Kodak EasyShare V610: Şık Tasarım ve 10X Optik Yakınlaştırma

Kamera Özellikleri

Kameranın üzerinde bulunan krom şeritte beş ayar ve bir de resim çekme düğmesi bulunuyor. Flaş türünü ayarlamak için (otomatik, kapalı, açık ve kırmızı göz) bu ayar düğmelerinden birisini kullanıyorsunuz. Varsayılan ayarlarında kamera tam otomatik kipte geliyor. Flaş türü otomatik ayarlanıyor ve çözünürlük en yüksek ayarında (6 MP). Video kayıt, sabit resim çekimi ve albüm içinde dolaşmak gibi işlevler arasında geçiş yapmak için farklı bir düğme kullanılıyor.

Kodak V610'un arka yüzü

Kodak V610’un arka yüzü

V610’un üzerinde 2.8″ LCD ekran bulunuyor. Her ne kadar ekran parlak ve pek çok koşulda kullanılabilir olsa da çoğu kamerada olduğu gibi parlak güneş ışığında resimleri görmekte zorlandık. Bazı durumlarda açık alanda resim çekmek biraz zor ve ayarlar arasında geçiş yapmak için gölge bir yer bulmak zorunda kalabilirsiniz.

Kameranın arka yüzünün sağ tarafından yaklaştırma ve uzaklaştırma işleri için bir düğme bulunuyor. Menüler içerisinde dolaşmak için ortaya basıldığında seçen ve dört konuma hareket edebilen bir düğme kullanılıyor. Kameranın sol tarafına doğru dikey olarak dizilmiş beş düğme göze çarpıyor. Sırayla sayarsak sahne seçimi, silme, menü, gösterme ve paylaşma işlevleri bu düğmelerden erişilebiliyor. Bu düğmelerin çok küçük ve birbirlerine çok yakın olduklarını düşünüyoruz. Başparmağınızın kenarıyla basmanız gerekiyor yoksa iki düğmeye birden basabiliyorsunuz.

22 ön tanımlı resim çekme kipiyle (mode) kullanıcılar ISO ve beyaz dengesi (white balance) gibi terimler hakkında hiç bir şey bilmeseler de son derece kaliteli resimler çekebiliyorlar. Sahne düğmesine (scene) bastığınızda ekranda 22 simge çıkıyor. Simgeler arasında gezerken her birinin ne işe yaradığını anlatan açıklama beliriyor. Seçenekler arasında gün batımı, spor, manzara, yakın plan ve çevrimsel (panoramik) gibi ayarlar bulunuyor.

Sahne seçim ekranı

Sahne seçim ekranı

Daha ince ayar yapmak isteyen kullanıcılar için de seçenekler unutulmamış; pozlama telafisi (exposure compensation), beyaz dengesi (otomatik, gün ışığı, tungsten, floresan, açık gölge), ISO (Otomatik, 64, 100, 200, 400), çözünürlük, renk ve zamanlayıcı gibi ayarlar üzerinde değişiklikler yapılabiliyor. Ancak daha ileri seviye kullanıcılar V610’u basit bulabilirler çünkü merceklerden giren ışık ayarı bu modelde bulunmuyor. V610 pozlama ayarlarını tamamen gizliyor bu yüzden dosyanın EXIF 2.21 bilgisine bakmadan ne kullandığını anlayamıyorsunuz.

Dört pozisyonlu düğme, yakalama (capture) veya oynatma (playback) kipinde olmanıza bağlı olarak farklı işlevlere sahip oluyor. Yakalama kipinde sol ve sağ ok tuşları pozlama ayarını değiştirirken aşağı tuşu normal, manzara ve makro kipleri arasında geçiş yapıyor. Yukarı ok tuşuyla da ekran gösterilen bilgileri değiştirebiliyorsunuz. Varsayılan olarak ekranda, resim çekme kipi, flaş kipi, çözünürlük ve çekebileceğiniz resim sayısını, resimlerin kaydedildiği yeri ve otomatik odaklama kipi gibi bilgiler görünüyor.

Ek olarak pozlama telafisi (expoure compensation) ayarı ekranın en altında gösteriliyor. Yukarı ok tuşuna bir kere bastığınızda ekrandaki bütün simgeler kayboluyor. İkinci kere bastığınızda varsayılan simgeler tekrar gösteriliyor ve buna 3×3 resim ızgarası ekleniyor. Dördüncü ve son seçenekte ise sol alt köşeye histogram ekleniyor.

Yakalama kipi. Soldaki yakınlaştırma göstergesine dikkat edin.

Yakalama kipi. Soldaki yakınlaştırma göstergesine dikkat edin.

Görüntüleme kipinde sol ve sağ ok tuşları resimler arasında gezinmenizi sağlıyor. Yukarı ok tuşu üç görünüş arasında geçiş yapıyor: birincide simgeler, ikincide sadece resim sonuncuda ise dosya ismi, tarih/zaman, çözünürlük ve histogram gibi bilgiler var. Yakınlaştırma özelliği ile birlikte kullanıldığında dört pozisyon düğmesi ile resim üzerinde gezinti yapabiliyorsunuz. Video oynatma kipinde ise yukarı aşağı ok tuşları sesi açıp kapatırken sağ sol tuşları da oynatma hızını değiştiriyor.

Bir cevap yazın