Kendin Yap Sulu Soğutma 101

Sulu soğutma havalı görünüyor

Birkaç yıl önce sulu soğutma, sistem kurulumunun uç noktalarından biri olarak kabul ediliyordu ve genellikle elde birleştirilmiş akvaryum yedek parçalarından oluşuyorlardı. Hızlıca 2005’e gelirsek, sulu soğutmanın uzun süredir yaşamını sürdürdüğünü ve hala insanlara değişik gelen bir çözüm olduğunu görüyoruz. Koolance, Danger Den ve Swiftech gibi kuruluşlarını çabalarıyla, seri üretim sulu soğutma sistemleri artık en dikkatsiz kullanıcının bile ortalığı sele boğmadan söküp takabileceği duruma geldiler.

Sulu soğutmanın yararlı olduğu iki konu var: sessizlik ve aşırı hızaşırtma (overclocking). Sessiz bilgisayar isteyenler için sulu düzenek, gürültülü fanlardan kurtulurken kusursuz soğutma anlamına geliyor. Kapalı devrede dönen su bilgisayardaki sıcak noktalardan (merkezi ve grafik işlemci) ısıyı çok iyi bir verimle alıp, dışarıdaki ayrı bir ısı değiştiriciye yönlendirerek dağıtıyor. Bu sistemin hızaşırtma (overclock) potansiyelini artırırken, çok daha düşük sıcaklıklarda çalışmasını sağlıyor.

Genel Yerleşimi İnceleyin

Farklı bileşenleri seçmeden önce bilgisayarın genel iç yerleşimini gözden geçirmeniz gerekiyor. Bu kapalı devre hortum sisteminin nerelerden ve nasıl geçeceğine, nasıl takılacağına karar vermek için gerekli bir aşama.

Kapalı devre düzeneğin bileşenleri:

  • Su blokları: sistem bileşeni üzerine takılan ve ısıyı suya ileten diktörgen prizma, içi boş parça.
  • Pompa: soğutma suyunu hat üzerinde devreden parça
  • Radyatör: ısıyı ortama dağıtmak için kullanılan parça.
  • Fan ve davlumbaz: radyatör içinden hava akışını sağlamak için.
  • Depo veya T-hattı: doldurma ve akıtma (hava kabarcıklarını yok etmek için) düzeneği.
  • Hortumlar: kapalı devre hattı oluşturan, suyu taşıyan parçalar.

Düzeneğin tümüyle kasa içine mı konulacağına – orta boy kule kasalara sığmayacağı belli – veya kasa dışında parça bulunup bulunmayacağına baştan karar verilmesi gerekiyor. Sulu soğutma düzeneği bir yerden başlayıp yaparken yönlendirebileceğiniz bir proje değil; eğer böyle yaparsanız büyük olasılıkla bir sürü parça artırıp, gerekenden çok daha fazla para ve zaman harcarsınız.

Bir cevap yazın