Arşiv

Intel 3-Serisi Yongasetleriyle FSB-1333 ve DDR3 Geliyor

Intel yongaseti ailesini her sene yeniliyor. Taşınabilir ve sunucu platformu yongasetlerinin duyurulma tarihleri yıl içinde değişiklik arz ederken, haziran ayı yeni nesil masaüstü yongasetlerinin tanıtıldığı geleneksel bir zaman çerçevesi haline geldi.

Windows Experince Index Ne Kadar Gerçekçi?

Windows Vista, beraberinde sistem bileşenlerinin başarımını ölçen ve Windows Experience Indices (WEI – Windows Tecrübe Endeksi) hesabı yapan bir değerlendirme aracıyla birlikte geliyor. Microsoft, gerçekten bilindik başarım ölçme yöntemlerini değiştirebilir mi?

Sabit Disk Başarımını Anlamak

Sabit disk listemize 15 yeni sürücü daha ekledik ve bütün model ailelerini karşılaştırdık, neden bazı modellerin diğerlerine göre daha yüksek başarım gösterdiğini anlamaya çalıştık. Hangi özellik en hızlı sabit diski gösteriyor? 16 MB önbellek 8 MB’ye göre önemli bir getiriye sahip mi? Bu ve benzeri pek çok soruya cevap arıyoruz.

Corsair’in PC10000 Bellekleriyle Uçuşa Geçin

Hızlı bir bellekten daha iyi olan şey var mı? Evet, daha hızlı bir bellek! Corsair’in en son çıkardığı oyuncaklar 1250 MHz hızında çalışıyor ve en uçuk başarım tutkunlarını bile tatmin ediyor – tabi 600 $ harcarsanız.

500 MHz FSB? Core 2 Duo E6300, Core 2 Extreme’ye Kafa Tutuyor

Pek çok kullanıcı Core 2 Duo’nun giriş seviyesi modeli E6300 ile çok başarılı hızaşırtmalara imza attığını söylüyor. Bizim denememizde 1.86 GHz hızındaki işlemci 3.4 GHz hızında çalışabildi ancak buna rağmen artık bu model hızaşırtma için bizim ilk tercihimiz değil.

AMD’nin 65 nm Çekirdeği Ne Kadar Başarılı?

AMD, orta ve alt-yüksek seviye pazara yönelik Brisbane çekirdekli ilk 65 nm işlemcilerini Aralık ayında tanıtmıştı. Çekirdek boyutlarının küçülmesi başarım üzerinde pek bir değişiklik yaratmadı ancak güç tüketimi önemli ölçüde azaldı. Peki, yeni işlemcinin hızaşırtma başarımı nasıl ve ne zaman satın alınabilir hale gelecek?

Daha Azla Daha Çoğunu Sunan Sabit Diskler

Samsung ve Hitachi tarafından sunulan sabit diskler daha iyisi için daha fazla para harcamanız gerekmediğini gösteriyor. Hitachi gerçekten düşük bir fiyatla 160 GB kapasite sunarken Samsung da 400 GB’lik devini ortaya çıkarıyor.

AMD’nin 4×4 Platformu Ve Athlon 64 FX-70

Bir alana bir bedava! AMD henüz dört çekirdekli işlemci sunamadığından Intel’in Core 2 Quad tehlikesine karşı koyabilmek için "4×4" platformunu tanıttı: Soket 1207 ve bir çift Athlon 64 FX-70 işlemci iyi iş çıkarıyor fakat hala Intel’in Core başarısını gösteremiyorlar – en azından şimdilik.