Kaspersky Donanım Üstünden Virüsleri Temizleyecek

TechSpot’un haberine göre; ünlü antivirüs firması Kaspersky, donanım üstünden virüslere engel olacak bir teknolojinin patentini A.B.D. patent bürosundan onaylatmış.

Kaspersky’ın geliştirdiği yeni teknoloji HDD ile CPU ve RAM’in arasına yerleştiriliyor ve hangi verinin HDD’ye yazılıp yazılmayacağını denetliyor. Ayrıca, Kaspersky’ın geliştirdiği bu aygıt, kendi içinde bir CPU ve RAM barındıracak, böylelikle pratikte aygıt, yerleştirildiği bilgisayarın işlem gücüne ek bir külfet getirmeyecek.

İlginç bir fikir. Görünüşe göre; Kaspersky, işi daha başından çözmek istiyor. Bu sistem özellikle belleklerde taşma yapan zararlı yazılımlara bir çözüm olabilir. Hatırlarsanız, Microsoft’da belleklerde taşma sorununa donanımsal ve yazılımsal çözüm getirmeye çalışmıştı, veri işleme engelleyicisi (Data Execution Prevention) ile ama bu sistemin ne kadar başarılı olduğu tartışılır.

Böyle bir sistemin sadece donanım ile çalışması pek mümkün değil, sonuçta virüsler yenileniyor ve bir şekilde bu aygıtında yeni virüslere karşı bilgilendirilmesi lazım. Ayrıca son kullanıcıdan kasalarını açıp bu aygıtı monte etmelerini bekleyemezsiniz. Kaspersky, muhtemelen yeni satılan PC’ler ile bu donanımı sunacaktır bizlere. Uzun lafın kısası, Kaspersky’ı önümüzdeki günlerde bu teknolojiyi tanıtırken görebiliriz.

1 Yorum

  1. doğruyu söyleyen adam

    herhalde bir firmware update imkanı sunarlar eşek değilya kaspersky hem bu nasıl bir beklentidir yılların markası böyle akılsızca bir şey yaparmı sizce ?

Bir cevap yazın