“Konsolda FPS Oynanmaz!” Önyargısı Üzerine

Aslında insanların neden böyle düşündüklerini çok rahat bir biçimde anlayabiliyorum çünkü zamanın bir yerinde ve bir köşesinde ben de sadece bir PC oyuncusuydum. En nihayetinde hepimiz PC ile büyüdük ve oyuna günde 2 saat vakit ayıranı da “oyunu bitirecem” diye 12 saat başında kalanı da aynı kökenden geldi Türkiye’de: PC. Bunun ana sebebi konsolların ülkemize biraz geç girişi yapması da olabilir, insanların alışkanlıklarından kesinlikle vazgeçmek istememesi de. Ancak bildiğim bir şey var ki o da “konsolda FPS oynanmaz” diyen insanların büyük çoğunluğunun gamepad’le FPS oynamaktan korktukları.

Fire Dragon Gamepad Xbox 360

Korkmayın, ısırmaz.

Evet evet, yanlış okumadınız. Eğer konsolda FPS oynanmaz diyorsanız, yüksek ihtimalle başarısız olacağınızdan, asla o aleti mouse gibi kontrol edemeyeceğinizden korkuyorsunuz demektir. O konuda hep sizden üstün birilerinin olacağından ve çokluoyunculu oyunlarda skor tablolarının asla en üstünü göremeyeceğinizden korkuyorsunuz. Elbette, bu dediklerimi itiraz edecek, “hayır, ben mouse’un daha rahat olduğunu düşünüyorum” diyeceksiniz ki haklısınız da ama bu gamepad’den korktuğunuz gerçeğini değiştirmiyor. Gözünüzde büyütüyor, sizinle aynı düşünen arkadaşlarınızla forumlarda bu konu açıldıkça abartıyor da abartıyorsunuz. Sürekli birbirinize “hayatta ben konsolda oynamam, o ne abi öyle iki tane stick” diyorsunuz, ancak asıl korktuğunuz şey gamepad’i asla kontrol edemeyip kısa sürede sinir hastası olacağınız. Her şeyden önemlisi aynı zamanda alışkanlıklarınızdan asla ama asla vazgeçmek istemiyorsunuz.

Ama size bir şey söyleyeyim mi: Korkmayın. Öğrenme süreciniz düşündüğünüzden çok daha kısa sürede oluyor ve her şeyden önemlisi gamepad’le FPS oynamanın zevki BAMBAŞKA. Mouse’la oynamak kontrol rahatlığınızı inanılmaz derecede arttırıyor elbette, buna bir lafım yok, ama ya oyunun içinde olma hissini verebiliyor mu? Mouse’la Gears of War’da titreşim sayesinde attığınız her kurşunu hissedebiliyor, o tokluk hissini yaşayabiliyor musunuz? Call of Duty: Modern Warfare 2’nin tırmanma kısımlarında sağ ve sol tetik tuşlarını çekerek “tırmanma hissini” yakalayabiliyor musunuz? Ya da herhangi bir konsol aksiyon oyununda stick’i (sizin için WASD oluyor tabi bu :P) ne kadar yavaş ilerletirseniz  karakteriniz de o kadar yavaş ilerliyor mu (bu konuda konsolda özellikle Splinter Cell serisinde çok ama çok rahat etmiştim açıkçası)? Elbette, bunlar o kadar da büyük şeyler değil ama yine de deneyimi tamamlayan şeyler oldukları yadsınamaz.

Gamepad mouse’un yanında elbette çok daha zor kontrol ediliyor ancak öğrenilmeyecek bir şey yok ortada, sadece bunu diyorum. Gamepad’le daha iyi oynanıyor diye bir iddiam yok, zaten böyle bir iddiayı sadece aptallar atar ortaya, mouse’un bu konudaki üstünlüğü yadsınamaz zaten. Kaldı ki ben de çoklu oyunculu modları hala fare ile PC’de oynamayı tercih ediyorum ama tek kişilik deneyim söz konusu olduğu zaman konsola yöneliyorum. Elbette bu asla konsolda çokluoyunculu oyun oynamadığım anlamına gelmiyor, tam tersine Killzone 2’den Uncharted 2’ye birçok oyunu konsolda oynadım çokluoyunculu olarak ve kesinlikle PC’den aşağı kalır bir yanı yoktu bu deneyimin.

Benim varmak istediğim nokta bu tartışmanın “konsolda mı daha rahat FPS oynanır, PC de mi?” şeklinde değil, “konsol ve PC hangi hissiyatları sağlıyor, hani konularda eksik?” şeklinde olmasıdır. Zira ikisinin de kendilerine göre avantajları ve dezavantajları var ve ikisi de genel kanının aksine oyun oynamaya müsait kontrol cihazları. Öyle olmasa herhalde ilk Modern Warfare’i 5 küsür milyon kişi Xbox 360’da oynamazdı herhalde, değil mi?

PS3 Prototip Gamepad

Ben de bundan çok korkuyorum mesela. Direk karpal tünel sendromu, evlerden ırak...

Yazıyı yavaş yavaş bitirirken bu konu nedense özellikle Türk oyuncuların oldukça hassas oldukları bir konu olduğu için tekrar hatırlatmak istiyorum: Ben  konsolda daha rahat FPS oynanır demiyorum asla, konsolda oynamanın verdiği hissiyat ile PC’deki hissiyat farklı diyorum sadece. Birisi diğerinden üstün ya da düşük değil, ikisinin de kendine göre avantaj ve dezavantajları var. PC çok daha rahat bir kontrol şeması sağlarken, Xbox 360 veya PS3 de titreşim, tuşların biçimi ve yerleşimi sayesinde deneyim en üst noktaya çıkıyor. En nihayetinde temel soru formu mu yoksa fonksiyonu mu tercih ettiğiniz aslında. Ancak dediğim gibi ürkmeniz için bir sebep yok ortada, gamepad öcü değil 🙂

Bu yazının amacı “neden konsolda FPS oynanmaz diyorsunuz, ayıp ayıp” demek değil, sadece aranızda varolduğunu bildiğim konsol almak isteyip de “ya kontrol edemezsem” diye düşünenler aslında, hem yeni bir konsola hem de yeni bir PC’ye aynı anda sahip olamayacak arkadaşlar da var aynı zamanda bu grubun içinde. Demek istediğim, korkmayın. Konsolda FPS oynanır 🙂

33 Yorum

 1. Oruç Dim

  Yahu ne kadar açgözlüsünüz 😛 MMORPG PC’den başka yerde oynanmaz (ki tartışılabilir olarak oyun sektörünün en çok para kazandıran kısmı), strateji  ise konsolda adam gibi oynanmıyor (oynanamaz zaten). Konsolda olan bütün tür oyunlar ise (aksiyon/macera, yarış, FPS), hepsi PC’de oynanıyor rahatlıkla. Kaldı ki PC oyunculuğu ölmez zaten 😀 Buradaki amacım hani “konsol oyunları oynayın” demek değil aslında, hem konsol hem PC oynanabilir demek.

  Kaldı ki CoD 4’ün Xbox Live’da ki satışlarından FPS konusunda konsolların dominant olduğunu görebiliyoruz 😀 Alınan alındı zaten, artık yapacak birşey yok 😛 Ancak şu da bir gerçek ki “profesyonel oyunculuk” dediğiniz zaman PC konsoldan kat be kat üstün.

  Bu arada, ben de aslında konsollaşmaya karşıyım zira teknolojinin gelişmesini engellediklerini düşünüyorum (bu yüzden hala “saf” DX10 oyunu yok mesela, bütün DX10 motorları DX9’a yapılan küçük eklemelerle çalışıyor). İşte, konsolun en büyük artısı tek bir sistem olması ve çok daha rahat programlanabilmesi, dolayısıyla müşteri özellikle son yıllarda artan “şu parça şuna uyar mı, şu şuna takılır” sorunlarını düşünerek bir PC toplamak yerine hem ucuz hem de her oyunu oynatıyor diye konsollara yöneliyor. E biz de ne yapalım, artık sektör bu yönde ilerliyor dolayısıyla biz de ayak uydurmaya çalışıyoruz işte 🙂

  Bir ara Uğur Yurtsever bir konuşmamızda “bugünün PC’lerinde RISC  (konsollardaki tek sistem olayı) sistemi olsaydı çok daha mutlu olurduk” demişti. Kendisine kesinlikle katılıyorum, bin tane ayrı konsola ihtiyacımız olmazdı.

 2. Ziyaretçi

  Yazıyı görünce ben de artık konsola özel fare ve mouse kombinasyonlu ürün geliştirilmiş sanmıştım. biri bunu yapsa süper olacak.

  neyse, pc de fps oynamaya devam o zaman 🙂

 3. Tahir Meylani

  Konsola özel fare ve mouse kombinasyonu denenmedi değil. http://www.destructoid.com/elephant/ul/104246-SplitFire.jpg Mesela PS3 için çıkacak denmişti. Bilmiyorum bu alet çıktı mı? fakat tutmadığı kesin.

  Zaten konsollarda yapılan fps’ler konsol kontrollerine uygun yapılır. Klavye ve mouse desteğinin pek bir anlamı yok o yüzden. Gerçek anlamda klavye ve mouse’un konsollarının ruhunu bozacağını söylemek için de kahin olmaya gerek yok.

  Konsolların en büyük özelliği standart olmasıdır. Hiç bir oyun firması bu tür 3. parti donanımlar için ayrıca yazılım geliştirmez çünkü konsolların standardı bozulmuş olur o zaman.

 4. MaRIkO

  arkadaşımda ps3 için klavye mouse var ama oyunlar rezalet oynanıyor. bu noktada Tahir’e katılıyorum gerçek anlamda klavye mouse konsolun ruhunu bozar ama fps oyunları için konsollara daha efektif bir gamepadde çıkartabilirler. mevcut gamepadler bir çok oyun için gayet uygun olsada fpsleri ne kadar konsollaştırırlarsa konsollaştırsınlar hiç bir zaman rahat oynatmayacaklar.

 5. Uğur Yurtsever

  Xbox 360 gamepad’i fare+klavye  ikilisinin sunduğu kontrol hissine en yakın gamepad. Kullanımı oldukça rahat ve alışma süresi de kısa. Ayrıca türünün en iyisi titreşim özelliğiyle de FPS deneyimini doruğa çıkartıyor. Açıkçası MW2’yi X360 padiyle oynadıktan sonra fare ve klavyeye dokunmak gelmiyor insanın içinden. Artık geliştirilen neredeyse bütün iyi FPS oyunlarına gamepad’le oynandığında deneyimi doruğa çıkaran güzellikler ekleniyor.

  Şu an iyi bir gamepad’le oynanamayacak birkaç oyun var: Bazı strateji oyunları.

  Yine de competitive FPS oyunları için fare klavye ikilisi hala tek çıkar yol.

  PS3 gamepad’i şse ne yazık ki her konuda olduğu gibi kontrol konusunda da gariban 😛

 6. Uğur Yurtsever

  Xbox 360 gamepad’inde analog stick’lerin yeri insan elinin kavrayabileceği ve rahat kontrol edebileceği en uygun yerlere konmuş. Bunu ele aldığınız ilk anda fark ediyorsunuz. Analog trigger tuşları ve diğer tuşlar da aynı şekilde.

  Microsoft bunu aslında Xbox ile başarmıştı, ancak gamepad’in yüzeyi ve ele oturan kıvrımları Xbox 360 ile neredeyse kusursuzlaşmış.

  Bir PS3 sahibi olarak, PS3 gamepad’iyle oyun oynamaktan nefret ediyorum. PES bile olsa. Özellikle analog stickler sıkıntı veriyor. Birbirine çok yakın ve trigger tuşları bir FPS oyunu için çok çok başarısız.

  Titreşim ise apayrı bir konu. Bunu anlatmak çok zor, yan yana koyup  aynı oyunlarda karşılaştırmak lazım 😛

 7. MaRIkO

  xboxla fazla haşır neşir olamadığım için farkı bilmiyordum ama mantıklı tabii işin ergonomik yanını pek düşünmemiştim. bu konuda xbox ps3 ten başarılı bile olsa analog stick ile hedef alma işi olduğu sürece en benim diyen gamepadin bile mousedan iyi olabileceğini düşünmüyorum. tabii iş yürüme kısmına gelince hareket etme kısmına gelince analog sticklerin inanılmaz avantajları var.

  bu arada yalnış anlaşılmasın oyun oynanmıyor hiç zevk alınmıyor demiyorum ps3te mw2 oynamışlığım var ilk başlarda çok zorlansamda sonradan insan alışıyor ve zevk almaya başlıyor ama pc kadar olmuyor.

  gerçi kafamda konsollar için daha iyi nşan almayı sağlatacak gamepadler üzerine bazı fikirler var ancak uygulanabilirliliği ne bilemiyorum tabii.

 8. crashmania

  Yazıyı gülümseme ile okudum 🙂 gülümseme nedenim bu konu babında bir çok oyunsever arkadaşımla aynı paydayı paylaşmamdı. İlkten bende yeni bi ürün üretildi diyerekten daldım başlığa,lakin olay ” gelin bu olayı tatmak çok güzel” bazında bir olaymış. Analog ile fps oyunlarıyla tanışma yıllarım 96 ya dayanıyor, ve o zamanlardan beridir tüm platformlarda fps oyunlarını denemişimdir joystick dahilinde. Yani yenilikçi tüm oyunlarıda deneme rağmen şahsım adına konsollarda fps oyunlarını oynamanın son derece saçma olduğunu iddia ediyorum. Gelin 10 saatte bitireceğiniz oyunu pc platformunda parmaklarınız çatır çutur ötmeden, iki elinizde aynı açıyla saatlerce kıvrılı kalmadan, gerek auto aime gerek kalmadan-gerek nokta atışı vurarak, arkanıza yanınıza istediginiz an gerçekçi tek hamle ile bakarak oynayın bitirin şunu yahu 🙂 Console lara o oyunları çıkaranları nası anlamıyosam oynayanlarıda o denli anlayamıyorum. Eskiden duck hunt ı oynardık ne güzel silahla eyvallah ta arkadaş, bu ne saçmalıktır yahu 🙂 sene 2010 oldu oyunlar console larda grafikten ve bi kaç aksiyondan öteye geçemedi. Kısaca fps yi konsolda oynamak isteyen varsa oynasın, ama beni sakın multi p. arkadaşı seçmesin 😀 olay beceriksizlik dahilinde bi isyan olsaydı benim gibi inat bi insan allem-kallem eder o joystick i yenerdi. Ha unutmadan klavye-mouse ikilisi  console ruhunu yitirir diyosanız o zaman o console lara browser yerleştirilmesinide normal karşılıyorsunuz demektir. O bahsettiginiz ruh çoktan uçtu baylar bayanlar 🙂

 9. Oruç Dim

  Fonksiyonu tercih eden biri olarak elbette saçma görmeniz doğal Crashmania 😀 Sizin deneyeminiz nasıl oldu elbette bilemiyorum ancak ben 10 saatte bitirilecek oyunu hiçbir zaman 12 saatte bitirmedim gamepad’le 😛 Xbox 360 gamepad’i ile CoD MW2’yi  Regular’da 6 buçuk saatte, PC’de ise yaklaşık 6 saat 15 dakika da bitirdim (o 15 dakika tamamen sallamasyon olabilir, ama öyle hatırlıyorum). Yani demek istediğim gamepad’i denemek yeterli değil, biraz ustalaşmak lazım. Ustalaştıktan sonra gerisi yağ gibi akıyor ve titreşimle, özellikle bel ağrıları çekerek değil uzandığınız yerden oynamanın keyfine varıyorsunuz 😛 Ödülleri var yani anlayacağınız 😀

  Ama dediğim gibi, ikisi farklı şeyler. “X X’den daha iyi” şeklinde yaklaşmak yanlış bana kalırsa…

 10. crashmania

  10 saatten kastım mw2 değildi, genel olarak bi süre belirtmek istedim. x saat demem mantıklı olabilirdi, pardın =) kıyaslama babında söylemek istemedim esasında, kendi seçimim her zaman fps türünde PC platformu. Önemli olan oynanan oyundan haz almak ise şahsım tek kişilik koltuğuma gerilerek, plazma karşısında home theater ile oyunları peşisıra bitirmek 😀

  Böyle yorumda bulunduguma bakmayın, fps türü haricindeki tüm oyunları console da oynamaya bayılırım, bilhassa racing türü !

 11. Oruç Dim

  Yok canım, ben sizin MW2’den bahsettiğinizi düşünmedim, yanlış anlamayın lütfen 🙂 Onu örnek olarak verdim sadece. Tabi ki, ikisini de deneyip “yahu ben bunda rahat edemiyorum” demiş olabilirsiniz, buna ne sözüm olabilir ki? Zaten dediğim gibi hiç denemeden, bir-iki hafta oturup oynamadan “ben bunu yapamam” diye düşünen kullanıcılar. Yoksa deneyip sevmeyene lafım yok elbette 😀

  Araba yarışınında konsolda keyfi bir başkadır, ben de bir süredir oynadığım Burnout Paradise’ı iki platformda da bulunmasına rağmen konsolda oynamayı tercih ediyorum açıkçası 😀

 12. JeanKillah

  Başlığı gördüm daldım ama dalmamla irkilmem bir oldu. FPS = Konsol. Gerçekten dediğiniz çok doğru.İnsanlar o kadar alışmışki Klavye,fareye ellerine bir Ps3 ‘de PES oynamak için joyistick’i bile eline almaya korkar oldu. Ama bende bile o düşünce var.”Abicim bas git pileysteyşında kalofdati mi oynucaz?” 🙂 Ama Çevremdeki arkadaşlarımda görünce gerçekten çok büyük zevkle oturup oynamaya çalışıyorum.ilerde xbox alıp bu deneyimi yaşıyacağım 🙂

 13. Hasan

  Xbox 360 gamepad’ini elinize 1 kez alın ve 3-5 saat modern warfare oynayın, bir daha klavye ve mouse ikilisini elinize almak istemeyeceksiniz… Klavye ve mouse kullanan iyi bir oyuncuyla  360 gamepad kullanarak karşılaşmak isterdim…

  • necromancer

   selamlar. ben fransada yasiyorum burada arkadaslarimin genellikle konsolu var. soyle ki desavantage olarak hicbiriyle oturup bi pc sohbeti yapamiyorum ( abi nvidia yikti gecirdi ortaligi beav! intel marka gpu lar cok isiniyor vs… vs..) birisiyle bir fps oyununda karsi karsiya gelmek istesem olmuyor …

   hasan kardes bende gercekten joystick kullanan birisine karsi call of duty de oynamak isterdim. bugun joystick aldim mw2 ye konfigurasyonu yaptim vs ama cok zor geliyor bana. genellikle oyunun yarisinda fare ve klavyeye donuyorum adamlar sasiriyor noob bildikleri oyuncu nie aniden headshot lar yapiyor die 😀

   bence sorun su: joystickle buyumus bi insan klavye ve fareye benim joystige baktigim gibi bakar. Ne o benim alanimda iyidir nede ben onun ! :)) ama yinede joystick iyi kullanan biriyle karsilasmak isterdim birgun teknoloji onuda elverir kimbilir ps3 vs pc mw2 atilabilir bigun 🙂

 14. Doğacan

  klavye çok mevzu bahis değil de, farkı fare ortaya çıkarıyor bence. fare ile alınan aim hissi bambaşka. fare ile kullanınca insan gerçekten kontrol ettiğini hissediyor aim’i.

 15. irfan

  Konu eskimiş ancak genede sayfaya yeni ulaşanlar için bende fikirsel katkıda bulunayım vede ps3 e kinimi kusayım istedim.Uğur yurtsever sana kesinlikle katılıyorum.Ps3 ü haze denen(herzeye 🙂 )sebep almıştım ki herze çıkmıştı hakikaten.ve killzone 2 muhabbeti.Oyn kumandasını ilk ele almamla ana avrt…kfr etmem bir olmuştu işin gerçeği.Dünyada ps3 oyun kumandası kadar rezil b..tan bir kumanda varmıdır acaba?Ulan japon bu kadar araştırıp elektrik devresi yapmışsın kurmuşşsun insan 100 tane çocuğu oturtur oynatır fikir ve görüşleini alırda adam gibi bir kumanda yapar.Killzone 2 de oyunu o yuvarlak sticklerle ilerletirken aynı anda hayvan gibi saldıran helgastlara ateş açman resmsn AĞIR ÇEKİMDE vuku buluyor.Hele haze de silahla sanki 50 ton tutuyormuşsun gibi isyancılar vücudunda delikler açıyor sen daha kahrolası silahı doğrultmazken.Nefret ediyorum ps3 ve onu yapan gerzek aptal japondan.İnsan bir pratik oynanabilirlik testi yapar enazından herifler teknolojiyle bozduğundan işin en doğal pratik yanını ihmal etmişler.

 16. mehmet

  KONSOLLA FSP OYNANMAZ… konsolcular kendilerini avutmaya, para verdikleri icin aletlerini sevimli gostermeye calismasinlar… on yargi falan degil… FSP nin ruhu hiz ve reflekstir. Emekler gibi oynamak, acemice nisan almaya razi olamak, el ve parmaklarini tahrip etmek isteyenler devam etsin. Ama tadina vara vara, saga sola simsek gibi haraket edip-bakis firlatip dusmalari avlamaya hevesli olanlar ne yapacagini bilir… tabii sonucta herkes neyi seviyorsa onu yapacak…

 17. Sabertooth

  Konsolda FPS oynanmaz sözünü konsol almadan önce doğru bulurdum ama PS3 alıp resistance ve killzone serilerini oynayınca o kadar zor bir şey değilmiş diyorum. Ayrıca gamepad in bilekleri fare kadar ağrıtamayacağıda bir gerçek.

 18. Cuneyt

  ya arkadas xbox aldim ben yillardir pcde oyun oynuyorum ama grafik kartim artik yeni oyunlari kaldirmadigindan xbox aldim aya arkadas 1 haftadir cebellesiyorum controller ile ben yapamiyorum max payne 3 aldim 1 saat sonra sik1ldim biraktim cunku adamlari vurmak icin tutturamiyorum ki

  ama derseniz ki fifa pes ve araba yarislari controller (kol, joystick) uzerine tanimam onun disinda savas oyunlari kesinlikle ama kesinlikle consol larda OYNANMAZ!

  • SarpAga

   şunu bilmiyorsunki konsolcular öyle takla atmıyor nişan almasını bildikten sonra zaten headshotta atarsın yerde yuvarlanıp 1 sn sonra tekrar aimde alırsın sizin sorununuz bu aiminiz çok kötü çünki pcdeki mouse aimi çok kolay yani buda konsol oyuncuları aimde sizden yetenekli demek oluyor iyi günler.

 19. Ali Rıza

  “”aranızda varolduğunu bildiğim konsol almak isteyip de “ya kontrol edemezsem” diye düşünenler aslında, hem yeni bir konsola hem de yeni bir PC’ye aynı anda sahip olamayacak arkadaşlar da var.”” işte bu kesinlikle benim. son 2 haftadır düşünüyorum almak istiyorum bir konsol; ama karar verememiştim oynayabilir miyim yoksa beceremez miyim diye. bu yazıdan sonra almaya karar verdim. öldürmez ya beni ^^

Bir cevap yazın