Killzone 3 Türkiye Lansmanı Yapıldı: Geceden İzlenimler

Dün, Killzone 3’ün Türkiye Lansman’ı yapıldı. THG Oyun olarak biz de oradaydık…

Önce Killzone 3 Lansman bülteninden aldığımız önemli notları aktaralım, daha sonra kişisel izlenimlerimi aktaracağım.

Killzone efsanesinin geri dönüşü, Sony Eurasia Kişisel Eğlence Ürün Grup Müdürü Özgür Kirazcı’nın ev sahipliğinde, “Kill & Party Zone Night” konseptli bir kutlama ile Cinebonus G-MALL’da gerçekleştirildi. Oyunun en önemli karakterlerinden biri olan Admiral Orlock’u seslendiren Kurtlar Vadisi’nin Kılıç’ı Atilla Olgaç ile Helghast Ordusu’na karşı mücadelede yer alan Özel Güç askeri Tomas “Sev” Sevchenko’yu seslendiren ünlü oyuncu Hazım Körmükçü de bu özel gecede oyun tutkunları ile bir araya geldi.

Killzone 3 Lansman Atilla Olgaç ve Hazım Körmükçü

PlayStation’ın 2007’den bugüne Türkiye’de 6 kat büyüdüğünü ve özellikle 2010 yılında tüm dünya çapında yapılan oyun lansmanları arasında Türkiye’nin çok önemli satış adetlerini yakalaması ile yepyeni bir dönem başladığını vurgulayan Sony Eurasia Kişisel Eğlence Ürün Grup Müdürü Özgür Kirazcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkçe oyunlar, uzun zamandan beri oyunculardan aldığımız taleplerin ve elbette Sony Eurasia A.Ş. Kişisel Eğlence Ürün Grubu olarak bizlerin üzerinde çok çalıştığı bir sürecin sonucu olarak doğdu. PlayStation’ın Türkiye’deki başarılı konumu, Sony dünyasına da örnek teşkil ediyor. PlayStation, 2007 ve 2011 arasında Türkiye’de tam 6 kat büyüme kaydetti. Özellikle 2010 yılı, gerek oyun lansmanları gerekse satış adedi bazında çok başarılı bir yıldı. Tüm bu başarılar, Sony PlayStation dünyasında, Türkiye’nin artık bir oyun ülkesi olduğu vurgusunu güçlendirdi. Biz de, Türkçe oyun hayallerini gerçeğe dönüştürdük.”  

Killzone 3 Lansman Move Sharpshooter

Öykü, Killzone 2’nin kaldığı yerden başlıyor: Kötü Helghast diktatörü Visari, orada Özel Güç askerleri Sev ve Rico’nun ayaklarının dibinde ölü olarak yatıyordu. Mücadele kazanılmış olabilir, ancak savaş henüz bitmedi. Visari’nin ölümü geride politik dolapların döndüğü, iç çatışmaların ve açıkça cinayetlerin işlendiği bir dünya bıraktı. Bu arada onun ödülü olan, Helghan başşehri Phyruss’da patlayan nükleer bir bomba ISA saldırı gücünün çoğunu imha etti. Helghast Ordusu’nun diktatörü Visari, yerine iki lider bıraktı: Jorhan Stahl ve Admiral Orlock.

Killzone 3 Lansman Sharpshooter

Move aparatı ile uyumlu çalışan Sharpshooter, FPS deneyimini daha da gerçekçi bir hale getiriyor

İlk Türkçe oyun olarak yine bir efsane olan Gran Turismo 5’in Kasım 2010’da çıktığını ve Türkiye’de 30 bini aşkın satış rakamları ile fırtına gibi estiğini vurgulayan Özgür Kirazcı, “GT5 büyük başarı yakaladı. Şimdi Killzone 3 ile bu yol daha da açılacak. Çünkü Killzone 3, pek çok ilk’i bünyesinde bulunduran, ayrıcalıklı bir oyun. Bir kere serinin en iyi oyunu. PlayStation‘ın teknik ve grafik kapasitesini en iyi kullanan oyunlardan biri. Tamamen 3D de oynanabiliyor. PS Move ile uyumlu. Çok gerçekçi efektlere sahip. Üstelik Türkçe. İşte tüm bunlar, Killzone 3’ün başarı grafiğini çok yukarılara taşıyor. Ülkemizi, oyun endüstrisinde bir marka haline getirmek için 2011 boyunca daha çok Türkçe oyun ve daha çok 3 boyutlu oyun çıkaracak, PS Move ile birlikte eğlenceye daha çok hareket katmaya devam edeceğiz” dedi.  

Killzone 3 Lansman Multiplayer

Killzone 3 Lansman’ında hem tek kişilik senaryoya, hem de botlarla oynanan çoklu-oyuncu deneyimine kısa da olsa göz atma imkanım oldu. Oyunun incelemesini bir süre sonra yayınlayacağız. Burada oyundan fazla bahsetmek istemiyorum, benim odaklandığım konu daha çok oyunun Türkçe çeviri ve Türkçe seslendirme kalitesi oldu.

Açıkcası, Killzone 3’ün Türkçe çevirisini oldukça iyi buldum. Ufak tefek göze batan şeyler yok değil, ama genel olarak gayet anlaşılır ve oyuncuların dilini yansıtan bir çeviri var karşımızda. Yine seslendirmede kaliteli isimlerle çalışıldığını ve ortada gayet iyi bir seslendirme olduğunu belirtmem gerekiyor.

Killzone 3 Lansman Özgür Kirazcı

Killzone 3’ün 3D kalitesi de başarılı. Özellikle bazı kamera açılarında 3D deneyimi tavan yapıyor. Move aparatı ile uyumlu çalışan Sharpshooter’ın hassasiyeti biraz sorunluydu, ama hassasiyet ayarlarının değiştirilebildiğini öğrendim. Belki tüm oyunu Sharpshooter ile oynamak sizi yorabilir, ama en azından oyunun bir kısmını bu şekilde oynamak zevkli olacaktır diye düşünüyorum.

Sony’nin son zamanlarda yaptığı Türkçe yerelleştirme hareketi PS3 ve PS3 oyun satışlarında ciddi bir büyüme getirdi. Bu sayede biz de artık Türkçe yerelleştirmiş oyun deneyimini yaşayabiliyoruz. Türkiye, ilk defa oyun konusunda artık ciddiye alınan bir ülke olma başarısını gösterdi. Umarım bu, böyle devam eder.

5 Yorum

  1. Sabertooth

    Devam etmesi için çözüm basit. Sen onlara kazandırırsan onlar da sana kazandırır. Bu saatten sonra tekrar dublajlamak biraz fazla kaçar ama en azından KZ2 ye de türkçe altyazı gelse.

  2. lazboy

    hee 6 kat büyüdü ozmanlar cip filan vardi ps lerde:D o büyüme mitolojide kaldi:D sony artik giydigmiz kilota bile kopya koruma sistemi koyucak:D no sony yes mutluluk:D

Bir cevap yazın