Arşiv

AMD Phenom II X4 Test Edildi

Çekici Intel işlemcilere karşı AMD kanadından ciddi bir rakip çıkmayalı uzun bir zaman olmuştu. 45 nm üretim sürecine geçiş firmanın ilk başta planladığından çok daha uzun bir zaman aldı. Şimdi ise bekleyiş sona erdi ve AMD yeni üretim teknolojisiyle daha küçük transistörlere sahip yenilenmiş Phenom işlemcilerini tanıttı: Phenom II.

Güncellendi: Intel Core i7: Süper Hızlı Ancak Hızaşırtma Engelli

Core 2’nin pazarda kendine sağlam bir yer edindiği bu günlerde tamamen yeni bir mimari hayatımıza giriyor. Pentium 4 / Pentium D modellerinden Core 2’ye geçerken kullanıcılar eski anakartlarını kullanabildiler çünkü işlemciler arasında yuva uyumluluğu vardı. Ancak Intel’in yeni nesil işlemcileri tamamen yeni bir ekosisteme gerek duyuyorlar. Bu dönüşüm Intel için bir kilometre taşı olarak gösterilebilir.

İşlemci Listeleri 2008

Uzun süredir beklenen yeni işlemci listeleri en sonunda geldi. AMD’den 18, Intel’den de 36 işlemcinin katıldığı karşılaştırma maratonunda yeni deney setimizle yarışmacılar terlettik.

Enerji Savaşları: Athlon 64 ve Atom

Atom işlemcileri geliştirmekle Intel son derece az enerji tüketen yepyeni bir işlemci tasarımı getirmiş oldu. AMD’nin buna cevap vermesi gerekiyordu ve bunu Athlon 64’ü yavaşlatarak yaptı, K8 mikro mimarisinin olabilecek en düşük hıza (1 GHz) sahip üyesini duyurdu.

Yeni AMD Phenom X3 ve Phenom X4

İki çekirdeklilerin omuzlarında yükselen dört çekirdekliler bile yeni sayılırken, üç çekirdekliler de aramıza katıldı. Üç çekirdeğin yonga içerisindeki yerleşimini merak ettiğinizden de eminiz: Üç çekirdekli Phenomlar, aslında yalnızca üç çekirdeği kullanıma sunulmuş bir Barcelona.

AMD 780G’nin Güçlü Bir Grafik İşlemcisi Var

Yeni 780G yongasetinin kuzeyköprüsü yüksek tanımlı videoları kodlayıp çözebilen Radeon HD 3200 grafik yongasını bünyesinde barındırıyor. Sonuçta HD video oynatımı için gerekli CPU yükü AMD Sempron 3200+ gibi zayıf işlemcilerin kaldırabileceği kadar hafifletilmiş oluyor.

Intel Skulltrail Bölüm-1: "Sekiz" Çekirdeğin Gücü

Bilgisayar çılgınları her zaman çok daha fazla başarımdan başka hiçbir şey istemezler. Intel’in bize gönderdiği örnek parçalar laboratuvarlarımıza şu ana kadar giren en güçlü donanımlar sayılabilir. En iyisi size bize Intel’in neler gönderdiğinden sözetmekle başlayalım dedik: Skulltrail sistemi hızı 4 GHz’e kadar çıkarılabilen ve her biri dört çekirdekli olan iki işlemciyi birden çalıştırabiliyor. Pazarlama odaklı kişilerin bu sistemi 32 GHz hızındaki bir sistem olarak tanıtmaya kalkışabileceklerini biliyoruz ancak bu kesinlikle doğru değil. Anakartta iki adet 771 iğneli işlemci soketi yer alıyor. Intel bu altyapıyı son düzenlenen Intel Geliştiricileri Forumu’nda (IDF) tanıtmıştı.

Intel 45 nm Penryn CPU: Havalı Soğutmayla 4 GHz

Intel için işler hiçbir zaman günümüzde olduğu kadar yolunda gitmemişti. Yüksek başarımlı Core 2 işlemcileri duyurmasından tam 18 ay sonra, dünyanın en önde gelen yonga üreticilerinden birisi olan şirket onları güncelliyor.

Güneş Enerjili PC – Bölüm 2: Donanım

İlk bölümde güneş enerjisinin toplanıp elektrik enerjisine dönüştürülmesine izin veren teknolojilerden bahsetmiştik. İkinci yazımızdaysa böyle bir bilgisayarın içinde yer alabilecek cinsten parçaları, bizim en düşük güç tüketimi kıstaslarımıza uyup uymayacakları konusunda inceleyeceğiz.

Güneş Enerjili PC: Temel Bilgiler

Muhteşem diye nitelendirebileceğimiz bir sistem senede yaklaşık 500 Dolarlık elektrik enerjisi harcayabilir. Tabi durum artık böyle olunca bize de daha ucuz ve hatta ücretsiz enerji kaynaklarını aramak düşüyor.

Intel X38 Yongaseti: El Freni Çekilmiş Porsche

X38, sadece birkaç model ile piyasada tutunabilmiş olan 975X’in aksine başarılı olmanın gerektirdiği tüm niteliklere sahip. Elbette anakart üreticileri bu fırsatı değerlendirip X38 yongasetli ürünlerini birer birer duyurmaya başladılar bile.

Intel 3-Serisi Yongasetleriyle FSB-1333 ve DDR3 Geliyor

Intel yongaseti ailesini her sene yeniliyor. Taşınabilir ve sunucu platformu yongasetlerinin duyurulma tarihleri yıl içinde değişiklik arz ederken, haziran ayı yeni nesil masaüstü yongasetlerinin tanıtıldığı geleneksel bir zaman çerçevesi haline geldi.

Core 2 Duo İçin Dört 975X Anakart

Intel’in Core 2 Duo işlemcileri şu an için masaüstlerinde lider konumundalar fakat bu işlemciler için en iyi anakart hangisi? Asus, Foxconn, Intel ve MSI’nın 975X platformu için sunduğu modelleri inceledik.

Intel Core 2 Quadro Kentsfield: Dört Çekirdek

İşlemci yarışında heyecanlı bir döneme giriyoruz, zaten hızlı olan mimariler daha da hızlı hale geliyor: Yeni Core 2 Quadro işlemciler x86 alanında herkesi geride bırakmak ve Intel’in bir süre önce başlayan egemenliğini güçlendirmek için saha çıkıyor.