Kesintisiz Güç Kaynaklarında Modüler Yaklaşım

KGK’lar (Kesintisiz Güç Kaynakları) veya bilinen diğer adıyla UPS’ler (Uninterruptible Power Supplies), AC gerilim kaynağında ortaya çıkan güç kalitesi ile ilgili problemlerin bilgi işleyen ve saklayan sistemlerde veri kayıpları ve donanım hasarları oluşturmaması için gerekli olan gelişmiş güç koruma çözümünü sunarlar. O nedenle çok önemli bir görevi yerine getirirler. Elektrik kesintisinin de içinde yer aldığı güç kalitesi ile ilgili problemlerden çıkışında beslediği kritik yükleri izole eder. Bu korumayı sağlamak için öncelikle girişinde bulunan doğrultucu devresi ile şebekenin AC gerilimini DC gerilime dönüştür ve elektrik enerjisi depolama birimi olarak kullanılan aküleri şarj altında tutar; ardından evirici güç devresi yardımıyla doğrultulmuş olan bu gerilimi kritik yükün ihtiyacı olan tam regüle edilmiş bir AC gerilime çevirir. KGK cihazının kendinde bir sorun ortaya çıkmadığı sürece kritik yükler on-line olarak KGK üzerinden çift güç dönüşümü (AC-DC-AC) ile beslenir.

Bu yazıda modüler KGK’lar geleneksel KGK’lar ile karşılaştırılacak, N+1 paralel yedeklemenin modüler KGK sistemlerinde kullanıcıya sunduğu üstünlük ve esneklikten bahsedilecek, dikkate alınması gereken bazı önemli teknik özelliklere örnek bir modüler KGK ürünü üzerinden kısaca değinilecektir.

Geleneksel olarak üç faz çıkışlı büyük güçlü KGK’lar tek modül şeklinde üretilmekte ve kullanılmaktadır. Bu KGK’lar kullanım ömrünün büyük bir kısmında sahip olduğu tam kapasitenin altında yüklenmekte ve çalıştırılmaktadır. Uygulamaya ve KGK’nın kullanıldığı yere göre düşük kapasitede kullanılan KGK’ların dezavantajları açıktır. Dikkate alınması gereken en önemli dezavantajlar, KGK’nın kapladığı büyük alan/hacim, tam kapasitelerinin altında yüklendiklerinde sergiledikleri düşük verimli çalışma, arıza durumunda KGK sisteminin tümüyle devre dışı kalmasıdır. Bu olumsuzluklar, modüler KGK sistemlerinin kullanımıyla büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır.

Modüler KGK’lar eşit güçte ve birden fazla sayıda özdeş KGK modülünün oluşturduğu KGK sistemleridir. Örneğin Tunçmatik A.Ş. firmasının yeni pazara sunduğu Modultech ürününde 25kVA/kW gücündeki bir KGK modülünden 10 adet kullanılarak nominal gücü 250kVA/kW olan modüler bir KGK sistemi oluşturulabilir (10x25kVA/kW).

5 Yorum

 1. gouranga

  Bilgilendirici güzel bir yazı olmuş. Ancak Total harmonic distortion’lar, power factor’ler havada uçuşmuş. Çok teknik bir anlatım.

  Bunlar normal bir bilgisayar kullanıcısından çok yüksek güç gerektiren (yazının son paragrafında belirtilen) yerler için önemli daha çok. Yani PC’sine UPS alacak arkadaşların bu yazıya takılarak kafayı yemelerine gerek yok bence, belirteyim 🙂

  (Bu yorumu biraz da yeni sistemi denemek için atıyorum :D)

 2. Dr. Vehbi Bölat

  Haklısınız. Makale biraz teknik olabilir 🙁 Ama zaten UPS’ler başlı başına yüksek teknoloji barındıran güç elektroniği esaslı cihazlar:)
  Öte yandan, sunucu odası kurumundan ve bilgi işlem merkezinden sorumlu olan IT yöneticilerini yazıda bahsi geçen konular çok yakından ilgilendiriyor. Yazıda bahsi geçen konular, bilgi işlem sistemlerinin güç koruması için UPS seçimi yapılırken hassasiyetle dikkate alınıyor. Yine de, yorumunuz ve samimi eleştiriniz için teşekkür ediyorum.

 3. gokhan

  25Kva lık kac bilgisayarlı yerde kullanılıyor?Moduler sistem tamam 1kva dA moduler sistem var mı?Eksik bir yazı 25kva sanki 10 bilgisayar bağlıyacaz, o bile az 25 kvaya.Alttaki reklamda 850va lık 1kvalık model varyazı 25i 50 yapmakla ilgili

  • gouranga

   Kgk ların bilgisayarların haricinde de çok geniş kullanım alanları var. Fabrika gibi üretim sürecinin durmaması gereken, hassas elektronik makinelerin bulunduğu büyük işletmeler örnek olabilir buna mesela.

   25 kva’dan 10 tane modülle kurulabilecek 250 kva sistemlerden bahsedilmiş. Bu büyüklükteki bir sistem sadece kişisel PC yi korumak amacı ile kurulmaz takdir edeceğiniz üzere.

Bir cevap yazın