Arşiv

AM2: AMD Kendini Yeniden İcat Ediyor

AMD modelleri çoğalıyor. AM2 soket yapısını tanıtmak amacıyla sizin için platform, işlemci ve bellekler üzerinde ayrıntılı deneyler yaptık, son olarak yorumlarımızı ve satın alma önerilerimizi ekledik.

Pentium EE 3.73 GHz, NetBurst Sınırlarını Zorluyor

Intel IDF’ten beri yeni nesil masaüstü işlemcisi Conroe hakkında konuşuyor. Ancak bu işlemciyi heyecanla beklerken Intel, geçtiğimiz günlerde Netburst mimarisini temel alarak ürettiği 3.73 GHz saat hızına sahip Pentium Extreme Edition işlemcisini duyurdu. Bakalım Extreme Edition 965 başarım tacını Athlon 64 FX-60’ın elinden alabilecek mi?

Bütün İşlemci Listelerinin Anası 2005/2006

Tom’s Hardware Guide 3800 MHz hız aralığına sahip 77 adet işlemciyi karşılaştırıyor. Aynı zamanda bir önce yayınladığımız işlemci listesinden beri ne gibi değişiklikler oldu ve bu değişikliklerin sağladığı başarım artışları nasıl gibi sorulara cevaplar arıyoruz.

Turion 64 Nedir Ne Değildir? Bölüm II

Önceki yazımızda Turion 64’ün teknik özelliklerini incelemiştik ancak bu aygıtlar gerçek hayatta nasıl çalışıyor? Bölüm II’de üzerinde bu işlemcilerin bulunduğu MSI Megabook M635 ile Intel’in Celeron Taşınabilir Teknolojisini kullanan Gigabyte W511A dizüstünü karşılaştırdık.

Turion 64 Nedir Ne Değildir?

AMD’nin ve iş ortaklarının tutkusu Turion 64 ile Intel’in Centrino platformuna her konuda rakip olabilecek taşınabilir bir platform yaratmak. Turion 64’ün ne sunduğuna ve Intel’in taşınabilir demir perdesine nasıl direneceğini inceledik.

Pazar Araştırması, Bölüm 1: En Son Pentium 4 Anakartları Karşılaştırması

Ufukta daha hızlı işlemciler görünmeye başladığı şu günlerde Intel SpeedStep ile ısınma sorunlarının hakkından gelmeye çalışıyor. Bir yandan da DDR2 bellekler git gide daha alınabilir fiyatlara iniyor ve anakartlar ise artık altı aydır piyasadalar. Artık büyük bir karşılaştırma deneyi yapmamızın zamanı gelmiş, pazardaki liderleri zorlayan diğer markaların yedi farklı modelini inceledik.

Bütün İşlemci Listelerinin Anası: Bölüm 2

İşlemci tarihi hakkında ayrıntılı bilgi vermeye AMD’nin izlediği yolla (Athlon’un duyurulmasından Athlon64’e kadar) devam ediyoruz. Son olarak 1995 yılından beri hayatımıza giren işlemcilerin 3300 deney sonucundan oluşan dev bir karşılaştırma tablosuyla yazımızı bitiyoruz. Daha fazla ne denebilir ki?

Bütün İşlemci Listelerinin Anası: Bölüm 1

İşlemci başarımı konusunda yayınlanmış binlerce dergi yazısını ve forum tartışmalarını unutun. Bütün bilmeniz gereken burada: Size 1995 yılından beri pazarda bulunan işlemciler hakkında 3300 adet deney sunuyoruz. Fakat her şeyden önce ilk bölümde sizi işlemci tarihine kısa bir yolculuğa davet ediyoruz.

Gigabyte SLI Destekli 915P Anakart Üretiyor

Sonunda birileri yaptı: Gigabyte bize Intel 915P yongasetine sahip, iki adet x16 PCIe bağlantısını destekleyen anakartını yolladı. Anakart, ICH6’in dört PCIe portunu tek bir tane fiziksel yuvada birleştirerek, NVIDIA’nın SLI grafik teknolojisini Intel mimarisi üzerinde mümkün kılıyor.

3.8 GHz P4-570 Intel’in Performans Krizine Son Vermek İçin Sahnede

Intel, Athlon64 4000+ ve FX-55 ile mücadele etmek için 4GHz hızında Prescott işlemci üretmek yerine 3.8 GHz saat hızında çalışan P4 570 işlemcinin denk bir rakip olacağını umuyor. Yeni özelliklerinin yardımıyla ısı sorunlarıyla mücadele edecek olan yeni E0 aşamalı yongasını da ilk kez bu işlemciyle deniyor. Bakalım Intel oyuna döndü mü?

NVIDIA nForce4 ile PCI Epxress’e Geçiyor

AMD’nin Athlon64 ailesi için pek çok yeni ve ilginç özellik NVIDIA’nın nForce4 yongasetinde kendine yer buldu. Bu yetenekler ortaya çok ilgi çekici bir ürün çıkarmış olsa da elimize ulaşan referans anakart beklentilerimizi pek karşılayamadı.