Karşılaştırma: Beş 5.1 ve 6.1 Hoparlör Seti

Giriş

DVD’ler, MP3’ler ve giderek daha iyi ses efektleri sunan oyunlar sayesinde, PC’de ses kullanıcı için ikinci önemli özellik haline geldi – birincisi elbette yüksek grafik becerileriydi. Üreticiler bu durumu fark ettiklerinden artık üç belirleyici faktörün rol oynadığı çok geniş seçenekler sunuyorlar – fiyat, güç ve ses kalitesi. Tasarım ve fonksiyonel özellikler de gözardı edilmemeli ama bunlar kadar kritik değiller. Bu çeşitlilik, yeni hoparlör setlerinin, tüm özellikleri isteyen kullanıcılardan, bütçesini düşünerek hareket eden kullanıcılara kadar geniş bir kesimi cezbediyor.

PC hoparlörleri, tüm üreticilerin ürünlerinde görülebilen belirli trendleri yansıtmaya başladı:

  • 5.1 ses, sadece bir yıllık bir sürede ve büyük ölçüde bu alanın öncüsü Creative Labs’ın ürünleri ve PC’de DVD kullanımının yaygınlaşmasının etkisiyle, tartışmasız standart haline geldi.
  • Sesin daha güçlü olması satışı artırıyor; bu yüzden orta ve üst seviye setlerde çıkış güçleri ciddi şekilde arttı.
  • Belirli kalitedeki ürünlerin fiyatları düşmekle birlikte, genel eğilim, hoparlör sistemlerine yapılan yatırımın arttığını gösteriyor. Bu yüzden 300$ üzeri üst düzey hoparlör sistemleri devreye girmeye başlarken, çok kanallı sistemler müthiş yaygınlaştı.
  • Anakartla bütünleşik ses kartlarının ve yongasetlerinin 5.1, hatta 7.1 çözücü desteği sunması kendi harici çözücüsüne (decoder) sahip olan sistemlerin azalmasına yol açtı.
  • Çeşitli elemanların dış görünüm ve kaplamaları iyileştirildi. Plastik küp şeklindeki kolonların günleri sayılı; bunu da büyük ölçüde Altec Lansing’in ATP5 ve 4100 modellerindeki dikkate değer çabalarına borçluyuz.

Bir cevap yazın