Karşınızda Firefox 4’ün Kullanıcı Arayüzü

Mozilla Firefox 3.6 çıktı çıkıyor derken, Mozilla mühendisleri 4.0 sürümü üzerinde geçen yazdan beridir çalışıyorlar. Gün geçtikçe yeni nesil web tarayıcısı ile ilgili bilgiler de netlik kazanıyor. Mozilla tasarımcılarından Stephen Horlander kullanıcı arayüzüneki en son yapılandırmayı günlüğünde (blog) paylaştı. İşte size Firefox 4.0’ın şu anki görüntüsü:

Firefox 3.7 ve 4.0 Kullanıcı Arayüzü

- Firefox 4.0 ile 3.0 Arasındaki faklılıkları sayınız

Firefox 4.0’ın grafiksel tasarımı sanki Google Chrome’u andırıyor. Örneğin sol üst köşedeki ev (home) simgeli sekmeyi gördünüz mü? Bu sekmede “sayfa” ve “araçlar” menüleri bir araya toplanmış. Benzer tasarım Microsoft Office 2007 ve Windows 7’nin WordPad ve Paint uygulamalarında da kullanılıyor.  

Firefox 3.7 ve 4.0 Kullanıcı Arayüzü Menü Seçenekleri

- Hollander'in Firefox Günlüğünden... Yeni menü seçenekleri böyle olabilir

Yeni kullanıcı arayüzünde en fazla dikkat çeken başka bir nokta ise adres çubuğunun sekmelerin içine sokulabilmesi. Böylece kullanıcı internette dolaşırken sekmeleri birbirine karıştırma riski en aza indiriliyor ve en önemlisi “alandan” tasarruf sağlanıyor. İşin güzel yanı bu kullanıcı arayüzü 4.0’ı beklemeye gerek olmadan sürüm 3.7’den itibaren kullanıcıların hizmetine sunulabilir.

Bir cevap yazın