Kaliteli Güç Kaynağı Şart

Kaliteli Güç Kaynağı Şart

Zaman ilerledikçe bilgisayarlar kendi yetenek ve başarımlarını artırmaya devam ediyorlar. Tabi başarımın yüksek olması sadece bileşenlerin fiyatlarını arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda çalışma maliyetini yani güç harcamasını da önemli ölçüde arttırıyor. Her ne kadar AMD ve Intel yeni modelleriyle birlikte aşırı güç tüketimini sınırlamayı başardılarsa da (SpeedStep veya Cool’n’Quiet gibi teknolojiler sayesinde 130 Watt artık bir üst sınır haline geldi) ATI/AMD ve Nvidia’nın her yeni nesil ekran kartları bir önceki neslin kartlarının harcadığı gücü katlamaya devam ediyorlar. Öyle ki üst seviyeli bir ekran kartının 200 Watt güç harcaması artık normal kabul ediliyor. Hatta SLI veya Crossfire gibi çift ekran kartlı yapılandırmalarının sistemin toplam güç tüketimi üzerine 500 Watt’lık yük bindirebilmesi işten bile değil.

Elbette bu kadar devasa boyuttaki ihtiyaçlar bir şekilde karşılanabilmeli ve güç kaynağı üreticileri bu değişime kayıtsız kalmadılar. Bu sene düzenlenen Computex Taipei fuarında birçok firma, aralarında 2000 W güç değerine sahip olanların bile bulunduğu kendi güç kaynaklarını halka tanıttılar. Bildiğiniz gibi GIGABYTE çok ünlü bir anakart ve ekran kartı üreticisi olmakla beraber Odin isimli güç kaynaklarının da üreticisi konumunda. Bu güç kaynakları fuarda karşımıza 550, 680 ve 800 Watt’lık sürümleriyle çıktılar.

Sistem uzmanları ve kasa uyarlamacıları (modder) uzun zamandan beri üst seviyeli bileşenlerin enerji gereksinimleri için olduğu kadar kasalarının görünümleri için de mükemmel güç kaynaklarının peşindeler. Küresel iklim değişiklikleri üzerine olan tartışmalar süredursun, OEM PC üreticileri ve sıradan PC kullanıcıları da bu önemli meseleye bir hayli odaklanmış durumdalar ve şu sorulara yanıt arıyorlar: “Acaba canavar gibi güç kaynakları gerçekten gerekli mi?” ve “Gerekliyse kime ne kadar gerekli?”

GIGABYTE bu sorulara Odin güç kaynaklarıyla yanıt vermeyi hedefliyor.

GIGABYTE bu sorulara Odin güç kaynaklarıyla yanıt vermeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın