Arşiv

1.8" Sabit Diskler: Her Şeyin Küçüğü Güzeldir

Ultra taşınabilir bilgisayarlar daha küçük sabit disklere ihtiyaç duyarlar bu da 2.5" boyutunun altındaki sabit disklere olan talebin arttığı anlamına geliyor. Bu sabit disklerin en son nesil temsilcileri 80 GB’ye kadar veri depolama kapasitesi sunuyorlar ancak günümüz yazılımlarının başarım gereksinimlerine cevap verebiliyorlar mı?

AMD’nin Soket AM2 Platformuna Bir Bakış

Her ne kadar DDR2 destekli Athlon 64 platformu hazır ve çalışıyor olsa da AMD bu platformu 6 Haziran’a kadar bekletecek. Aslında sadece pazarlama amaçlı bir karar olmasına rağmen ufak tefek geliştirmelerin de yapılacağını düşünmek yanlış olmaz.

WD1500AD Raptor Başarım Liderliğini Zorluyor

Yeni 10,000 RPM Raptor sürücüsüyle, Western Digital teknolojisini geliştiriyor, kapasitesini 150 GB’ye çıkarıyor ve saydam kapak seçeneğini getiriyor. Tek sürücülü rakiplerini kolayca yenen bu disk acaba 7200 RPM diskli RAID 0 yapılandırmasıyla baş edebiliyor mu?

Üç Çekirdek İki Çekirdekten İyi mi?

Pek çok kişi çoklu çekirdekli işlemcilerin çiftler halinde yani ikili, dörtlü ya da sekizli şeklinde takılması gerektiğini düşünür. Peki ya çift çekirdekli ve tek çekirdekli işlemcileri karıştırırsak ne olur?

Intel’in 65 nm Pentium 4’üne Kısa Bir Bakış

Cedar Mill çekirdeğinin duyurulmasından bu yana aylar geçti ve THG bu örneklerden birine ulaşmayı başardı (bu örnek Intel tarafından gönderilmedi). İlk incelemelerimize göre bu yeni nesil Pentium 4 işlemciler, tek çekirdekli Prescott’ların yaşadığı ısınma sorunlarına bir çözüm getirecekler.

Windows XP x64, Sözler ve Gerçekler

Her ne kadar satış perakende kanallarına sunulmadıysa da Windows XP x64 meraklı kullanıcıları cezp ediyor. Bu işletim sisteminin artılarının, eksilerini ve eski Windows XP’ye göre 32 bit uygulamaları nasıl çalıştırdığını ele aldık.

Ucuz ve Özel Anakartlar Yol Ayrımında

Bazen tek bir üretici bile her biri istediğiniz işlemciyi çalıştırabilecek çok geniş bir anakart yelpazesi sunabiliyor. Sonuç olarak kullanıcı bir soruyla karşı karşıya kalıyor: özel (premium) anakartlar için daha fazla para vermeye değer mi? Bu sorunun cevabını bulabilmek için MSI’ın ucuz anakartlarıyla yüksek seviye anakartlarını karşılaştırdık.

Çift Çekirdek, Düşük Fiyat: Athlon 64 X2 3800+

AMD’nin çift çekirdekli işlemcileri tanıtırken sadece bir tane eksiği vardı: çok pahalı olmaları. Fakat artık, fiyatı sayesinde bu işlemciyi satın almayı düşünenleri sevindirecek, yeni giriş seviyesi bir model var. Yeni Athlon 64 X2 3800+ işlemciye bir göz attık ve bütün X2 ailesini karşılaştırdı.