Killzone 2

Killzone 2

Bugüne kadar kaç tane “Killzone 2 Gears of War’ a karşı” teması etrafında dönen forum konusu okuduk hatırlayanınız var mı? Xbox 360 hayranlarının “Killzone 2 Gears of War’ı teknik olarak geçebilir ama oynanış olarak geçemez” iddiasını ya da Playstation 3 sahiplerinin “Killzone 2 gelmiş geçmiş en iyi FPS’i olacak!” söylemlerini kim unutabilir? Şaka bir yana, bu tartışmalar başlayalı tam üç sene olmuş. Sanki o tanıtım videosu daha dün yayınlanmış gibi…

Evet, aslında herşey 2005 yılında E3’te Sony tarafından yayınlanan o videoyla başladı. Video başlar başlamaz askerin yüz ifadesindeki inanılmaz gerçekçilik dikkatimizi çarpıyor, hemen ardından muhteşem canlandırmalarla kendimizden geçiyor ve o zamanın standartlarının çok çok üzerinde bir teknoloji ile karşı karşıya olduğumuzu anlıyorduk. Uzunca bir süre Sony bunun oyun içi görüntü olduğunu iddia etti, tabi biz de bu sırada görüntünün oyun içi olup olmadığını anlayabilmek için videoyu onbeşinci kez izliyorduk. En sonunda bu videonun gerçek olamayacağı kanıtlandı, bunun üzerine apar topar basın toplantısı düzenleyen Sony açığını kapatmak için “yahu tamam oyun içi değil ama Playstation 3 bunu gerçek zamanlı çalıştırabiliyor, o yüzden oyun içi demiştik” şeklinde durumu açıklamaya çalıştı (tahmin edeceğiniz üzere bu hiç kimse için tatmin edici bir cevap değildi).

Bu videoda 2005 yılında gösterilen video ile oyun içi video karşılaştırılıyor. 2005 videosu bazı yönlerden hala daha iyi olsa da şu andaki oyunun oldukça yakın olduğuna şüphe yok.

Bu açıklama üzerine doğal olarak insanlar arasında gruplaşmalar başladı: Bir kısım Sony’nin sözünü tutacağını, görüntü kalitesi tanıtım videosunu bile aşacak bir oyun tasarlayacaklarını savunurken diğer bir kısım ise asla o kaliteyi yakalayamayacaklarını, yakalasalar bile oynanışının ilk Killzone gibi vasat olacağını savunup durdu. Bu tartışmalar tam dört sene boyunca gerek forumlarda, gerek oyun haber bloglarında kendine yer buldu ve defalarca tartışıldığı için fanatikler için çok hassas bir konu haline geldi Killzone 2. Öyle ki forumlarda oyunun kötü olabilecek yanlarından bahsetseniz gelen ilk cevapta ya zeka seviyeniz sorgulanıyor ya da bilgisayar oyunları hakkında hiçbirşey bilmediğinizden dem vuruluyordu. Bir süre sonra bu fanatikler (dikkat edin, firma değil, fanatikler) tarafından oyun öyle bir şişirildi, öyle bir şişirildi ki… Firmanın hiçbir zaman iddia etmediği şeyleri fanatikler iddia ettiler: “Killzone 2 şimdiye kadar çıkmış bütün FPS’lerden daha iyi olacak!”, “Killzone 2 FPS kavramını kökünden değiştirecek!” ,”Bu oyun Halo 3’ü öldürecek, katledicek!”, “KILLZONE 2 TÜM ZAMANLARIN EN İYİ OYUNUDUR VE AKSİNİ İDDA EDENLER, HİÇBİRİNİZİ DUYMUYORUM, LALALA!”

Evet, olayın patolojik boyutunu vurgulayabilmek için büyük harflerle yazmak zorunda kaldım ne yazık ki. Tartışmalarla ve fanatizmle dolu tam dört seneyi geride bıraktık. Peki, Killzone 2 gerçekten “tüm zamanların en iyi FPS’si” olmayı başarabilmiş mi? Yoksa hayranları büyük bir hayalkırıklığıyla mı karşılaşacaklar? Guerilla bu derece “şişirilmiş” bir oyunun altından hakkıyla kalkabilmiş mi? Oyun gerçekten “Halo-katili” mi? Önümüzdeki sayfalarda bir yandan oyunla ilgili bilgi verirken satır aralarında da elimizden geldiğince bu soruları cevaplamaya çalışacağız.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın