Kışın Çıkacak Oyunlar İçin Hazır: ATI Radeon 9800 XT

Kışın Çıkacak Oyunlar İçin Hazır: ATI Radeon 9800 XT

Yazın sonu geliyor ve bu da en fazla bilgisayar oyununun oynandığı zamanın başlamak üzere olduğunun işareti. Heyecan verici bir sonbahar ve kış geçireceğimiz ihtimali kulağa oldukça hoş geliyor. Hazırlanmakta olan birçok ilgi çekici oyun bulunuyor.

DirectX 9 jenerasyonu oyunların çıkmaya başlaması ile birlikte, pek çok kullanıcı grafik kartlarının, DirectX 8 oyunlarında güzel bir iş çıkarmalarına rağmen, limitlerine ulaştıklarını görecekler. DirectX 8, efektler ve kalite açısından eğlencenin önemli bir kısmını kaçırmak istemiyorsanız, yeterli bulunmuyor. Dün bir grafik kartının en önemli özelliği kartın dolgu hızı ve bellek bantgenişliği iken, yarın için shader performansı yeni ve önemliliği artmaya devam eden bir unsur oluyor.

Piyasaya çıkmaya hazırlanan ve çıkmış olan DX9 oyunları.

Piyasaya çıkmaya hazırlanan ve çıkmış olan DX9 oyunları.

Yeni oyun sezonu başlamak üzereyken, Kanada merkezli 3D yonga üreticisi ATi, Radeon 9800 XT adı altında en üst model grafik ürününü sunuyor. Geçtiğimiz haftalarda bazı İnternet sitelerinin söylediği gibi, Radeon 9900 veya 10000 olarak adlandırılmadı. XT eki, “extension” (genişletme) veya “extended” (genişletilmiş) manasına geliyor. Bu da ATi’nin bu ürünün nasıl algılanması istediğini belli ediyor. Bu eski bir modelin yerine geçen bir model değil, şu anki ürün çizgisinin bir basamak yukarı taşınması oluyor. Radeon 9800 ve 9800 Pro modelleri, ATi’nin ürün yelpazesinde yer almaya devam edecekler. Fakat tüm ATi kart üreticilerinin yakın gelecekte, Pro ürünlerini XT modeli ile değiştirmelerini bekliyoruz.

Bir cevap yazın