Kinect Hacklendi (Video)

Kinect piyasaya sürüleli daha bir hafta geçmeden hacklendi.

Microsoft’un yeni oyuncağı Kinect, buralara uğramamış olabilir, ama yurtdışında Kinect’in büyük ses getirdiği aşikar.

Kinect henüz elimize geçmediği -muhtemelen de yakın bir zamanda geçmeyecek- için donanım hakkında sağlıklı bir yorum yapamıyoruz, ama cihazın tamamen harekete duyarlı kullanımı çok ilginç şeyler ortaya çıkarabilir. Sadece Microsoft’un Kinect üzerinde biraz daha çalışması ve geliştiricilerin Kinect destekli daha yaratıcı oyunlar geliştirmesi gerekiyor.

Peki, neden bu güzelliklerden sadece Xbox 360 kullanıcıları yararlansın ki? Açık-kaynaklı donanımlar üstünde çalışan Phillip Torrone adlı biri geçen hafta Kinect’i ilk hackleyene 2.000 dolar vereceğini açıklamıştı. Torrone, “Bu inanılmaz bir donanım ve sadece Xbox 360’a bağlı olmamalı.” diyor.

Torrone’in mesajını alan biri hemen kolları sıvamış ve videodan gördüğümüz kadarıyla Kinect’in yakaladığı değerleri bilgisayar ortamına aktarmayı başarmış. Bu, teoride gelecekte Kinect’in diğer donanımlar için de kullanılabileceğini gösteriyor.

Microsoft konuyla ilgili olarak “Microsoft geliştirdiği ürünlerin modifiye edilmesine göz yumamaz. Kinect’de yazılımsal ve donanımsal modifiyaskonları engellemek için pek çok farklı güvenlik önlemleri koyduk. Microsoft, Kinect’i korumak için bu tür güvenlik önlemleri almaya ve yasal haklarını aramaya devam edecek” diyor.

Aslında videonun da gerçek olup olmadığı henüz belirsiz. Hatırladınız mı? İnternette gördüğünüz her şeye inanmayın!…

Microsoft’un güvenlik önlemleri ne kadar “güvenli” kısa bir süre içinde öğreneceğimizi zannediyorum.

Bu arada Japonlar Kinect’e ilgi göstermemiş. Hmmm niye yazdıysam bunu :).

http://www.youtube.com/watch?v=mn7R3KEjr2A

Bir cevap yazın