Kesintisiz Güç Kaynağı Seçerken Dikkate Alınması Gereken Temel Kriterler

2- Yüksek Giriş Güç Faktörü: Kullanılan yüklerin önemli bir kısmı şebekeden aktif gücün yanı sıra reaktif güç de çeker. İşletmelerde kullanılan eski teknolojilerle donatılmış motor hız kontrol üniteleri ve KGK’lar, akü şarj üniteleri gibi güç elektroniği temelli devreler bu yük grubunun içinde yer alır. Üretimde yararlanılmayan, ancak şebekeden çekildiği için belli bir parasal bedel ödenmek zorunda kalınan reaktif güç tüketimi olabildiğince azaltılmalı, mümkünse şebekeden bu güç bileşeni çekilmemelidir. Bunun KGK tipi cihazların teknik verilerindeki karşılığı giriş güç faktörü değerinin 1’e yakın olmasıdır. İdeal durumda birim güç faktörü iki koşulun aynı anda gerçekleşmesi ile sağlanır: 1-KGK’nın AC güç kaynağından çektiği akımın dalga şekli,  bu güç kaynağının gerilim dalga şekli ile aynı formda, yani sinüzoidal olmalıdır, 2- KGK’nın AC güç kaynağından çektiği sinüzoidal akım, bu güç kaynağının gerilimi ile aynı fazda olmalıdır. Yukarda verilen şekilde KGK’nın giriş gerilimi ile giriş akımı bu iki koşulu birlikte sağlamaktadır. Genellikle IGBT doğrultuculu KGK’lar ilk maddede yer alan düşük THDi değerinin yanı sıra bu koşulu da karşılamaktadır.

Güç faktörü değeri 1’e çok yakın olan, örneğin 0.97-0.99 aralığında kalan giriş güç faktörlü bir KGK’yı seçmek sizi gereksiz reaktif güç bedeli ödemekten kurtaracak, edeceğiniz tasarruf özellikle yüksek güçlerde oldukça kayda değer olacaktır.

13 Yorum

 1. Yrd. Doç. Dr. Vehbi BÖLAT

  Haklı olabilirsiniz 🙂 KGK’lar yapısında yüksek teknoloji barındıran cihazlardır ve günümüzde endüstriyel ve ticari işletmelerde, bilişim altyapılarında, sunucu merkezlerinde vb. yaygın olarak kullanılmaktadır. Sahip oldukları yapısal özellikleri ve performans kriterlerini anlatmak için yazıda belirtilen teknik açıklamaların bu makalede yer alması gerekiyordu; aksi takdirde böyle bir yazı herhalde amacına ulaşamaz ve çok basit ve eksik kalırdı… Doğrusu okuyucunun bu tür makaleler için güç, gerilim, akım, harmonik vb. konuları biraz bilmesi beklenir. Aslında temel kavramların tanımlarını da bu yazıya ekleyebilirdim. Fakat bu sefer de makale çok uzun ve ders içeriği gibi olurdu 🙂
  Bununla beraber konuya ilgi duyanların KGK ile ilgili soruları olduğunda http://www.tuncmatik.com veya http://www.vehbibolatdanismanlik.com adreslerindeki iletişim bilgilerinden ulaşırsanız size daha fazla yardımcı olmaya çalışırım. Teşekkürler.

 2. ioz

  birde satıcı firmaların size giriş faktörünü verim olarak satma girşimlerine dikkat edin. Anlamıyorsanız birilerine danışarak ürün alın. sadece satıcı ile görüşürseniz elindeki ürünü uzaydan/cennetten gelmiş olarak yansıtır.

  • Yrd. Doç. Dr. Vehbi BÖLAT

   Sn. ioz doğru söylüyor!…

   Yukardaki açıklamamda da belirttiğim gibi KGK’lar teknik açıdan oldukça komplike cihazlar. Giriş, çıkış ve akü performans kriterlerinin çok iyi anlaşılması gerekiyor. Yoksa 0.98-0.99 olan giriş güç faktörü değerini size kolayca verim değeri olarak sunmaya çalışabilirler. Aslında makalem de bu kavramların biraz daha iyi anlaşılmasına yönelikti. Aman, aynı uyarıyı ben de yapmak istiyorum: KGK satın alma noktasına geldiğinizde ne istediğinizi ve size ne sunulduğunu çok iyi anlamaya çalışın. Sevgi ve selamlarımla.

  • Yrd. Doç. Dr. Vehbi BÖLAT

   Aslına bakarsanız internette tristörlü doğrultucuların kullanıldığı geleneksel KGK’lar hakkında yazılmış bir çok makale bulabilirsiniz. Ancak Eco Mod, PFC (Power Factor Correction), akü yönetimi, PWM doğrultucunun yapısında yer aldığı yeni nesil KGK’lar hakkında sanırım çok fazla makale bulunmuyor. Günümüzün taleplerini dikkate alarak, teknolojik yenilikleri barındıran bu tür bir makalenin okuyucu açısından daha fazla yararlı olacağını düşünmüştüm. Yine de öneriniz için teşekkür ediyorum.

 3. Vernoncougar

  http://www.sanalmarketim.com/urun/11f89210ca51764d4a8b55fa4bc97364/TUNCMATIK-Newtech-Pro-3KVA-1/1-Online-Ups

  Sayın Hocam, ben bu urunu kullanıyorum ama satın alırken acıkcası bahsettıgınız bılgılere sahıp degıldım, kullandıgım Psu’ya uyarlı oldugu ıcın bu urunu tercıh etmıstım. Ne dusunursunuz bılmıyorum ama 1-2 kelıme de olsa secımım hakkında bılgı verebılırsenız cok sevınırım. Tesekkur ederım..

 4. Yrd. Doç. Dr. Vehbi BÖLAT

  @Vernoncougar,

  Kullandığınız KGK’nın günümüz teknolojisine göre tasarlanmış Tunçmatik’in oldukça başarılı bir ürünü olduğunu söyleyebilirim.
  Aşağıda sıraladığım ve makalemde yer alan özellikler kullandığınız üründe de yer almaktadır:
  Geniş giriş voltaj aralığı (110-300 VAC) (Şebeke gerilimi geniş bir aralıkta değişse de akü çalışmasına geçmeyecek ve akü ömrü uzayacaktır!…)
  Giriş güç faktörü düzeltme (PF= 0.98)(Şebekeden reaktif güç çekilmediği için KGK kullanımı nedeniyle reaktif güç bedeli ödemeyecek, elektrik tesisatınızı aşırı akımla yüklemeyeceksiniz!…)
  Optimal akü performansı için akıllı akü şarjör tasarımı (aküleriniz akünün SoC (State of Charge) şarj durumuna göre şarj edilecek ve akü ömrü daha uzayacaktır!…)
  Enerji tasarrufu için ECO mod özelliği (İsterseniz KGK’nızı ECO modunda kullanarak daha verimli bir çalışma elde edebilirsiniz.

  Ürünün performansı beklentinizi fazlasıyla karşılayacaktır. KGK’nızı güle güle kullanın 🙂

 5. murat

  Merhabalar,
  Yeni model a sınıfı no-frost bir buzdolabı için 3-4 saat dayanabilecek bir güç kaynağı almalıyım.Bu konuda öneriniz ne olur ?Teşekkürler,selamlar…

Bir cevap yazın