Arşiv

Hızaşırtma: Core i3’ten Core i5 Performansı Alın

Intel’in 32 nm üretim sürecine sahip işlemcilerinin hızaşırtma konusunda ciddi bir potansiyele sahip oldukları bir gerçek. Dört çekirdekli modeller genelde 4 GHz ve üstü hızlara rahatlıkla ulaşabilirken çift çekirdekli modeller daha da ileri gidebiliyor. Biz de en ucuz Core i3 modeli olan Core i3-530’u alarak bu giriş seviyesi masaüstü işlemcinin neler yapabildiğini görmek istedik.

13 Üst Düzey SDHC Hafıza Kartı İncelendi

Küçücük hafıza kartlarının fiyatları gülünç derecede ucuzladı. Öyle ki 8 GB SDHC kartları 15 USD civarında satın alabiliyorsunuz. Öte yandan işin uzmanları öyle her önlerine gelen hafıza kartlarını satın almazlar…

Çift Çekirdekli Atom Ne Kadar Verimli?

Intel’in düşük-güç (low-power) Atom işlemcilerinin çift çekirdekli sürümlerinin de olduğundan haberiniz var mı? Atom çok sembolik güç tüketimiyle dikkat çekiyor olsa da harcanan Watt başına başarım dalında pahalı Core 2 işlemcilerine karşı boynu bükük kalmakta. Belki yeni çift çekirdekli Atom 330 uygun fiyatlı PC’ler için bir fark yaratabilir.

Memoright SSD: Mekanik disklerin Sonu Mu?

Altı ay önce Western Digital’in yeni VelociRaptor diskleri gelene kadar masaüstüler için en hızlı disk olma özelliğini koruyan Mtron Flash SSD’ye (Katı Durum Disk, Solid State Drive) gözatmıştık. VelociRaptor bildiğimiz mekanik bir disk olarak transistör tabanlı ürünlerin kısa erişim sürelerine ulaşamasa da çoğunluk uygulama için en mantklı çözümü oluşturuyor ve SSD fiyatının bir kısmı kadar paraya 10 katı kapasite sunabiliyor. Diğer yandan bilgisayar tutkunlarının düşlerine girecek yeni bir ürün bulduk: Memoright SSD MR25.2-032S tüm mekanik disklere toz yutturacak kadar hızlı.

Dizüstünüze 4GB RAM ister misiniz?

Ne kadar bellek (RAM) gerektiği her iki yılda bir veya her yeni Windows sürümü çıkınca tartışılır. Söylentilerin yanı sıra işletim sistemi ve gözde uygulamaların gereksinimlerinin de bellek miktarı üzerine etkisi olur. Bugün 512 MB RAM miktarı Windows XP veya Windows Vista için çalışılabilir alt sınır kabul edilebilir. Diğer yandan 1GB’ın altındaki her kapasite işletim sistemini disk üzerindeki takas dosyasına çok sık yazıp çizmek zorunda bırakacağından hem başarım çok düşer hem de dizüstü bilgisayarların pil ömrü oldukça kısalabilir. Bu durumdan yola çıkarak biz de tersi duruma göz atacağız: Dizüstü bilgisayarınıza 4GB bellek (RAM) eklediğinizde neler farkediyor?

PCI Express 2.0 İncelemesi

PCI Express yaklaşık dört yıldır aramızda ve bu aralar 2.0 kuşağına geçiş sürecini yaşıyor. PCIe 2.0 veriyolu genişliğini iki katına çıkarırken PCIe 1.1 uyumluluğunu da yitirmiyor. PCI Express ilk tanıtıldığında yaşlanmış AGP arayüzünden daha yüksek aktarım, kapasite, ölçeklendirilebilirlik ve esneklik getirdi ve ATI, Nvidia gibi grafik firmaları çok kartlı 3B grafik çözümleri ve daha nitelikli grafiklerle karşımıza çıkmakta gecikmediler. PCI Express’in ikinci kuşağı ilk olarak Intel X38 yongasetiyle karşımıza çıktı ve Intel X48, AMD 790/770 ve Nvidia nForce 7 dizisi yongasetleri de peşinden gelidler. Peki PCI Express 2.0 için daha erken mi?

Tom’un Son Nokta Bellek (RAM) Hızı Deneyleri

Bellek üreticileri uç nokta ürünlerini pazarlamak konusunda yetenekliler: Çoğu bilgisayar tutkunu için DDR3-2000 hızları Intel P35, X38, X48 veya yeni Nvidia 7 dizisi Intel destekli yongasetleri için teknolojinin doruk noktası. Peki bu ürünler gerçekten önemliler mi? Orta düzey DDR2 bellekler akla zarar derecede ucuzlamışken – 2 GB DDR2-800 DIMM yaklaşık 80 USD – 1600 MHz DDR3 neredeyse beş katı fiyata raflarda alıcı bekliyor ve iki katı bile hızlı değil. Aslında çoğunluk kullanıcı için orta düzey ve uç nokta ürünler arasındaki başarım farkı neredeyse önemsiz.

AMD Phenom Üç Çekirdek

2007 AMD için pek de uğurlu bir yıl sayılmaz. Kuruluş kendi dört çekirdekli (core) Phenom’larının, 6 ay önce hem başarım hem güç tüketimi açısından öne geçen, Intel’in başarılı Core 2 kuşak ürünleriyle başedebileceğini ummuştu (Bu yalnızca bu kuşak ürünler için, AMD orta düzey ürünlerde rekabet gücünü hep korudu). Ne yazık ki Phenom’un dört çekirdek işlemlerinde can sıkıcı bir kusur bulundu, her ne kadar bu masaüstü kullanıcılarını etkilemiyecek olsa da, yeni ürünün izlenimi bir anda zedelendi. Ürünün altı ay geç sunulması ve yine de Intel’i zorlayacak hızlara ulaşamamış olması da cabası.

Ortaya Karışık RAID Çek Usta, Diski Bol Olsun

RAID dizileri basit gibi görünürler, ancak yapılandırmanın türüne göre donanım ve ayarlar sistem yöneticilerinin kafasını oldukça kurcalayabilir. Veri depolama uzmanlarının genellikle sözbirliği ettiği tek bir konu vardır: RAID dizisi oluşturacak sabit diskler, özel yazılımları da (firmware) dahil, özdeş olmalıdırlar. Karmaşık sistemlere sahip büyük kuruluşlar için türdeş donanım kullanmak genellikle en iyi seçimdir, çünkü her üretici donanımını sonuna kadar sınamıştır ve beklendiği gibi çalışmasını garanti etmiştir. Bunun yanında küçük ve orta büyüklükteki işletmeler genellikle eldeki donanımı değerlendirebileceği, gerektikçe geliştirilen, ekonomik bir veri depolama çözümüne yönelecektir. Elde bulunan disklerle yenileri birbirine katıştırmak mantıklı görünmektedir ve yazımız tam da bu konu üzerinedir.