Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Nedir?

Doğru Bilinen Yanlışlar

Koruduğumuz bilgisayarlar, diğer bir deyişle bu ortamlarda işlenen ve saklanan bilgiler bizim için değerli olduğundan hem satın almadan önce, hem de kullanımları süresince KGK’lar hakkında bazı temel bilgileri bilmek önemlidir. Yazının bu kısmında farklı bir yöntem izleyerek KGK’lar ile ilgili doğru olan bilgilerin yerine yanlış bilinenlerden en sık karşılaşılanları sıralamaya çalışacağım.

Dizel jeneratör veya gerilim regülatörü KGK’lar yerine kullanılabilir.

Yanlış. Her ne kadar hem dizel jeneratörler, hem de gerilim regülatörleri regüle edilmiş sabit bir gerilimi besledikleri yüklere uygulasalar da elektrik kesintisi başladıktan hemen sonra KGK’ların temel işlevi olan kesintisiz güç koruması çözümünü sunamazlar! Bunun yanı sıra anılan her iki sistemin, hızlı yük ve şebeke gerilimi değişimlerinde yük geriliminde oluşabilecek gerilim sapmalarını düzeltme hızı KGK’larda olduğu kadar hızlı değildir. Regülatörler elektrik mevcut iken şebeke geriliminin yavaş değişen düşüş ve yükselmelerini düzelterek yüke sabit gerilim uygular; jeneratörler ise elektrik kesildikten bir süre sonra devreye girerek yüke sabit gerilim uygular.

KGK’lar güvenilir cihazlar değildir.

Yanlış. Sahip olduğu gelişmiş ve karmaşık yapısı nedeniyle büyük çoğunluk tarafından bu şekilde düşünülen KGK’lar artık saha çalışmasıyla kendini kanıtlamış ve tasarımı olgunlaşmış cihazlardır. Hava alanlarında, tıp uygulamalarında kullanılması zorunlu hale gelmiş güç koruma sistemleridir ve iki arıza arası ortalama süreleri (MTBF) çok yüksektir.

Kritik yükler için online KGK yerine line interactive KGK kullanılabilir.

Yanlış. Line interactive (LI) KGK’lar normal çalışmaları esnasında yük için daha kaliteli olan gerilimi çift güç dönüşümü ile oluşturmazlar; yerine, şebeke gerilimini doğrudan veya kademeli düzenleyerek yüke uygularlar. Dolayısıyla şebekede ortaya çıkabilecek tüm bozulmalar, harmonikler, gürültüler olduğu gibi yüke uygulanmış olur. Bu tür güç kalitesi bozulmalarına karşı hassas olan yükler daima ve mutlaka online KGK’lar üzerinden beslenmelidir. Line interactive KGK’lar ise beslendikleri gerilime karşı çalışma toleransları daha yüksek olan, nispeten daha az kritik yapıdaki yüklerin güç beslemesinde kullanılırlar; ucuz ve basit çözümlerdir. Örneğin hastane, finans merkezleri gibi alanlarda online KGK’lar tercih edilmelidir.

7 Yorum

 1. Namık Kemal Sinanoğlu

  Teşekkürler. Bu defaki daha verimli olmuş. Tabi biz gene satıcının insafına kalıyoruz. Çoğumuz sizin gönül rahatlığıyla önerdiğiniz 1000 tl civarındaki araçları alamayız. 600 VA KGK, voltaj sürekli dalgalandığı için akü hep devrede, onu korumak için de 70 tl lik regülatör. Toplam 150 TL nin altında bi fiyata tam koruma (yani bence öyle).

 2. Mehmet Özbay

  Açıklayıcı özet yazınız için teşekkürler. 2 sorum olacak:
  1) Bu ürünlerin faydalı ömürleri hakkında da bilgi verebilir misiniz?
  2) LI fiyatları 100-500 TL arasında değişirken online KGK fiyatları 400-400 TL arasında. Bu durumda sıradan bir ev PC kullanıcısının alması gereken bir KGK’nin nasıl olması beklenir?

 3. Yrd. Doç. Dr. Vehbi BÖLAT

  Mehmet Bey merhaba,
  Ben teşekkür ediyorum. Mesajınıza geç yanıt yazıyorum. Çünkü geç gördüm, kusura bakmayın 🙂
  1- KGK’ların faydalı ömürlerinden kastınız kullanılabilecekleri süre ise bu tümüyle yapılarında kullanılan elemanlara ve çalışma koşullarına bağlıdır. Tahmin edeceğiniz gibi elektronik ve elektromagnetik bileşenler sıcaklıkla ömürlerinden yitirirler. Benzer şey aküler için de söylenebilir. Ancak pratikte ve benim bildiğim 10 yıldır çalışan KGK cihazları bulunmaktadır.

  2- Ev kullanıcıları için LI KGK kullanmak yeterlidir. Sadece KGK gücünü seçerken güç koruması sağlayacağınız yüklere göre doğru KGK’nın tespit edilmesi esastır.

 4. HÜSEYİN KULUK

  selam hocam
  6 ay önce 600v lık tuncmatik kgk aldım alma sebebim hem voltaj regüle edecekti birde elektirik kesintisinde sistemi besleyecek
  maalesef tunçmatik marka kgk 110 volt ile 260 voltu regule edeceğini satış açıklamasında yazıyordu. kesinlikle regüle etmiyor ben türk malı olsun diye tunçmatik aldım tamamen çin malı
  guya 3-5 kuruş fazla verdim tunçmatikte çin malıymış…

  • Vehbi Bölat

   Merhaba,
   Firma ile görüştünüz mü acaba? Cihazın modelini yazarsanız sizin için giriş gerilim çalışma aralığını araştırabilirim. 600VA’lik bir UPS ise cihaz line interactive modeldir muhtemelen ve bu cihazların giriş gerilim regülasyon aralığı sınırlıdır. Bununla beraber doğru bilgiye erişebilmek için cihazın modelini belirtmenizi rica ediyorum. Selam ve sevgiler.

Bir cevap yazın