Kolay Akılda Kalan Güvenli Şifreler Nasıl Oluşturulur?

İnternet üzerinden verilen hizmetlerin en temel güvenlik yöntemi kuşkusuz şifrelerdir. Ancak kullanıcıların hesap güvenliğini sağlayan bu en temel konuda yeterince bilinçli olmadıkları da bir gerçek.

Kaspersky adına O+K Research tarafından dünya çapında 25 ülkede yapılan araştırma kullanıcıların şifreler konusunda oldukça “ciddiyetsiz” olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre, özel teknikler kullanılmadan kolayca saldırılara uğrayabilecek güvenli olmayan şifre kullanımı oldukça yaygın (doğum tarihi %17, göbek adı %10, evcil hayvan ismi %9). Araştırmaya katılan diğer kullanıcıların %8’i ‘123456’ gibi basit kombinasyonlar kullanırken, %5’i şifre olarak “şifre” kelimesini tercih ediyor, şaka değil gerçek!

Güvenli bir şifre seçmek de yeterli değil. Şifreleri nerede sakladığınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Kullanıcıların çoğu (%71) ezb6erlemeyi tercih ediyor; aslında bu bence en iyi yöntem. Ancak bu yöntem kullanıcıların kolay şifreler seçmelerine ya da birden fazla hesap için aynı şifreyi kullanmalarına yol açıyor. Daha vahim olan sonuçlar ise şu şekilde sıralanıyor: %12’si şifrelerini bir kâğıt parçasına yazıp bilgisayarlarının yanında bırakıyor. %23’ü ise şifreleri için defter tutuyor. Şifre depolama için tasarlanan özel programlar daha iyi bir koruma sağlamasına rağmen, katılımcıların sadece %7’si tarafından kullanılıyor.

Farklı servisler için aynı şifreyi kullanmamak önemli dedik ancak her hizmet için ayrı uzun ve güvenli bir şifreyi akılda tutmak alzheimerı önlemek adına iyi olsa da zor. Hatta benim gibi aktif bir internet kullanıcısıysanız imkânsıza yakın.

Peki, bu sorunu nasıl aşabiliriz? Hem farklı servisler için farklı şifreler kullanarak güvenliği artıran hem de herhangi bir yere not almadan akılda tutmayı sağlayan bir yöntem var mı? Tabi ki var.

Bunun için öncelikle kendinize kolay hatırlayabileceğiniz bir temel şifre seçin. Bu şifre ne kadar karmaşık olursa o kadar iyi olur. Temel şifremiz !Jwo56?sUp olsun. Bu temel şifrede büyük/küçük harf, noktalama işaretleri ve mümkünse sayıları kullanmaya çalışın.

Şimdi temel şifreyi kullanarak her bir servis için farklı şifreler üretebiliriz. Örneğin Facebook şifresi oluşturuyorsak temel şifrenin sonuna “face” veya “fb” ibaresini ekleyebilirsiniz. Sonuç olarak Facebook için kullanacağınız şifre !Jwo56?sUpface olur. Temel şifrenin başına ve sonuna istediğiniz şeyi ekleyebilirsiniz bu tamamen size kalmış. Örneğin Hotmail için Hot!Jwo56?sUpmail kullanılabilir.

Burada önemli olan temel şifrenizi ve bundan şifre üretirken kullandığınız yöntemi unutmamak. Bu yöntem her bir servis için ayrı ayrı şifreleri akılda tutmaktan çok daha kolay. Hem de herhangi bir yere yazmanıza gerek kalmayacağı için daha güvenli.

Sizin de şifre üretmek için kullandığınız farklı yöntemler varsa yorumlarınızı bekliyorum.

84 Yorum

 1. osman

  Ama şöylede bir durum varki benim başıma geldi. Yaklaşık 10 yıl önce email şifresi olarak atamış olduğum 10 haneli rastgele sayılardan oluşan şifremi geçenlerde unutuverdim. 🙂 Sanki hafızamı kaybetmiş gibi oldum. 🙂

 2. LORDTEK

  Şifre konusu çok önemli. Her seferinde işte çok karmaşık şifre oluşturun, bir yere yazmayın ve her iş için ayrı şifre oluşturun deniliyor. Sonuç olarak uyulması zor oluyordu. Hamdi Bey güzel bir çözüm üretmiş. Hem kriterler sağlanıyor hem de hatırlamak mümkün. Ben de birşey ekleyeyim. Önem derecesine göre 3 şifre oluşturulmalı. Tek seferlik gir-çık siteler için 3 numara, hesabı kaybettiğinizde “mahvoldum” dedirtecek hesaplar için 1 numaralı ve diğerleri için de 2 numaralı sabit şifreleri ön şifre olarak kullanılmalı. Böylece değersiz bir yerdeki şifreniz birisinin eline geçse de ilişki kurup en değerli hesaplarınıza ulaşamaz.

 3. yasin

  Karmaşık şifre üretmek için kullanılan yöntemlerden biri de belirli bir kelime dizgisinin ilk (yada son) harflerini ve noktalamaları almaktır. Örneğin “Ne mutlu Türküm diyene! Mustafa Kemal Atatürk”ten şu şifre çıkabilir; NmTd!MKA
  Bu yolla üretilen şifreler kolay kolay unutulmaz.

 4. Ezgi

  Oylemi Ozge Hanim. Bence cok yanlis soyluyorsunuz. Sifre bulmak cok kolay. Ozellikle de kolay sifreleri bulmak . Benim telefonumda plansetimde internetimde bir cok sifrelerim var. Hem de hepsi akilda kalacak sekilde.

 5. ismet

  şifre çok önemli bir konu:
  Bu yüzden en güvenli şifre sizinle alaksı olmayan şifredir. şifre kesinlikle saçma sapan olmalıdır ama aklınızdan başka bgir yerde de bulunmalıdır.

 6. zeynep demir

  ben sizlerden bir tanıdığınız ve bildiğiniz bir kişinin facesini söyleyin istediğinizi yapıyım ama gerçekten söylüyom ben ünlü bir kişinin çocuğuyum isterseniz adımı söylüyüm ve resimlerime bakarsınız ama ben bu kişiyim gerçek diyorum…………anlar san o resimi görürsünüz…….

 7. fadime

  ben bu siteden hiç birşey anlamadım bu yazıyı kim yazdıysa yazısının çirkinligi yüzüne vurmuş yazanlarınkini okudumda hepsi mal gibi yazılar yazmış teneke gafalar aklınızdan geçenleri yazınsana hı hı hı hı hı hı…… aklıma geldide siz teneke gafasınız

Bir cevap yazın