Karşılaştırma: 21 ve 22 inçlik 7 CRT Monitör

Sony G520

Sony G520

Sony G520
Tüp boyutu 21 inç
Efektif boyut 20.18 inç
Teknoloji Sony FD Trinitron
Bantgenişliği Belli değil
Min/Maks. yatay tarama hızı 30 – 130 KHz
Min/Maks. dikey tarama hızı 48 – 178 Hz
Önerilen maksimum çözünürlük 1800 x 1440 @ 87 Hz
Boyutlar (cm) 50.1×49.7×48.7
Ağırlık 30.5 kg
Tahmini Perakende Satış Fiyatı (ABD fiyatı) 900$

G520, Sony’nin “performans ailesinin” üst diliminde yer alan bir model. Kullanılabilir ekran boyutu 20.18 inç, tüp teknolojisi ise elbette Sony’nin kendi üretimi olan FD Trinitron. Bildiğiniz gibi Trinitron tüplerde ekran noktalardan değil kesintisiz dikey fosfor şeritlerinden oluşuyor. Maske – ışınların geçişini engelleyen katı kısım – önceki teknolojiye göre daha az yer tutuyor. Bu da görüntüleri daha parlak ve daha keskin hale getiriyor. Tek sorun binlerce çok ince telden oluşan ızgaranın yerine sıkıca tutturulması. Bu yüzden darbeleri ve ısınmalardaki genleşmeleri önlemek için boydan boya iki yatay sönümleyici tel kullanılıyor. Bunun sonucunda da, ekranda açık renk zeminlerde belli olan iki koyu renk çizgi oluşuyor. Bu bazı kullanıcıları – özellikle de beyaz zeminde çalışanları – rahatsız edebiliyor.

Sony G520

G520 özellikleri açısından son derece iyi bir monitör ve bunu da büyük ölçüde FD Trinitron tüpüne borçlu. Yatay tazelenme hızı 130 kHz, böylece 1600×1200’de 105.02 Hz gibi oldukça iyi bir tazelenme hızına ulaşması mümkün oluyor. Bantgenişliği verilmemiş ancak oldukça yeterli olduğu anlaşılıyor. Şerit aralığı (pitch) ekranın her yerinde 0.24mm (unipitch). OSD menüsü testtekilerin en iyilerinden biri çünkü öndeki dikey ‘jog-dial’ düğmesi ile menüler arasında gezinmek kolaylaşıyor. Nokta nokta saflık (purity) ayarlaması, kanal kanal çok hassas renk ayarlaması gibi saygın bir profesyonel monitörde olması gereken tüm seçeneklere sahip. Bu ayarların olması çok yararlı ancak görüntü kalitesini iyileştirmek için oturup bu ayarları iyice kurcalamak gerekiyor. G520 üzerindeki bir düğme önceden tanımlanmış 3 görüntü moduna doğrudan erişim sağlıyor: Dinamik (oyunlar ve DVD için), Standart ve Profesyonel (kelime işlem gibi işler için). Son olarak, monitörde iki 15 iğneli VGA girişi olduğunu, böylece aynı anda iki PC’ye bağlanabildiğini söyleyelim. Önceki bir düğme ile iki PC arasında geçiş yapılabiliyor. G520’de 4-portlu bir USB hub da bulunuyor.

Sony G520

19″ boyutundaki G420’nin mükemmel test sonuçlarından sonra G520’den de aynı sonucu bekledik ancak Trinitron tüpünün her zaman istediğiniz ölçüde bir görüntü kalitesi sunamadığını gördük. Üreticinin önerdiği çözünürlüklerde bile mükemmel bir eşitlik (evenness) sağlamak çok zor. Geometride bir problem yok ama her zaman ekranın ortasında veya sağ kenarında hafif bir bulanıklık oluştu. Bu teste gönderilen modele özgü bir sorun değil, çünkü aynı kusura sahip bir G520 daha gördük. Ayarlar tamamen optimize edildiğinde görüntü çok iyi, hatta mükemmel ancak ekranın her yerinde o ölçüde mükemmel bir eşitliğe sahip değil. Çok yazık çünkü bu model keskinlik ve nokta birleşimi (convergence) açısından rakipsiz. Moiré efekti (dalgalanmalı çizgiler) bile yok ve renk doğruluğu fazlasıyla yeterli. Sonuçta, bu tür küçük kusurlarına karşın G520 çok iyi bir 21″ monitör.

Sony G520

Bir cevap yazın