Kaspersky: Internet Interpol’üne İhtiyaç Var

Kaspersky LogoKaspersky Lab’ın kurucularından Yevgeny Kaspersky geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada “son beş yıl siber suçların altın çağı oldu. Siber suçlar uyuşturucu ticaretinden sonra ikinci sıraya yerleşecek kadar yaygınlaştı. Bununla mücadele edebilmek için bir çeşit İnternet Interpol’ü gibi bir kuruma ihtiyaç var” dedi.

Siber suç denilen şey bilgisayar dünyasının bir parçası haline geldi. İngilizce konuşmayan ülkelerde yaşayan bazı suçlular kendi ülkelerinde polis baskısından kurtulmak için sadece başka ülkelerde faaliyet gösteriyorlar.

Kaspersky’e göre sanal suçlarla mücadele ederken en önemli zorluk hükümetler arasında yeterli işbirliğinin olmaması. İnternet suçlarıyla mücadele eden normal polislerin yanında bir de ülkeler arası yetkiye sahip olan Internet Interpol’ü gibi bir kurumun oluşturulması çözüm olarak gösteriliyor. Aslında bu yeni bir fikir değil uzun zamandır konuşulan bir şey ancak Kaspersky’nin de dikkat çektiği üzere yıllardır bu konuda somut bir adım atılmış değil.

İnternet pasaportu ya da herkesin bir çevrimiçi kimliği olması gibi yöntemler de sanal suçları azaltmak için önerilen yöntemler arasında.

Açıkçası bu tür yaklaşımlar bana olacak bir iş gibi gelmiyor. Siz ne kadar önlem alsanız da internet gibi temelinde sanallık olan bir yapıda kötü niyetli kişiler her zaman daha kolay hareket edeceklerdir. Alınan önlemler gerçekten niyeti kötü olan ve işinde usta kişileri engellemeye yetmeyecektir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın