Kendi PIC Programlayıcınızı Yapın

Adım 1

PIC programcımızı yaparken devre kartı oluşturmak için ütüleme tekniği denilen bir teknik kullandık. Bu tekniği ilk defa kullandığımız için bazı hatalarımız oldu bunları da sizinle paylaşacağız ki aynı hataları sizde yapmayın.

Ütüleme tekniğini kullanmak için fotoğraf kağıdı kullanacağız. Yapmamız gereken ARES’teki (yukarıda adı geçen programın bir bileşeni) baskı devremizin çıktısını bir lazer yazıcı ile fotoğraf kağıdına aktarmak (dikkat lazer yazıcı olması şart aksi halde işlemi gerçekleştiremezsiniz).

Ben çıktıyı Murat Çakır arkadaşımızın yardımıyla bulduğum bir lazer yazıcıdan aldım. Fotoğraf kağıdı diğer kağıtlara göre biraz pahalı olduğu için önerim çıktıyı almadan önce normal kağıda çıktı alarak birkaç deneme yapın sonuç olumlu olduğu takdirde fotoğraf kağıdına yazdırırsınız. Aşağıda çıktının resmini görebilirsiniz.

Adım 1

Unutmadan sizin devre yolları bu fotoğraftakinden biraz farklı olacak neden aynı değil diye sorun etmeyin çünkü biz bir hata yaptık ve size hatasız yani düzeltilmiş olan şemayı veriyoruz.

13 Yorum

 1. Salih Güler

  18F serisi PIC’lerin mimarisi ve yapısı 16F/C serilerinden farklıdır. Farklı bir devre tasarımı gerekebilir. Uygun soketi bulabilirseniz bir deneyin derim ama başarılı olacağınızı garanti edemem. Gerçi bu parçalara vereceğiniz para da cüzi olacağından bence denemeye değer.

  • Salih Güler

   Evet temel düzeyde bile olsa programlama bilinmelidir. Ancak kolay öğrenebileceğiniz bir programlama dili seçebilirsiniz. Üstelik sadece “PIC” mikrodenetleyicilerini de kullanmak zorunda değilsiniz (Basic Tiger’ı araştırmanızı öneririm).

   Başlangıç için Basic dilini öğrenmenizi tavsiye ederim. Fazla zorluk çekmezsiniz ama profesyonel olmak istiyorsanız bir miktar C ve Assembly öğrenmeniz de daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın