değil. Asus bu sorunu çözmesi gerektiğine karar verdi. Ve çözdü de: 875 masaüstü yongaseti ve çift DDR 333 ile, performansı artırmayı hedefleyen bir kart geliştirdi.

Anakart Fırtınası! 865/875P Yongasetli 24 Anakart

THG’de önde gelen üreticilerden tam 24 anakartı test ettik. Bu bizim en kapsamlı ve en büyük anakart testlerimizden biri. En uzun ve en kapsamlı anakart testimiz toplam 4 hafta sürdü. Bu yorucu çalışmanın sonunda kullanıcılara önde gelen üreticilerin 24 anakartı ile ilgili bir fikir verebiliyoruz. Böylece kullanıcılar satın alma kararlarını daha kolay verebilirler.

İleri Seviye Kullanıcılar İçin Yüksek Güç: 13 Güç Kaynağı Mercek Altında

Zalman, ZM400A-APF modeliyle 400-449 Watt kategorisinde gerçekten iyi performans vererek sağlam bir güç kaynağı olduğunu kanıtlıyor. Düşük gürültü seviyesi de kesin artılarından biri: Minimum yükte 27.5 db(A)’lık bir gürültü seviyesine sahip olan güç kaynağının neredeyse sesi çıkmıyor. Antec’in True 480P modeli ise bir kez daha performans tacını alıyor.

Springdale’den Canterwood’a Metamorfoz

Elimizdeki yeni bilgilerle, Asus’un 865PE yongasetine de PAT optimizasyonunu uygulayabildiğiyle ilgili bilgileri güncelliyoruz. Asus tarafından sağlanan teknik detaylar, diğer anakart üreticilerinin de aynı şeyi yapabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor. Ağırsıklet Intel, Asus’a kaslarını gösterecek mi yoksa her şey serbest mi? Durum ne olursa olsun, sonuçta kullanıcı kazanabilir; çünkü Asus güçlü bir sisteme daha az ödeyerek sahip olmanın yolunu açıyor.

Yüksekten Uçanlar: AMD Athlon XP 3200+, Intel P4 3 GHz’e Karşı

Test editörlerimiz sadece AMD’nin kullandığı model numaralandırma sisteminde kusur bulmasına rağmen, bir zamanlar hesaplı işlemcilerin yüce şampiyonu olan Athlon XP artık çekingen bir kağıttan kaplana dönüştü. Artı yönde ise 200 MHz FSB hızı ve nForce 2 yongasetinin çift DDR400 desteği gibi bazı yeni özellikler bulunuyor.

Overclock: 875 Eşittir 7205 + X

Testlerimizde, eski Intel 7205 yongasetinin yeni P4 işlemciyle, 200 MHz FSB hızında kararlı şekilde çalıştığını gördük. Bu da, Intel’in ileri seviyedeki yeni yongaseti 875’in eski 7205’e göre ne avantaj sağladığı sorusunu gündeme getiriyor.

Devlerin Savaşı: Xeon’a Karşı Opteron

Testler (MySQL, Whetstone, ARC 2D, NPB, vb.) dual Opteron işlemcinin dual Xeon’u ikinci sıraya ittiğini açıkça gösteriyor, özellikle de sunucu disiplininde. Ancak iş istasyonu testlerinde dual Xeon öne çıkıyor.

İşte Geldi! 200 MHz FSB P4 ve i875P Dual DDR400 Yongaseti

Intel 875/ Canterwood yongasetinde çift kanal DDR400 aracılığıyla bantgenişliğini 6.4 GB/sn’ye yükseltiyor. Pentium 4 200 MHz Quad-Pumped FSB hızı ile atağa geçip Rambus’u sürklase ediyor. Seri ATA artık ICH5 ile entegre, Gigabit LAN ise Kuzey Köprüsü’nde.

Barton Geldi: Athlon XP 3000+’ye Karşı P4 3.06 GHz

AMD’nin yeni top modelindeki model numarası oldukça agresif görünüyor – Athlon XP 3000+. T-Bred çekirdeğine sahip ‘eski’ Athlon XP 2800+ ile karşılaştırıldığında bile bu yeni model sık sık geride kalıyor (18 testten 10’unda). Overclockçuların işine yarayacak bir şeyler olabilir ama ortalama kullanıcılar ve AMD tutkunları için neler getiriyor?

Buz Adam Huzurunuzda: 4.1 GHz P4

Tom’s Hardware bir kez daha rekor kırıyor; bu sefer 4100+ MHz’lik bir sistemle. Bu PC en iyi bileşenlerden oluşuyor: Dual DDR400 ve 700 MHz FSB – dünyanın en hızlı PC’lerinden birisi. Ayrıca, altıncı THG videosunda size testin en önemli bölümlerini sunuyoruz.