Kodak EasyShare V610: Şık Tasarım ve 10X Optik Yakınlaştırma

Kodak V610'un önden görünümü; ikili mercek sistemi net bir şekilde görülüyor

Kodak V610’un önden görünümü; ikili mercek sistemi net bir şekilde görülüyor

Eğer mükemmel görünen kamera alanında bir yarışma olsaydı yarışmacılar arasında Kodak EasyShare V610 kesinlikle olurdu. V610 modeliyle Kodak dünyanın en küçük 10X optik yakınlaştırmalı (zoom) sayısal kamerasını sunduğunu iddia ediyor. Büyük ihtimalle bu doğru. V610, 11.1 x 2.3 x 5.6 cm boyutlara sahip. Parlak siyah metal gövdenin üst ve yan kısımları düzgün krom bir şeritle belirginleştirilmiş. Denetim düğmeleri de aynı krom renge sahip. Kameranın ön yüzünde üzerinde belirgin bir şekilde 10X yazan 1/5/8″ mercek koruması var. Çalıştırdığınızda bu koruma açılıyor ve ortaya Kodak’ın Retina Dual Lens sistemi olarak adlandırdığı iki mercek ortaya çıkıyor. Her ikisi de Schneider-Kreuznach C-Varigon cam mercekler. Farklı odak uzunlukları olan iki lens kullanarak, kasanın dışına taşan her hangi bir parça olmadan Kodak 10X optik yakınlaştırma özelliğini sunabiliyor.

Lenslerden birisi 38-114mm (35 mm eşdeğer) ve f/3.9-f/71 değerlerine, diğeri ise 130-380 mm (35 mm eşdeğer) f/4.8- f/8.0 değerlerine sahip. Lenslerin mesafeleri kesişmediğinden yakınlaştırma özelliğinde küçük bir atlama yaşanıyor fakat muhtemelen bunu fark etmeyeceksiniz bile. Başparmağınızı kullanarak bastığınız yakınlaştırma düğmesi ekranda küçük bir işaret çıkarıyor. Kısa mesafeli merceğin yakınlaştırma sınırına ulaşmak yaklaşık 2 saniye alıyor. Sınıra geldiğinizde yakınlaştırmaya devam etmek için düğmeye tekrar basmanız gerekiyor. Kamera mercekler arasında geçiş yaparken o an hangi merceği kullandığınız ekranda belirtiliyor. 10X yakınlaştırma sınırına geldiğinizde ise isterseniz 4X sayısal yakınlaştırma (digital zoom) özelliğini kullanabiliyorsunuz. Yakınlaştırma göstergesi baskı kalitesi 4×6 resim için sınıra yaklaştığında kırmızıya dönüşmeye başlıyor.

Eğer hiç 10X yakınlaştırma özelliği olan bir kamera kullanmadıysanız bu özelliğin ne kadar yakınlaştırabildiğini tahmin edemezsiniz. Aşağıdaki iki resim aynı yerde çekildi bir tanesi 1X diğeri 10X yakınlaştırılmış hali. “Otomatik” kipte 10X yakınlaştırma kullanarak yaptığımız pek çok deneme çekiminde resimlerin net ve düzgün odaklanmış olduğunu gördük.

Otomatik kipte 1X yakınlaştırma ile çekilen resim

Otomatik kipte 1X yakınlaştırma ile çekilen resim

 Otomatik kipte 10X yakınlaştırma ile çekilen resim

Otomatik kipte 10X yakınlaştırma ile çekilen resim

Bir cevap yazın