Arşiv

Düşük Güç Tüketimi İçin AthlonXP’de Hızdüşürme

Düşündüğünüzden daha kolay. Bir kaç basit ayarla AthlonXP’nizi gerekli olmadığı zaman 300 MHz’ye kadar inebilen taşınabilir bilgisayar işlemcisine dönüştürebilirsiniz. Ayrıca bu yazıda geçen ve güç tüketimini düşüren ayarların neden Pentium 4’te çalışmadığını da anlatacağız.

AMD Opteron 250 Intel Xeon 3.6 GHz’ye Karşı

AMD Opteron 250 iş istasyonu alanında her geçen gün biraz daha güven kazanıyor. Fakat şimdi bir rakibi var, 2.6 GHz saat hızına ve E7525/Tumwater platforma sahip Intel’in yeni Xeo işlemcisi satışa çıktı. Acaba Intel’in bu yeni işlemcisi AMD Opteron 250’nin elindeki pazar payını alabilecek mi?

Intel Geleceğe İlişkin Yaklaşımını 775 ile Belli Etti

Intel’in yeni işlemciler dünyasına hoşgeldiniz. Günümüzün tartışmasız en ihtiraslı işlemci ve yongaseti mimarisi Intel 775, dokuz adet işlemci içeriyor. Ses, görüntü teknolojisi, veri depolama ve diğer uygulamalar alanında gelişmiş özelliklerle Intel, "sayısal ev dünyasının" temel direği olma yolunda önemli bir adım atıyor. Bunun yanında THG’nin gerçek-ve-denenmiş ölçümleri, çok milyon dolarlık tanıtım ve reklam dünyasının ortasında, hızaşırtmacılar (overclockers), oyun severler ve bilgisayar meraklıları için gerçeklere dair kısa bir bakış sağlıyor.

AMD Soket 939 Daha Çoğunu Sunuyor

AMD yeni çift kanal Soket 939 Athlon64 altyapısını, yeni Intel mimarisinin çıkışından sadece birkaç hafta önce tanıttı. AMD’nin Soket 939’uyla yaptığımız ölçümler gösterdi ki, masaya 1GHz hızında HyperTransport gibi yeni özellikler koyarak fiyatını haketmeyi kesinlikle başarmış.

Baharla Hız Sıçraması: AMD Athlon64 FX-53

Yeni Athlon64 FX, Pentium 4 3.4 GHz Extreme Edition’ı çok geride bırakarak başarım standartına yeni tempo getirdi. Ama hepsi bu kadar değil: daha önce denediğimiz FX-51’in tersine, yeni Athlon64 FX 53’ü soğutmak için çok fazla çaba harcamadan yüksekhızda (overclock) çalıştırabildik.

XP Çağının Son Gösterisi: VIA KT880 Yongaseti nForce2’ye Meydan Okuyor

VIA’nın çift-kanal bellekli yongaseti KT880 AthlonXP işlemcilerde hala ateş gücü kaldığını gösteriyor. AMD’nin en son ve en güçlü işlemci Athlon64 olsa da, AthlonXP tabanlı yongasetleri, özelliklede çift-kanal bellek desteği sunanlar için iş bitmiş değil. AthlonXP, çift-kanal bellek destekli yongaseti KT880’le VIA, Nvidia’nın Nforce2 Ultra 400’ünü öğle yemeğinde yemek istiyor.

Gizli Bakış: Intel’in Alderwood/Grantsdale Yongasetleri İncelendi

Bu yıl değişim yılı. Alderwood ve Grantsdale yonga setleri, PCI veri yolunun duyurulmasında sonraki en büyük atılım olarak adlandırılan bir çok yenilikle birlikte geliyor. Intel’in socket 775’i, DDR2 bellek, yeni BTX biçim faktörü ve PCI Express’e bir göz attık. Alderwood sistemlerdeki ilk denemeleride bizim yaptığımızı söylemeyi unutmayalım!

Intel’in Yeni Silahı: Pentium 4 Prescott

Bir kaç aylık gecikmeyle, Intel üretim sürecini 130 nm’den 90 nm’ye çevirmeye başladı. Fakat işlemci hızından sonra gelen E harfiyle anılan yeni mahsül işlemci şimdilik sadece 3.2 GHz hızında piyasa sunulacak ve daha sonra 3.4 GHz versiyonu da üretilecek. Bu arada, 3.4 GHz hıza sahip yeni Pentium 4 Extreme Edition 3.4 GHz hızında standard P4’le birlikte liderliği elinde tutuyor.