Arşiv

VGA Listeleri VII: Yaz 2005 AGP Güncellemesi

Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu hala AGP yuvalı anakartları kullanıyorlar. Biz de VGA Listelerinin en yenisinde, eski ve yeni AGP kartların en son oyunlarda ne kadar başarım verebildiğini karşılaştırdık. Yedi ayrı uygulamada, üçer farklı çözünürlük ve ikişer farklı kalite ayarında ölçümler yaptık. İşte sonuçlar…

Nvidia GeForce 6200 TurboCache: İsmi Hızlı, Kendisi Yavaş

Nvidia’nın yeni hesaplı grafik çözümü TurboCache ile geliyor – isminin aksine aslında bellek erişimi yavaşlatılmış. Yeni GeForce’u Ati ve Nvidia’dan giriş düzeyi kartlarıyla, hatta Intel’in tümleşik GMA900 grafik çözümü ve eski kurt GeForce PCX 5750 ile kıyasladık.

Gigabyte’tan 3D1: İki motor birden daha mı iyi?

Gigabyte tüketici sınıfı bir 3B ekran kartına iki adet NVIDIA grafik işlemci yerleştirerek, çift çekirdekli kart üreten ilk üretici. Tasarımı kıydık, kestik, biçtik ve alışılageldik SLI çözümleriyle kıyaslamak üzere ölçüm deneyleri yaptık.

NVIDIA GeForce 6600 GT Elimize Ulaştı

NV43 mimarisi ve PCI Express özellikleriyle ilgili söylentilerden yaklaşık bir ay sonra, NVIDIA basın ve inceleme topluluklarına yönelik örnek GeForce 6600 kartlarını gönderdi. THG’nin ölçüm deneyleri bu kartın başarım düzeyinin kağıt üzerindeki değerlerle ne derece uyuştuğunu gözler önüne seriyor.

FarCry’ın Yeni Yaması Daha da İyi Olabileceğini Gösterdi

Şimdiden oldukça ünlülenen FarCry’ın yeni yaması oyuna birçok değişiklik ve gelişme getiriyor. NVIDIA GeForce FX 5900/5950, ATi Radeon 9800 veya daha iyi bir görüntü kartıyla daha da iyi görüntüler, daha iyi görüntü başarımı ve tabiki de daha da iyi oynanabilirlik bekleyebilirsiniz.

NVIDIA İkiz Grafik Çözümüyle SLI Ormanında Gezintiye Çıkıyor

NVIDIA GeForce 6800 grafik eğlencenizi ikiye katlıyor. SLI (Scalable Link Interface, Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü) özelliği sayesinde, iki adet x16 PCI Express yuva ve iki adet GeForce 6800 kart kullanarak, iki görüntü kartının görüntü işleme gücünden aynı anda yararlanabiliyorsunuz. Evet, Alienware zaten ikili-grafik (dual-graphics) kumarında elini açmıştı, bunun yanında NVIDIA burada farklı bir taktik uyguluyor.

GeForce FX 5700 Ultra GDDR3 ile yeniden

Yeni görüntü belleği GDDR3 hazır. Her nekadar bu yeni teknolojiyi bellek üreticileriyle ortak çalışan ATI geliştirdiyse de, rakibi NVIDIA, GeForce FX5700 Ultra’nın yenilenmiş sürümüyle ilk sunan oldu.

PCI Express’in Görüntüde Gelecek İçin Vaadleri

PCI Express geliyor. Sizin için sistemlerde ve görüntü kartlarında oluşabilecek değişiklikleri öngörmeye çalışacağız. PCI Express x16’nın şu anda sağladığı 4GB’lık bant yolu genişliğine de şu anda gerçekten ihtiyaç duyup duymadığımıza bakacağız.

Estetik Operasyon: ATi Radeon 9600 XT

ATi en yeni üst sınıf ekran kartı Radeon 9800 XT’yi tanıttıktan sadece bir kaç gün sonra, orta seviye ekran kartını da 9600 XT ile değiştirdi. Bu kart selefinde bulunmayan neye sahip? NVIDIA’dan rakiplerine karşı nasıl bir başarı gösteriyor?

Sapphire Atlantis Radeon 9700 PRO Ultimate Edition

Zalman ZM80A-HP çeşitli grafik kartlarıyla kullanılabilecek pasif bir soğutucu. Sapphire’in Radeon 9700 PRO "Ultimate Edition" modeli ise bu canavar heatsink takılı geliyor. Peki ama bu soğutucu ne kadar soğuk tutuyor?