Kaybolan iPhone 4G Olayına Polis El Koydu

Gizmodo iPhone 4GBiliyorsunuz geçtiğimiz hafta teknoloji gündemi, kaybolan/düşürülen iPhone 4G’nin prototipi ile meşguldü. Doğum gününde bir bara eğlenmeye giden Gray Powell adlı Apple yazılım mühendisi, cebinde taşıdığı iPhone 4G prototipini barda düşürmüş/unutmuş fakat kafası kıyak olduğundan bunun farkına varmamıştı.

Daha sonra barda kalan iPhone’nun bir iPhone 4G prototipi olduğu anlaşılmıştı. Her nasılsa bu prototip Gizmodo tarafından 5 bin Dolara satın alınmış ve Gizmodo editörlerinden Jason Chen, iPhone 4G’yi tüm dünyaya tanıtan bir inceleme yazmıştı.

Gizmodo, bununla kalmayıp adeta alay edercesine Apple’a bir yazı yazıp “bizde size ait olduğunu düşündüğümüz bir şey var geri ister misiniz” diye bir yazı da yollamıştı.

Sanırım tüm bu süreç Apple’ın hiç hoşuna gitmemiş olacak ki, Apple bu durumun araştırılması için polise başvurmuş. Poliste mahkeme kararıyla Gizmodo editörü Jason Chen’in evinde arama yapmış ve dört adet bilgisayarın da aralarından bulunduğu Chen’in tüm elektronik eşyalara el koymuş. Jason Chen, polis tarafından göz altına alınmamış. Polis, şimdilik delilleri topladığını açıklamış.

Kalifornia yasaları, arama sırasında gazetecilerin bilgi kaynağı belli olmayan veya yayınlanmamış bilgileri açıklamasına/teslim etmesine engel oluyor. Fakat internet editörlerinin gazeteci mi yoksa blog yazarı mı olduğu tartışma konusu.

Jason Chen, sanırım editörlük hayatının en sıkıntılı dönemlerinden birini yaşıyor. Kaybolan bir iPhone prototipini satın almanın suç olabileceğini düşünmesi gerekirdi.

1 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Çin’de Foxconn firmasın da çalışan bir işçi prototipi kaybettiği için çeşitli suçlamalara ve şiddete maruz kalmış bunun sonucun da ise oturduğu evin balkonundan atlayarak intihar etmişti.

    Bu kadarıyla kurtulduğuna şükür etsin 🙂

Bir cevap yazın