Arşiv

Intel Wolfdale E8000’in Hızaşırtma Başarımı

Yalnızca birkaç gün önce Intel’in 45 nm Wolfdale çekirdekli yeni Core 2 çift çekirdekli işlemcilerinin başarımına hep beraber göz atmıştık. Yalnız bu işlemciler çıkan ilk 45 nm işlemciler değiller. Kış aylarında Core 2 Extreme QX9650 dört çekirdekli işlemcisini incelemiştik. İlk Wolfdale makalemiz gösterdi ki yeni çift çekirdekli işlemcilerin başarımı 65 nm Core 2 Duo E6000 serisi işlemcilerden biraz daha yüksek. Bu sefer ise Wolfdale tabanlı Core 2 E8000 işlemcilerinin hızaşırtma potansiyellerine ve güç tüketimine bakacağız. Hızaşırtma meraklıları 65 nm Core 2 Duo Conroe işlemcilerin hızaşırtma yeteneklerine bayılmışlardı ve 45 nm işlemcilerde doğal olarak daha fazlasını bekliyorlar.

En Hızlı DDR3 Bellekler İncelendi

DDR3 bellekler, DDR2 teknolojisinin yerini almak üzere yalnızca yarım yıl önce çıkarıldılar. Her ne kadar JEDEC (Joint Electronic Device Engineering Council) standart hızları DDR3-800 ila DDR3-1600 arasında belirlemiş olsa da, bellek üreticileri en yüksek frekansı %20 oranında geçtiler bile – ve bu üst sınır daha da aşılacakmış gibi görünüyor. Bu arada daha DDR3 1066 ve 1333 belleklerin bile fiyatları satın alınabilir düzeye inmemişken (DDR2-800 bellekler bunların yanında sudan ucuz kalıyorlar), DDR3-1600 hızındaki bellekler fahiş fiyatlardan alıcı bulmaya çalışıyor. Hatta bazı markalar DDR3-2000 bellekleri çoktan duyurdular. Hatırlarsanız geçenlerde on adet DDR3-1333 bellek çiftini incelemiştik. Şimdi ise en tepedekileri inceleme zamanı.

Wolfdale Transistörleri Küçültürken Core 2’yi Büyüttü

Intel’in 65 nm nesli henüz ölmüş değil çünkü şirket sunucu, masaüstü ve dizüstü altyapılar için uzun bir süre daha eski işlemcileri üretmeyi sürdürecek. Apple’ın incecik dizüstü bilgisayarı Mac Book Air ve Lenovo’nun çıkmak üzere olan X300 Dizisi dizüstülerinde kullanılacak işlemciler buna büyük bir örnek teşkil etmekte. Her iki dizüstü bilgisayarda da 65 nm Merom çekirdeğinin daha verimli hale getirilmiş, diğer bir deyişle en fazla sadece 20 Watt güç harcayan sürümü bulunacak. Bunlar olurken Intel kendi yol haritasına uygun olarak 45 nm’lik çift çekirdekten oluşan, Wolfdale kod adlı E8000 Dizisi işlemcilerini duyurmaktan geri kalmadı. Yeni mimaride daha fazla özellik ve önbellek kapasitesi yer almakta – üstelik güç tüketimi de önemli ölçüde azaltıldı. Biz her zaman olduğu gibi yeni mimarinin önceki neslin üzerine neler kattığını tepeden tırnağa araştırdık.

Dünden Bugüne Intel’in Güç Tüketimi

İşlemciler ortalama bir bilgisayar üzerindeki en güç canavarı bileşenlerdir. İşlemcilerin güç tüketimi sorunu Pentium 4’ler 100 Watt sınırını aştıkları zaman ortaya çıktı ve iyi soğutucuları kullanmak şart oldu. Bununla beraber bu işlemcilerini güç gereksinimleri ve başarım oranı oldukça dengesizdi. İlk Pentium D işlemcileriyle durum daha da kötüleşti. Ta ki, 18 ay önce çıkarılan Core 2 Duo Intel’in imdadına yetişinceye kadar. Pentium 4 600 serisinden Core 2 işlemcilerine geçildiğinde watt başına başarım neredeyse %400 oranında arttı. İşte bugünkü yazımızda Intel’in bu noktaya nasıl geldiğini irdeleyeceğiz.

Phenom ile Athlon’un Saat Hızı Verimi Karşılaştırıldı

Her ne kadar yeni Phenom işlemcilerinin çekirdek başına sağladığı kazanç daha fazla olsa da, TLB sorunu ortadan kaldırılmadan (B3 aşamasıyla) ve daha yüksek saat hızlarıyla satışa çıkmadan Phenom’a ilişkin kesin yargılara varmama taraftarıyız. Bizim asıl merak ettiğimiz yeni aşamalı işlemciler piyasada kendilerini gösterdikleri zaman Intel’i biraz daha zorlayıp zorlamayacakları. Diğer bir deyişle: Saat hızlarının daha yüksek olması aynı hızlarda çalışan Athlon 64 X2’ye göre daha yüksek başarım kazanımının elde edilmesi anlamına mı geliyor? Ve hangi saat hızında güç tüketimi önemli bir parametre olarak karşımıza çıkacak?

Terabaytlık Harici Sabit Diskler İncelendi

İnsanlar donanımlarını değiştirme konusunda oldukça hızlı davranırlar: İşlemcilerini veya ekran kartlarını ne zaman değiştireceklerini veya bilgisayarlarına ne zaman daha fazla bellek ekleyeceklerini iyi bilirler. Gün geçtikçe sayıları artan bu kişiler neyi nereden almaları gerektiğini veya en azından alacakları parçalar hakkında gerekli bilgileri nereden bulabileceklerini de bilirler. Bununla beraber çoğu kullanıcı depolama ve yedeklemeye gereken önemi göstermemekte ve verilerini depolayacak boş alan kalmayınca veya sabit diskleri bozulunca sap gibi ortada kalmaktadırlar.

Samsung ve Ridata Katı Durum Diskler İncelendi

Flaş temelli katı durum disklerinin (SSD) tüm dünyada satışa sunulması üzerinden sadece birkaç ay geçti (Gerçi Samsung bundan tam bir yıl önce UltraATA arabirimli 32 GB flaş diskini duyurmuştu). Flaş tabanlı katı durum disklerinin klasik sabit disklerden en önemli farkı kalıcı (NV-non-volatile) flaş bellek birimlerinden meydana gelmeleri, çok daha kısa erişim sürelerinin olması ve daha az güç tüketmeleri.

Çoğu AM2 Anakart Phenom’u Desteklemiyor

Phenom hakkında yayınladığımız ilk makalede AMD’nin yeni dört çekirdekli işlemcilerinin (her ne kadar Athlon 64 X2 işlemcilerinden açıkça hızlı olsalar da) Intel’in üst seviyeli işlemcileriyle başa çıkamadığına hep beraber şahit olmuştuk. Dolayısıyla AMD ürün stratejisini değiştirdi ve Phenom işlemcisi ile AMD790 yongasetini beraber ucuza satarak ve eski AM2 soketli anakartlarla geriye uyumluluk vaat ederek, fiyat/başarım düzeyinin lideri olmaya karar verdi. Böyle bir yükseltmeye gitmek isteyecek birçok kullanıcı olduğundan son derece emindik ve o yüzden dokuz soket AM2 anakartını Phenom’la denemeye karar verdik.

İşlemci Fanı Bozulursa Ne Olur?

Eğer fan bozulur veya çıkartılırsa işlemciler fiilen ölürler mi? AMD ve Intel’in enerji verimliliği iddialarına bakacak olursak, ısı artık eskisi kadar bir sorun teşkil etmiyor. Yoksa edebilir mi?

500 Dolara Oyun Bilgisayarı, 2007

Bilimsel hesaplamalar, yüksek tanımlı (HD) uygulamalar, ses/video kodlama gibi bazı alanlar dışında birçok kullanıcı için tatmin edici başarım çok ucuz sistemlerle yakalanabiliyor – hatta oyunlar için bile.

Melez Sabit Diskler Ne Kadar Önemli?

Giderek daha fazla üretici 2.5" ve 1.8" boyutlarında flaş temelli sabit disklerini duyuruyor olsalar da tamamen elektronik flaş bellek birimleri üzerine kurulu bu ürünler Gigabyte başına maliyetlerinin çok çok yüksek olması sebebiyle aşırı lüks kaçıyorlar.

WD’nin 750 GB’lık Sabit Diski Yeni Rekorların Peşinde

PC donanımları açısından bakıldığında depolama ürünlerinin pazarları diğerlerine göre şu son yıllarda daha fazla bir ivmeyle artmıştır, bunun en büyük nedeni sabit disklerin yaygınlığının artmış olması ve tüm aygıtların içine girmiş olmasıdır.

RAID Nakli Serüveni

"RAID nakli mi? Hey siz Tom’s Hardware çılgınları, gene ne işler karıştırıyorsunuz?". Elbette her zamanki gibi yapmamız gereken en iyi şeylerden birini yaptığımıza inanıyoruz…

AMD’den Akıllı Adım: Athlon X2 BE-2350

Yaşadığımız şu günlerde işlemci fiyatlarının sürekli ve sert bir biçimde düşmesini izlemek oldukça heyecan verici. Artık bir Athlon 64 X2 3800+’i 80 Dolar’a ve en üst model 6000+’i ise 200 Dolar’dan biraz fazla bir fiyata satın alabilecek konuma gelmiş durumdayız…