Kane & Lynch 2: Dog Days İnceleme – Bizi Okumadan Karar Vermeyin

İki yaşındaki oğlu, evde bıraktığı tabancasıyla oynarken silahın kazara ateş alması sonucu ölmüş ve Amerikan rüyasını yaşayan Adam Marcus’un sahip olduğu her şey, bir trajediye teslim olmuştu. Oğlunu kaybetmenin verdiği dehşete karısının bitmek tükenmek bilmeyen suçlamaları ve beş yaşındaki kızını alıp evi terk etmesi de eklenince uğrunda yaşayacak hiçbir şeyi kalmayan Adam, çamura batmış hayatına dünyanın en güçlü paralı asker örgütünde nokta koyma yolunu seçmişti. Yeni hayatında, yeni bir ismi vardı artık: Kane! Dünyanın en berbat yerlerinde, en dolgun ödemeyi yapanlar için savaşan Kane’in kaderi, Venezuela’da 25 masum insanı öldürmek suçundan idam cezasına çarptırıldığında yeni bir kırılma noktasının eşiğine gelmişti… Zira Kane’i idam cezasını bekleyeceği hapishaneye taşıyan nakil aracının bir başka konuğu daha vardı. Karısını öldürdüğü için idam cezasına çarptırılmış; bir şizofrenin tüm özelliklerini gösteren ilaç bağımlısı bir kaçık… James “Lynch” Seth.

Kane Lynch 2 Shangai.jpg

Bu kez esas oğlan rolünde Lynch var.

Nakil aracının yolu, Kane’in kendilerini dolandırdığını düşünen bir grup paralı asker tarafından kesildiğindeyse, Kane ve Lynch’in kader ortaklığı başlamış ve hesapta olmayan bu ortaklık onları nefret, intikam ve şiddet yüklü suç eylemleriyle dolu, sonunun nereye varacağı asla kestirilemeyecek bir kurda tuzak oyununa sürüklemişti.

Kane Lynch 2 1.jpg

Şimdiyse aradan yıllar geçmiş; Kane’in hayal kırıklıkları, pişmanlıklar ve trajedi dolu hayatı çok sevdiği kızından uzak devam ederken, Lynch kendisine yeni bir hayat kurmuştur. Kapılarını baştan çıkarıcı batı kapitalizmine açmış Şangay’da…

Lynch’e bakan herkes hala bir manyak görüyor olsa da artık kolay bir işi ve onu seven bir kız arkadaşı vardır. Dahası, en vahşi hayallerinin bile ötesine geçen “şişman” bir vurgun fırsatıyla da karşı karşıyadır. Ancak bu iş için ufak bir de yardım gereklidir. Sevimsiz geçmişine baktığındaysa güvenebileceği tek bir isim vardır. Adam “Kane” Marcus… Bu “şişman” vurgun, yıllar önce yaşananlardan dolayı bir daha Lynch ile ortak olmayı aklının ucundan bile geçirmeyen Kane için bile reddedilemez bir tekliftir. Bu, onun son işi olacaktır ve sonrasında kızının karşısına bambaşka bir hayatın içinde çıkabilecektir.

Kane Lynch 2 6

Ne var ki, tıpkı Guy Ritchie filmlerinde olduğu gibi işler daha ilk andan ters gitmeye başlayacak ve olaylar dakikalar içinde bir Michael Mann filmi havasına bürünüp, “kahramanlarımızı” ışık hızıyla dev bir çıkmazın içine sürükleyecektir. Şangay’daki bütün namlular, Kane ve Lynch’e doğrultulmuştur artık. Açgözlülük, hırs ve büyük umutlarla başlayan bu serüven; Şangay’ı suç, şiddet, kan ve intikam dolu bir labirente çevirecektir…

39 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Artistik tasarım ve etkileyici hikaye anlatımı bir oyunun 85 alması için yeterli mi?Bence oynanış böyleyken değil,10 üzerinden 7.5 verirdim en fazla.Tabi herkesin kriterleri farklı,bunu eleştirmek için değil görüş almak için soruyorum,yorum yazanlar kendi puanlarını da belirtirse memnun olurum.

  • Uğur Yurtsever

   “Ancak aradığınız farklı oynanış mekanikleri, bıçak keskinliğinde kontroller ve “tropik” bir adaysa kalbiniz kırılabilir. Bu yüzden Dog Days’in benden kaptığı 85 puanı amuda kalkıp okumanızı tavsiye ederim.”

   Sizden ricam bu cümleyi “hakkını vererek” bir kez daha okumanız. 😉

   Ayrıca yeri gelmişken bir şikayetimi dile getirmek istiyorum. Sizler nasıl “bu puan fazla, şu puan az” gibi fikirlerinizi bizimle paylaşabiliyorsanız; bizlerin de sizlerin affına sığınarak ufak eleştiriler yapmamızda bir sakınca yoktur sanırım.

   Zira benim kafama takılan şey; neden yorumların yalnızca son sayfada yazılan puanın üzerinde döndüğü.

   Burada incelemeleri erkenden yayınlamak için diğer birçok sitenin yaptığı gibi oyunları yarım yamalak oynamak yerine, oyunları bizlere sunduğu tüm özelliklerle değerlendirip genellikle doyurucu incelemeler hazırlamaya çalışıyoruz. Daha önce örneğini de gördüğümüz gibi incelemeleri utanmadan çalmıyoruz da…

   Peki, neden bir kez olsun bir yazıyla ilgili bir beğeni veya bizleri düşünmeye sevkedecek yapıcı bir eleştiri göremiyoruz?

   Yanlış anlamayın sizlerden diğer sitelerde gördüğümüz gibi “sahte” yorumlar beklemiyoruz ve elbette bir oyuna biçilmiş puanı eleştirmek en doğal hakkınız. Ancak bunu yaparken incelemeyi gerçekten okuyup anladığınızdan emin olsanız keşke (ki yorumunuz bunu gösteriyor).

   Umarım oyunlara verdiğiniz puanları da (bu puan sistemine de çok da takılmayın bence) böyle üstün körü bir süzgeçten geçirmiyorsunuzdur. 🙂

   Oruç arkadaşımıza sitedeki enteresan yorumlara ve tartışmalara yaptığı sert çıkışlar için kızıyordum; ancak şimdi kendisine hak verdim gerçekten. :p

   • ReBoN

    Abi sakin.İnceleme mükkemmel olmuş.Eline sağlık.Kimsede incelemeye kötü diyemez bence çünkü gayet doyurucu.Sadece milletde kendi puanını buraya yazıyor.

   • Uğur Yurtsever

    Yo yo sanırım yanlış anlaşıldım veya gecenin bu yarısı tam ifade edemedim kendimi. (galiba ikincisi) 🙂 Ben yalnızca genel bir eleştiri yapmak istedim. Zira ilk yorumu ve ardından gelen yorumları okuyunca yorumların yazı okunmadan yapıldığı izlenimine kapıldım.

    Yoksa kimsenin puanını yazmasında bir sorun yok elbette. Bu güzel bir şey. Ancak insan, “Artistik tasarım ve etkileyici hikaye anlatımı bir oyunun 85 alması için yeterli mi?” gibi bir yorumla karşılaşınca, ister istemez demek ki yazdığım son cümleyi tam olarak okumadılar diyerek üzülüyor ve okuyucuya olan sitemini dile getiriyor.

    Yanlış anladıysanız kusura bakmayın gerçekten. 🙂

   • Tuğbay Şahin

    Bu konuya katılıyorum , cunku bunun en can alıcı orneklerınden bırısı bence Final Fantasy serisinin 7. oyunudur. Tamam belkı 90 ların sonundan bı oyundan ornek verdım ama oynayan herkes benımle hemfıkırdırkı grafıkler ,anımasyonlar (kı bence fena degıldı) zamanın bırazcık gerısınde kalmasına ragmen oynanıs ve hıkaye o kadar mukemmel olarak ıslenmıstıkı , hayatımda oynadıgım uzak ara en ıyı oyun oldugunu soylemelıyım. nerden baksanız hayatımın 250-300 saatını alıp goturmustur bu oyun.Gıne olsun gıne gotursun 🙂

    sonuc ıtıbarıyle herkesın oyunları ınceleme , puan verme krıterlerı farklı , ben grafıklere pek onem vermez , hıkaye ve kurguyu on planda tutarken baskaları grafıklere, kontrollere onem verıyordur. 

     

    Benım ıncelemeden gordugum sey mumkun oldugunca cok farklı acıdan yaklasıp yeterlıo, doyurucu ve objektıf bır sunum yapılmaya calısılmıs olması. Mesela anlatılanlardan oyunun kesınlıkle bana gore olmadıgını soyleyebılırım 🙂 uzun zamandır beklıyormuydum? evet , benım acımdan hayal kırıklıgımı? malesef gıne evet 🙂 

     

    gınede tesekkurler ınceleme ıcın 🙂

 2. ReBoN

  Sadece demoyu oynadım fakat oynanış o kadar göze batmıyor.Zaten kısa tutmuşlar süreyi.Multiside zevklidir diye düşünüyorum ama 85 sanki biraz fazla gibi duruyor.75-80 gibi bir şey olabilir bence.

 3. MegaWolt

  Oyunu oynadım biraz çabuk bitti gibi geldi bana. Kamera açıları ve çekimleri çok güzel. Oyun belli bir yerden sonra tekdüze oluyor. Silahlar çeşitli değil ve çok basitler. Devamlı çinli polisleri öldürmekten bıktım. Benden 70/100 aldı.

 4. lady lazarus

  incelemelerinin her cümlesine taşıdığın bu oyun heyecanını ve deneyimini sıkılmadan zevkle takip ediyorum.

  yine mükemmel bir inceleme olmuş..  oyunu tüm yönleriyle dökmüşsün gözlerimizin önüne.. ki benim zevk alarak oynayabileceğim tarzda (bol aksiyon bol silah bol kurşun :/ ) olmamasına rağmen incelemeyi bir çırpıda okudum ve objektif yorumlarını takdir ettim..

  ellerine sağlık..

 5. Ziyaretçi

  85 puan kısmını belirtmemin sebebi oyunların kısaca bu kriterle sıralanması.Tabi ki oyunları karşılaştırmak için puanlara bakmak yeterli değil.

  Olumlu yorumlarımız da var,hatta tonla var,kendi adıma konuşursam yaptığım yorumların %50si saçma,%10’u eleştiri,%40 ı da övgü.

  Örnek veriyorum zamanında tw serisi neden eleştirildi?Çünkü oyunun ağır topları (savaş mekaniği,strateji haritası vb.) sürekli geliştirilmesine rağmen diğer kısımlar sürekli atlanıyordu (diplomasi gibi).Ne alakası var diyenler olacak,geliyorum oraya.Bir oyunu komple mükemmel yapmak pek olası değil,yapıldığı zaman klasik oluyor o oyunlar zaten,ancak eğer oyun iyi bir oyunsa kendini öne çıkardığı özelliklerin (bu durumda dizayn,hikaye anlatımı,atmosfer) çok iyi olması kadar arka plandaki özelliklerin de idare eder seviyede olması gerekir (bu durumda animasyonlar,çatışmalar,oynanış).Eğer shooter yapıyorsan shooter özelliklerini iyi yapacaksın,kamerayla oynamaya çok meraklıysan gidip film çekersin.Shooter değil interaktif film diyorsan (bkz: heavy rain’in ağzına edilmesi) .

   

 6. Ziyaretçi

  İlk olarak Kane&Lynch 2 le beraber Mafia 2’ninde beni hayal kırıklığına uğrattığını söyleyerek başliyim (yazcaklarım biraz uzun olabilir çünkü). Bu yüzden 85e amuda kalkarak bakmayı tercih ettim ben. :p

  Fakat incelemenizi çok çok pek çok başarılı buldum. Bazen cümleleriniz biraz yorucu olabiliyor ama bu da bzim okuma alışkanlığımızla alakalı galiba. Türk mileti okumadan bir yere gelen insanlarla dolu ne yazık ki. Ayrıca çok hoş bir mizahi üslubunuz var bunuda belirteyim. Sürekli bi tebessüm halinde okuyorum yazılarınızı. :))

  Sitenizde özellikle sizin ve Oruç beyin yazılarını beğenerek baştan sona okuyorum. Akıcılık ve doyuruculuk açısından. Düzgün Türkçeniz de buna dahil. 10 yıldır oyun dergisi alan ve brçok siteyi takip eden birisiyim ve ikinizin Türkiye’deki en iyi üç editör arasında olduğunu düşünüyorum.

  Sizin inceleminizi ve burdaki yorumları okuduktan sonra diğer türk sitelerini tekrar bir gezdim ve şok oldum. Bu sitelerin nasıl hala açık olduklarını anlayamadım doğrusu. Oynamadan yazdıkları o kadar belli ki. Sizlerin haber diye yazdıklarını ön inceleme yapıp milleti kandırmaya çalışıyorlar bi de. Atılan yorumları yayınlamıyorlar ve işlerine gelmeyenleri siliyorlar vs….

  Burdaki yorumlardan birinde dergi çıkarsanız alırım diyenler olmuştu. Onlara kesinlikle bende dahilim. Bu kaliteyi çok daha büyük işler için kullanmalısınız bence.

  Mafia 2 incelemenizi de merakla bekliyorum. Oruç bey yazarsa da problem olmaz. Bunu sanırım o yazacak uzun süredir göremiyoruz kendisini. :p

  Umarım bu kaliteyi bozmaz veya başka bişeylerle uraşmaya karar vermezsiniz.

 7. Uğur Yurtsever

  Ben de güzel sözleriniz için teşekkür ederek başlayayım. Yaptığımız işleri elimizden geldiğince doğru bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Zevkle okuyorsanız ne mutlu bize.

  Dergiyse evet çok güzel bir şey (özellikle uzun tuvalet seanslarının baş tacı oyun dergileri :p); ancak siz de takdir edersiniz ki bu aynı zamanda hiç de kolay bir iş değil değil. Dürüst olmam gerekirse zaman zaman biz de aramızda bu tip muhabbetler döndürüyoruz, ama genelde şaka veya eleştiri amaçlı oluyor 😛 . Keşke elimizde böylesine bir imkan olsa ve sizleri daha fazla memnun edebilsek.

  Mafia II incelememiziyse, bir terslik olmazsa Tahir arkadaşımız hazırlayacak. Kendisi son zamanlarda ekran kartı transistörleriyle anakart mosfetlerinin arasında kaybolduğu için Bad Company 2’den bu yana ilk incelemesi olacak. Yazılarını takip ediyorsanız onun da Türkçe’ye hakim ve sağlam oyun bilgisine sahip bir yazar olduğunundan haberiniz vardır zaten. 🙂

  Bu arada Mafia II, beni de birazcık hayal kırıklığına uğrattı. Henüz bitirmedim oyunu. Son sahnesini gördüğümde daha net bir fikrim olur sanırım.

  İyi oyunlar.

 8. mustafa

  Oyun güzel ancak birkaç sıkıntısı var vuruş hissi facia odunamı insanamı ateş ettiğimiz belli değil oynanış fena deyil ama ortalık birden karışınca kimin nerden ateş ettiği belli değil silahtan ateşmi çıkmıyo nedir adamları bulmak baya uğraştırıyor ama genel itibariyle güzel bir oyun.

 9. Ziyaretçi

  Tek başınıza dergi çıkarmanız (thgtr ekibi olarak) evet biraz imkansız gözüküyor ama eskiden çıkan,iyi olmasına rağmen yayından kaldırılan bir çok dergi (egm vardı fena değildi mesela) var,onların editörleriyle iletişime geçseniz falan bir şeyler olabilir belki.Oyungezer de Level da orta 3 güzel yazı dersi ayarında yazılar yazıyor,size ihtiyacımız var.

 10. Ziyaretçi

  ps3 için 2. el aldım 35 tlye… uncharted 2 den sonra odun gibi bir oyun…

  oyunun başı facia bir garajda arabanın bagajından silah alacaksınız yanınızdaki adam kendi başına alamıyor alıp sizin ona vermeniz gerekiyor daha bi sürü saçmalık sakın sıfır oyuna deli para vermeyin derim…

 11. spencerbio

  vallaha yorumlara baktımda aynı şeyleri bende yazacaktım,hep amalar var.o yüzden güzel bir oyun değil.vuruş hassasiyeti olmayan oyun benim için bir işe yaramaz,kamera açıları çok kötü.ara videoların güzel olması,grafiğin kaliteli olması yetmiyor.bence ilk oyun daha iyiydi.teknoloji gelişti ve inanılmaz kaliteli oyunlar çıkıyor artık.trailerları izliyoruz kendimizden geçiyoruz ama oyunda iş yok.böyle oyun yapacaklarsa hiç yapmasınlar daha iyi.hollywoodla anlaşıp animasyon film yapsınlar bence hiç olmazsa verdiğimiz paraya değer.

 12. Alper

  Oyunda zıplama tuşu yok.

   

  Oyun, beklediğim gibi çıkmadı ama açıkcası kötü de değildi.Benim oyunu oynama sebebim mükemmel grafikleri ya da fizik motorundan öte; iki karakterin beni bağlaması.Sonuçta insan bu yaratıkların neler yaşayacağını merak ediyor.Çıktıkça alacağım..

 13. Ziyaretçi

  Süper bir inceleme olmuş elinize sağlık. OGZ yi Leveli falan okuyorum da bırakın diğer siteleri falan cidden bir tanesiniz.

  Oyuna da hakkını vermişsiniz. Bu tarz oyunlardan hoşlananlar için 85, ama sevmyenler için 58. Katılıyorum. Yeni yazılarınızı bekliyorum. ^^

 14. iyi_biri

  Bu oyunda kamera açıları diğer oyunlardan farklı, anladığım kadarı ile oyunu yapan kişi kendisine göre değişik kamera açıları oluşturmuş, bu türde oyunları oynayan yada oynamayanları zorlayacak cinsten. Grafik bazen süper bazen ise yerlerde sürünüyor, ama oyundaki tek bir şey mükemmel oyunun konusu, piskopat bir katil ve aksiyon, ha sürekli küfür ediyorlar bunu ben beğenmedim ama oyuna değişik bir hava katılmış bu şekilde. Hava alanında takıldım, plan olmadığını sadece çabuk gitmeleri gerektiğini konuşuyorlar, bir tanesi planı uygulayacakları gibi birşey söylüyor, diğeri ise sonunda diyerek, planı beklediğini onaylıyor, her tarafa gittim 2 tane köpek saldırıyor ve zaman bitiyor, tekrar aynı görevi baştan yapmak zorunda kalıyorsun, nereye gideceğini gösteren hiçbirşey yok.

 15. selcuk

  bu oyunda cok guzel gayet mantıklı eskı oyunlara bakarsanız gayet ıyı bıraz ugrastırıcı buna benzer guzel 1 oyun daha var ama seri si ıle oynarsanız oyunu daha cok seversınız flatout 3 ve flaout newvegas tavsiye ederim iyi oyunlar

 16. mıstık

  arkadaşlar bi bölümde bir minibüs var oyuncu balkonda minibüsü durdurmasını söylüyor ne yaptım ettiysem minibüsü durduramadım yardımcı olurmusunuz.

Bir cevap yazın