Kendinize Windows Vista’ya Geçiş Paraşütü Hazırlayın

Kendinize Windows Vista'ya Geçiş Paraşütü Hazırlayın

Yazarın Notu

Guy Thomas İngiltere’de yaşayan ve Windows altında yazılım geliştirme konusuna odaklanmış bir danışmandır. Diğer iyi programcılar gibi Guy da yaptığı her şey de belirli bir yöntem izlemeyi sever, buna Windows XP’den Vista’ya geçiş işlemi de dahil.

Eğer Tom’s Hardware Guide’da bir süredir yayınlanan Windows Vista yazılarını okuduysanız bazı sürücülerin (özellikle de ekran kartı sürücülerinin) Vista ile sorunlar çıkardığından haberiniz vardır. Ayrıca Vista’nın arayüzü çoğunluk tarafından sevildiyse de bazı kullanıcıların yabancılık çektiğinden ve bazı uygulamaların başarımlarının Vista altında XP’de olduğundan daha düşük gerçekleştiğinin farkındasınızdır. Bunlara ek olarak muhtemelen forumlarda veya diğer internet sitelerinde pek çok başarısız ve kötü yorumlara sahip Vista’ya geçiş yazıları da okumuşsunuzdur.

Eğer Vista’ya geçmeyi düşünüyorsanız fazla ileri gitmeden Guy’un dikkatli yaklaşım tarzını aklınızın bir kenarına yazmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Basitçe bir Vista DVD’sini bilgisayarınıza takarak kuruluma başlamaktan kaçınmalısınız. Evet, Microsoft Vista kurulum/yükseltme sürecini daha kolay, daha güvenilir hale getirmiş ve işletim sistemini yükselterek pek çok programı yeniden kurmaktan kurtuluyorsunuz. Yine de bazı önlemleri almadan Vista kurulumunu başlatmak Guy’un benzetimiyle anti-virüs programı olmayan bir sistemde virüslü bir dosyayı çalıştırmakla eşdeğer.

Bilgisayar sizin, sonuçta böyle bir işe kalkıştığınızda nasıl bir yöntem izleyeceğiniz tamamen sizin sorumluluğunuzda, sadece harekete geçtiğinizde elinizdeki en iyi paraşüte sahip olduğunuzdan emin olun – bu yazı Vista’ya geçiş için daha iyi bir paraşüt oluşturmak konusunda size yardımcı olacak.

— Barry Gerber —

8 Yorum

  • Halit

   sakın vista ya geçme, çok sıkıntılı bir işletim sistemi. ben iki buçuk yıl kullandım, sonunda pes dedim windows 7 ye geçtim. sende öyle yap fakat 32 bit olarak, 64 bite geçme çünki tüm XP programları 32 bitte çalışır.

   • GAREZ

    XP öldü VISTA hala yaşıyor hatta isim değiştirip 2. kez geri geldi sende onu kullandın… VISTA SP2 ile çok daha iyi oldu… makyajlanmış 7 ile kıyas bile olmaz…

   • Halit

    sp ne aga, o zaman xp ye kaç tane sp çıktı bi halta yaramadı. arkadaşın aklını sen niye şimdi karıştırıyon, yardım etmeyede mi izin yok artık, her yere bulştınız. vista pc deki rem in yarısını kendine kullanan bir sistem bu arkadaş devamlı sp mi değiştircek ya ilerde sp 3 çıkarsa ne olacak.

 1. Sadık Özyavuz

  xp ve windows 7 dünyada en çok kullanılan ve az bi farkla windows 7 önde vistaysa yok denecek kadar az neyin kafasını yaşıyosan xp öldü diyerek araştırda konuş bilmiyosan sus kafadan at xp daha çok kullanılır belki bigün microsoft xp üzerinde geliştirmeler yapar hiç belli olmaz

Bir cevap yazın