Killzone 3’te Yükleme Ekranı Olmayacak

PlayStation 3’ün sınırlarını zorlamak…

Bundan 12 yıl önce Half-Life’ın bizleri bölüm sonlarında karşımıza çıkan sinir bozucu uzunluktaki yükleme sürelerinden kurtarıp sık ama minik yükleme süreleriyle tanıştırdığı günleri yaşadıysanız, son iki yıldır PlayStation 3’e özel oyunlarda karşımıza çıkmaya başlayan “yükleme süresinden arınmış” oyun deneyimi sizi aynen o günlerdeki kadar heyecanlandırmıştır.

Hatırlayacağınız gibi Uncharted 2’nin ara sahnelere sıkıştırılmış ara yüklemelerini, geçtiğimiz Mart ayında raflara çıkan God of War III’ün önceden render edilmiş tek bir sahne bile içermeyen “kesintisiz” aksiyon deneyimi izlemişti. Bu yapımların oyun tarihinin en iyi görünen oyunları olduğunu ve dahası sabit diske kurulum dahi gerektirmediklerini düşününce PS3’ün inanılmaz kapasitesiyle baş başa kalıyoruz.

Killzone serisinin yaratıcısı Guerilla Games’ten gelen haberlere bakacak olursak, görsel çıtayı bir kaç adım yukarı taşıması beklenen Killzone 3 de büyük abileri Uncharted 2 ve God of War III’ün yolunda… Zira Killzone 3’te de herhangi bir sevimsiz yükleme ekranıyla karşılaşmayacağız.

“PS3’ün bizim için neler yapabildiğini ve bizim de PS3 için neler yapabildiğimizi görmek heyecan verici. Şu an her şey tam anlamıyla kesintisiz.”

Guerilla Games’ten Herman Hulst, heyecanını işte bu sözlerle dile getiriyor. Görünen o ki PlayStation 3 ve Xbox 360’ın kapasiteleri arasındaki uçurum katlanarak büyümeye devam edecek. Bir tarafta yükleme ekranı bile olmayan oyun endüstrisinin en iyi görünen yapımları, diğer tarafta fazla diske bölünmesin diye içeriği kırpılmak zorunda kalan gariban oyunlar…

Bu arada Killzone 3’ün grafik motorunun Uncharted  serisinin yaratıcısı Naughty Dog tarafından geliştirildiğini ve oyunun 3D desteğiyle geleceğini hatırlatalım.

9 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Biz farkı exlerde görüyoruz bd’nin nimetlerini kullanan 5-6 saatte bitmeyen oyunlarda yani 🙂 Neden mi en çok satan olmadı hmm bi düşünelim bakalım belki korsan oyun oynatmadığı için olabilir aslında Microsoft’un sürekli bozulan konsolunu herkese en az 2 şer tane satmış olmasından da olabilir :))))

 2. Ziyaretçi

  bakıyorum yine fan boylar kapışmaya başlamış. Ben ne ps3 fanıyım nede xbox360 fanıyım. Ama iki konsolada sahibim; size şu kadarını söyleyebilirim her iki konsolunda kendine göre artı ve eksi yönleri olduğu bir gerçek ama bence aralarında öyle aman aman birde uçurum yok. Bana sorucak olursanız eğer tercihim xbox360’dan yana nedeni birincisi aletin kolunu daha çok beğeniyorum yetişkin bir insanın eline çok rahat bir şekilde oturuyor ve ps3 ün kolundan daha ergonomik bir yapıya sahip ps3’ün fanları şimdi hemen dellenmesinler ama ps3 kolu küçük ve bana görede ergonomik değil. ikincisi xbox360 online olarak ps3’den daha iyi kusra bakmayın ama 1 mgps hızla hiç lag olmadan oyunlaru çok rahat oynuyorum. bu malesef ps3 için geçerli değil aşırı derece lag var. üçüncüsü evet ps3 ex oyunları xbox360 ex oyunların grafik olarak daha üstte ama olay multiplatform olunca ps3 malesef o kadarda iyi değil şahsım adıma pes 2010 oyunumu xbox360’da oyunuyorum ps3’de yavaşlamalar söz konusu iken xbox360’bu söz konusu bile değil. yada gta4 de fps gözle  görülür derece xbox360’da daha yüksek. ve de değinmek istediğim bir noktada 3 kırmızı hatası xbox360’ı 2008 yılında aldım duramdanda oynarım tık demedi ps3’de öyle oda tık demedi bu 3k yı anlamadım. yani anlayacağınız ps3’ün artı yanı sadece ex diğer her şey için xbox360. reklam filmi gibi oldu ama öyle kızmayın ps3 fanları. dip not: ben xbox360 fanı değilim.

 3. snatcher

  bende hem ps3 hemde xbox 360 mevcut ama şunu kabul etmek gerekiyorki ps3 donanımsal olarak 2 kat  zaten üstün bunu herkes çok iyi biliyor ps3 her konuda çok üstün

 4. Ziyaretçi

  Katılıyorum bu zaten tartışılabilecek bir konu değil,işlemcinin-grafik işlemcinin özellikleri ortada.Xbox360 2 sene öncenin fiyat/performans bilgisayarı civarında bir performansa sahip.Bu kadar satılmasının sebeplerinden biri de hemen kırılmış olması,yoksa ps3 ezerdi durmadan.

  • snatcher

   aynen öyle mesela şe şekilde bir örnek verilebilir xbox 360 için hiçbir zaman heavyrain yada uncharted 2 gibi yada eşdeğer oyunlar yapılamaz yapılmayacakda çünkü media desteği (dvd – yada hddvd) ve donanımsal unsurlardan dolayı bu hiç bir zaman mümkün olmayacak.ben ps3 fanı değilim hatta 2 makinada var bende ama göz var nizam var hatta beyin var yani 🙂 donanımlar hertürlü ortada tartışalacak hiçbir şey yok

Bir cevap yazın