Arşiv

4.1 GHz’de P4 Northwood ve Prescott Karşılaştırması

Intel’in Pentium 4 Northwood işlemcisi 3.4 GHz ile üretim sürecinin sonuna yaklaşıyor. Varisi Prescott’un ise 4 GHz’lik saat hızlarını yakalaması bu senenin sonlarına sarkacak. Her iki işlemcide hızaşırtma ile 4.1 GHz’de çalıştırıldğında neler olduğuna baktık.

Tümleşik Gigabit-Ethernet Karmaşası

Gün geçtikçe daha çok üretici anakartlarına gigabit ağ denetleyicilerini eklemeye başladı. Gigabit ağ bağdaştırıcıları giderek son kullanıcılar için olmazsa olmaz haline gelmeye başlarken, THG testleri üreticiden üreticiye değişen başarım farklılıklarını gösteriyor.

NVIDIA’nın "Yeni ve Geliştirilmiş" nForce3 250 Gb Yonga Seti

Biraz zaman aldı ama, NVIDIA’nın nForce3 250 Gb’si kendinden önceki önceli olan nForce3 150’nin yetersiz noktalarını kapatıyor ve şapkasından yeni özellikler çıkarıyor. RAID destekli Seri ATA, tümleşik donanımsal ateş duvarlı (firewall) gigabit Ethernet ve yarışmada ortalığı karıştıracak olan, incelediğimiz başkaca yeni özellikler

Intel’in Yeni Silahı: Pentium 4 Prescott

Bir kaç aylık gecikmeyle, Intel üretim sürecini 130 nm’den 90 nm’ye çevirmeye başladı. Fakat işlemci hızından sonra gelen E harfiyle anılan yeni mahsül işlemci şimdilik sadece 3.2 GHz hızında piyasa sunulacak ve daha sonra 3.4 GHz versiyonu da üretilecek. Bu arada, 3.4 GHz hıza sahip yeni Pentium 4 Extreme Edition 3.4 GHz hızında standard P4’le birlikte liderliği elinde tutuyor.

Intel’in Ekonomik 848P’si Piyasada Yerini Aldı

Intel, 865 yongaseti üzerinde, FSB800 desteğini koruyup bellek desteğini tek kanal kanal DDR400’e indirmek için değişiklikler yaptı. Ve ortaya SiS ve VIA’nın düşük fiyatlı ürünleri ile rekabet edebilecek ekonomik 848P çıktı. Testlerde de bazı sürprizleri var.

Maxtor’un Canavarı: DiamondMax Plus 300 GB

300 GB’lık muazzam bir kapasiteye sahip olan DiamondMax, bugüne dek üretilmiş en büyük sabit disk. Bu 5,400 devir/sk’lık disk sadece 2 MB önbellekle günümüzün şartlarına uygun bir performans sunabilecek mi?

Düşük Maliyetli Alternatifler: Pentium 4 için DDR400 Çift Kanallı Yongasetleri

Bu günlerde, VIA’nın yeni PT880’i ve SiS’in 655FX’i piyasada görülmeye başladı. Her ikisinin amacı da masa üstü yongaseti segmentinde performans olarak Intel’i ezmek; her ikisi de oldukça etkileyici bir fiyata sahip ve her ikisi de, yeni bir güney köprüsüne sahip olduğundan nihayet Seri ATA devrine giriş yaptı. Performanslarını kontrol ettik ve Intel’in üst sınıf yongasetleri olan 875P ve 865PE ile kıyasladık.

Harici, Ama Nasıl? Mobil Depolama Çözümlerini Karşılaştırdık

Raflardaki harici depolama aygıtlarının sayıları artmaya devam ediyor, fakat bunların hepsi kullanıcı dostu, esnek ve ekonomik değiller. HighPoint’in harici Seri ATA ürünleri ile Fujitsu, Maxtor, Western Digital, WiebeTech ve Transcend’in sıradan ve olağandışı USB ve FireWire ürünlerini karşılaştırdık.