Kendi PC’nizi Toplayın, Bölüm 2: Adım Adım Birleştirme

Boş Kasanın Açılması

Anakart çekmecesi dışarı çıkartılmış boş kasa.

Anakart çekmecesi dışarı çıkartılmış boş kasa.

Kullandığımız kasa ATX standardında ve 300-watt’lık güç kaynağı kullanıyor. İki tarafındaki paneller vidaları söküldükten sonra çıkartılabiliyorlar. Bazı kasaların ters U biçiminde tek bir dış kapağı olabilir. Her iki durumda da bu kapakları çıkartarak müstakbel bilgisayarınızın kasasının içerisine iki taraftan da erişebilir durumda olmalısınız.

Bir kasanın modülerliğini ve kalitesini ölçmek için fiyatına bakabilirsiniz. Genelde ucuz kasalarda bileşenleri belli bir sıra ile takmak zorunda kalırsınız ve bu kasaların metal aksamı yumuşaktır, keskin kenarları da olabilir. Pahalı kasalarda daha akıllıca tasarımlar uygulanmıştır, kullanılan malzeme daha sert ve sağlamdır, keskin kenarlar törpülenmiştir ve güç kaynakları daha kalitelidir.

Yan panelleri söküp kasanın içerisini açınca üretici firmanın kasanın içerisine koyduğu aksesuarları görürsünüz. Güç kablosu ve vidalar mutlaka olmalıdır, bazı durumlarda kasa ayaklıklarını da burada bulabilirsiniz.

Bileşenleri Takılmaya Hazır Hale Getirilmesi

Bütün bileşenlerin kuşbakışı görünümü - ağ kartı, disket sürücüsü, CD-ROM sürücüsü, ses kartı, sabit disk, IDE kablosu, ekran kartı, bellek, işlemci soğutucusu ve anakart. (soldan sağa ve yukarıdan aşağıya).

Bütün bileşenlerin kuşbakışı görünümü – ağ kartı, disket sürücüsü, CD-ROM sürücüsü, ses kartı, sabit disk, IDE kablosu, ekran kartı, bellek, işlemci soğutucusu ve anakart. (soldan sağa ve yukarıdan aşağıya).

Şimdi bu fotoğrafa bir kere daha bakalım. Fotoğrafta resmi görülen bileşenlerin markalarına bakıp da özel olarak önerdiğimizi düşünmeyin. Bu ürünleri tamamen demo amacı ile seçtik. Hangi firmanın hangi bileşenini alacağınıza tamamen kendiniz karar vereceksiniz. Tom’s Hardware Guide Türkiye Web sitesinde bir çok ürünün incelemesini ve ürün önerilerimizi bulabilirsiniz.

17 Yorum

 1. leyla

  Merhaba sizden yardım bekliyorum benim elimde öyle uç noktalarda param yok 500tl lik bir kasa toplamak istiyorum bu miktarda en iyisini toplamak istiyorum yardım edermisiniz ve ilk defa bir kasa toplıycam

                             saygılarımla leyla

  • Hamdi Kellecioğlu

   Termal macun olmazsa işlemci fazla ısınır ve belirli bir seviyenin (genelde 100°C) üstüne çıkarsa sistem kendisini kapatır. Bunun dışında bir yavaşlama (kasılma) etkisinden söz edemeyiz. Tabi bir de fanlar daha hızlı döneceğinden sistemin gürültüsü artar.

 2. ratsu

  benim bilgisayarımın power sw kablosu bozuk ,forumlara baktım kısa devreyle çalışabilir diyorlar kısa devre yapmayı bilmiyorum nasıl yapabilirim ve gerçekten çalışır mı?

 3. gouranga

  Kısa devre demek güç düğmesine gelen iki kabloyu düğmeye basarmış gibi bir anlığına birbirine değirmek demek.

  Yani anakarttan güç düğmesine giden kabloyu bul, anakart tarafında kablonun bağlı olduğu iki pini bir anlığına tornavide gibi iletken birşey ile birbirine değdir olu.

  Yalnız tecrübesizsen ve elin yatkın değilse önermem, başka birşeyleri birleştirip anakartını yakabilirsin!

  • Sabertooth

   http://img5.ressim.net/out.php/i5830306_icerik-jpg

   Elimden gelir diyorsan da,

   * Kasadan anakarta giden o PWR SW kablosunu kasa tarafından sökerek kasanın dısına uzatırsın ve filmlerde düz kontakla çalışan araba gibi kabloları birbirine anlık değdirirsin daha sekilli olur 🙂

   *ya da o kablonun bir ucunu kasanın kapagına diğer ucunuda kasanın gövdesine tuttutursun ve kapagı gevsek bırakırsın. PC yi çalıştırmak için kasaya tekme atarsın. Böyle de gayet fantastik olur. Ben can sıkıntısına yapmıştım bir süre sonra kapak yamulmaya baslıyor gerçi.

   • gouranga

    Oldukça fantastikmiş tekme falan 😀

    @ratsu, Sabertooth zaten resmini koymuş- açıklamış, ya oradaki altında pwr-pwr_swt filan yazan iki pini birbirine bir anlığına değireceksin, ya da o pinlerden gelen kabloların ucunu açıp birbirine değireceksin o kadar.

    Yalnız tekme falan sakat 😛

 4. Sabertooth

  – Kasanın elektrik kablosu takılı değildir,
  – Güç kaynağının arkasındaki ON/OFF anahtarı OFF konumundadır.
  – Voltajdaki dalgalanmadan (eğer varsa) PSU korumaya geçmiş olabilir. Anakarta giden 24p ATX soketini çıkarın takın.
  – Güç kaynağının sigortası atmış olabilir. Bu da kaliteli pek çok PSU nun arkasında FUSE diye bir ibarede görülür.
  – KAsanın POWER butonunda oksitlenme ..vs olup işlevini yitirmiş olabilir.

 5. kamil

  – Kasanın elektrik kablosu takılı,
  – Güç kaynağının arkasındaki ON/OFF anahtarı ON konumunda

  geri kalan 3 sorunu resimle anlatabilir misiniz?
  şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın