Kardeş Kavgası: Celeron, Pentium 4’e Karşı

Kardeş Kavgası: Celeron, Pentium 4'e Karşı

Bravo Pentium 4! Yüksek saat hızları, uyumlu platform zenginliği ve rakip AMD’nin modellerini yanına yaklaştırmayışı ile Intel işlemci dünyasındaki krallığını başarı ile savundu. Ucuz Celeron modeli ise yenilerde, düşük saat hızı segmentinde (1.8 MHz’e kadar) AMD’nin düşük hızlı, ucuz modelleriyle başa çıkmak için oyuna katıldı. Ancak Intel Celeron’u çıkarırken acaba kendi ürününe mi bir rakip yaratmıştı?

Celeron modelleri her zaman en yeni Pentium teknolojilerine dayandığı için bu soru üzerinde düşünmeye değer. Willamette çekirdekli son modelden önce Tualatin çekirdekli, ondan da önce Coppermine çekirdekli Celeron modelleri vardı – bunlara daha fazla önbellek ve daha yüksek FSB hızı eklendiğinde Pentium III işlemci oluyorlardı.

Celeron Mendocino’nun hikayesi biraz farklıydı; çünkü bütünleşik L2 önbelleğe sahip olacak ilk yaygın işlemciydi. Intel’in işlemciye ilk L2 önbellek ekleme girişimleri başarısızlığa uğramıştı; Pentium Pro’da yapılan ilk denemelerde yüksek hatalı üretim oranları işlemcinin maliyetlerini tavana vurdurmuştu. Halefi Pentium II’de bütünleşik L2 önbellek olmasına rağmen, benzer güçlükler nedeniyle doğrudan işlemci çekirdeğine entegre edilmesini engellemişti. Intel bunun yerine işlemciyi küçük bir devre kartı üzerine entegre etti, L2 önbellek ile ilgili bellek bileşenlerini ekledi, tümünü plastik bir kutuda paketleyerek “Slot 1” adını verdi. İşlemci soket tabanlı rakiplerinden daha pahalı, hantal bir karta dönüşmüştü.

Ancak 0.18 &mikro;m üretim yöntemi geliştirildiğinde Intel L2 önbelleği çekirdeğe entegre etmeyi başararak performansı önemli ölçüde yükseltebildi. O zamanlar yenilikçi sayılan bu teknikten faydalanan ilk işlemci Celeron Mendocino (128 KB L2 önbellek) oldu. Ancak aylar sonra ikinci ürün, Coppermine çekirdekli Pentium III (256 KB) piyasaya sürülebildi.

Eski Celeron’lar hem daha küçük bir L2 önbellekle yetiniyorlardı, hem de FSB saat hızları daha düşüktü (önce 66, sonra 100 MHz). Bunların tamamı artık değişti, en son model Pentium 4 mimarisini temel alıyor. Peki tüm bunlara bir de düşük fiyatı eklenince, acaba Pentium 4 için geçerli bir alternatif oluşturabiliyor mu?

Bir cevap yazın