Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Nedir?

KGK’larda otomobil aküsü rahatlıkla kullanılabilir.

Yanlış. Otomobil aküleri elektrik enerjisini depolamakla birlikte KGK sistemlerinde kullanılamazlar. Yapı itibariyle otomobil aküleri araba motorunun ilk çalışması için gereken gücü sağlar; motor çalıştıktan sonra aküye olan ihtiyaç ortadan kalkar. Araba aküsünden ihtiyaç duyulan güç kısa süreli ve yüksektir. Oysa KGK çalışmasında elektrik kesintisi süresince aküden, örneğin 15 dakika süreyle, yükün ihtiyacı olan güç çekilecektir. Kullanılan akünün bu süre boyunca, yükte performans kaybı oluşturmayacak şekilde, ihtiyaç duyulan elektriksel gücü sağlaması gerekir.

KGK’lar çok pahallı güç koruma çözümleridir. Yerine daha basit ve ucuz başka çözümler kullanılabilir.

Yanlış. Korudukları sistemin arızalanması veya beklendiği şekilde çalışmaması halinde ortaya çıkabilecek finansal kayıp ve sorunların düzeltilmesi için harcanacak zaman ve para çoğu kez KGK yatırımın çok üstünde olacaktır. Başlangıçta KGK’ya yapılacak yatırım zaman içinde sağladığı güvenilir çalışma ile kendini amorti edecektir. Yerine kullanılması düşünülebilecek olan diğer çözümler (örneğin gerilim regülatörü, izolasyon transformatörü, harmonik filtre, reaktif güç kompanzasyon sistemi vd.) şebekede ortaya çıkabilecek güç kalitesi ile ilgili sorunların tümü için kullanılamaz. Bu sorunların her biri için sadece bir tek cihaz kullanılabilir. Online KGK sistemleri ise, sorunların tümünü yükten izole etmek amacıyla kullanılabilecek yegâne çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazımızda KGK sistemlerini ilk kez tanıyacak okuyucuya tanıtıcı nitelikte bilgiler sunulmuştur. Umarım yazı bu anlamda amacına hizmet etmiştir.

Yazar Hakkında: Yrd. Doç. Dr. Vehbi BÖLAT, güç elektroniği alanında 20 yıldan uzun süre çalışmış olup uzmanlık alanlarıyla ilgili danışmanlık, eğitim ve ölçüm hizmetleri vermektedir; özel bir üniversitede öğretim üyeliği yapmaktadır. KGK satışı ve pazarlaması konusunda uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren Tunçmatik A.Ş. firmasında teknik danışmanlık hizmeti vermektedir. Uzmanlık alanları Güç Elektroniği, Elektrik Makinaları, Kesintisiz Güç Kaynakları, Fotovoltaik Sistemler, Motor Hız Kontrolu, Elektrik Güç Kalitesi ve Analizi’dir.

7 Yorum

 1. Namık Kemal Sinanoğlu

  Teşekkürler. Bu defaki daha verimli olmuş. Tabi biz gene satıcının insafına kalıyoruz. Çoğumuz sizin gönül rahatlığıyla önerdiğiniz 1000 tl civarındaki araçları alamayız. 600 VA KGK, voltaj sürekli dalgalandığı için akü hep devrede, onu korumak için de 70 tl lik regülatör. Toplam 150 TL nin altında bi fiyata tam koruma (yani bence öyle).

 2. Mehmet Özbay

  Açıklayıcı özet yazınız için teşekkürler. 2 sorum olacak:
  1) Bu ürünlerin faydalı ömürleri hakkında da bilgi verebilir misiniz?
  2) LI fiyatları 100-500 TL arasında değişirken online KGK fiyatları 400-400 TL arasında. Bu durumda sıradan bir ev PC kullanıcısının alması gereken bir KGK’nin nasıl olması beklenir?

 3. Yrd. Doç. Dr. Vehbi BÖLAT

  Mehmet Bey merhaba,
  Ben teşekkür ediyorum. Mesajınıza geç yanıt yazıyorum. Çünkü geç gördüm, kusura bakmayın 🙂
  1- KGK’ların faydalı ömürlerinden kastınız kullanılabilecekleri süre ise bu tümüyle yapılarında kullanılan elemanlara ve çalışma koşullarına bağlıdır. Tahmin edeceğiniz gibi elektronik ve elektromagnetik bileşenler sıcaklıkla ömürlerinden yitirirler. Benzer şey aküler için de söylenebilir. Ancak pratikte ve benim bildiğim 10 yıldır çalışan KGK cihazları bulunmaktadır.

  2- Ev kullanıcıları için LI KGK kullanmak yeterlidir. Sadece KGK gücünü seçerken güç koruması sağlayacağınız yüklere göre doğru KGK’nın tespit edilmesi esastır.

 4. HÜSEYİN KULUK

  selam hocam
  6 ay önce 600v lık tuncmatik kgk aldım alma sebebim hem voltaj regüle edecekti birde elektirik kesintisinde sistemi besleyecek
  maalesef tunçmatik marka kgk 110 volt ile 260 voltu regule edeceğini satış açıklamasında yazıyordu. kesinlikle regüle etmiyor ben türk malı olsun diye tunçmatik aldım tamamen çin malı
  guya 3-5 kuruş fazla verdim tunçmatikte çin malıymış…

  • Vehbi Bölat

   Merhaba,
   Firma ile görüştünüz mü acaba? Cihazın modelini yazarsanız sizin için giriş gerilim çalışma aralığını araştırabilirim. 600VA’lik bir UPS ise cihaz line interactive modeldir muhtemelen ve bu cihazların giriş gerilim regülasyon aralığı sınırlıdır. Bununla beraber doğru bilgiye erişebilmek için cihazın modelini belirtmenizi rica ediyorum. Selam ve sevgiler.

Bir cevap yazın