Kompakt ama Her Şeyleri Var: VIA’nın Eden Mini ITX Anakartları

 alt=Intro

Ç.N.: Bu yazıda incelenen VIA EPIA anakartlar Merpa Bilgi İşlem tarafından Türkiye’ye getirilmektedir.

Bir klişe PC dünyasında farklı bir anlam kazanıyor: Boyut önemlidir! Bu en büyüğü ve en hızlısı için yapılan bir yarış değil; minyatürleşmeyi hedef alan bir trend. Pratikte bunun anlamı, bugün aşina olduğumuz PC’nin – gürültülü teneke kutunun – sonunun geldiği.

Kuşkusuz bu hemen yarın olacak bir şey değil; ancak böyle çok açık bir trend var – üreticiler ve kullanıcılar küçük ama güçlü ve mümkün olduğu kadar çok iş yapabilen PC’lere yöneliyorlar.

Bu akım DVD oynatıcılarla başladı – XSVCD, DiVX, formatı ne olursa olsun DVD’ye benzer her şeyi oynatabilen cihazlar haline geldiler. Benzer pazar etkileriyle şekil değiştiren diğer ürünler arasında set üstü kutular, dijital alıcılar ve oyun konsolları yer alıyor. Günümüzün tüketicileri, elektronik ekipmanlarından her tür özelliği talep ediyorlar – zaten bunların bazıları da farklı cihazların özelliklerini barındırmaya başladı.

Kuşkusuz, her ihtiyaca uygun, hepsi bir arada bir elektronik cihaz görmek için çok beklemeyeceğiz. Çeşitli kullanım olanakları arasından sadece birkaçını saymak gerekirse, her tür DVD’yi oynatan, bir veya daha fazla sayıda TV programını eşzamanlı kaydedebilen (ve şifreli kanalları çözebilen), evimizdeki ağ üzerinden bir notebook’a veya projeksiyon cihazına görüntü iletebilen veya bütünleşik bir Web sunucusu ile İnternet’e, bütünleşik ses ve video veritabanına bağlanabilen, WLAN veya Bluetooth özelliğine sahip akıllı telefonunuzu uzaktan kumandası olarak kullanabileceğiniz, sayısız arabirimi ve bellek kartı okuyucuları bulunan bir cihaz…

Üreticilerin böyle çok amaçlı bir cihaz üretmek için epey çalışması gerekiyor. Ancak böyle bir şey gerçekleşene kadar bir dizi koşulun da yerine getirilmesi gerekecek. VIA kendi geliştirdiği Mini ITX formatına dayanan bazı ürünler sunmaya başladı. Minyatür PC’lerin çok yararlı olacağı bazı kullanım alanları şimdiden var – örneğin bu Hi-Fi sistemler veya otomobil içi bir multimedya sisteminin beyni olabilir.

Bir cevap yazın