Kinect Koyu Tenli Kullanıcıları Tanıyamıyor

Microsoft Kinect

Microsoft Kinect

Microsoft’un Xbox 360 için ürettiği son ürün Kinect bugünden itibaren Kuzey Amerika’da satışa sunuldu. Gamespot’tan alınan bilgiye göre Kinect, koyu renkli tene sahip olan kullanıcıları tanıyamıyor.

Alınan bilgiye göre, Kinect’i test eden üç Gamespot çalışanından ikisininin yüzü sistem tarafından tanınamamış. Sistem ayarları kurcalandıktan sonra bile Kinect, bir çalışanın yüzünü tanımayı başaramamış. Fakat vücut hareketlerini başarıyla takip edebilmiş.

Bu tabi ki koyu tenli kullanıcıları oyun zevkinden mahrum edecek bir olay değil. Fakat sistemlerini yüz tanıma ile açmak isteyen kullanıcılar, elle giriş yapmak zorunda kalacaklar gibi gözüküyor. Microsoft kısa bir süre içinde bu sorunu düzeltecek bir güncelleme yayınlayabilir.

Bu durum ilk defa yaşanmıyor. Daha önce de HP’nin bazı bilgisayarlarında koyu tenli insanların tanınamama problemi ortaya çıkmıştı. HP’nin sorunuyla ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Serdar

    microsoft ve HP gibi (ABD merkezli) iki dev firma, yeni bir ürün çıkaracaklar ve böyle basit (!) bir olay gözlerinden kaçacak. sonradan farkettik diyecekler öyle mi? hayatta inanmam. ırkçılığın dikelası yapılmış.

Bir cevap yazın