Kağıtları Silip Tekrar Yazabilen Yazıcı İcat Edildi

Tokya’daki Eco-Products (çevre dostu) 2009 fuarında Sanwa Newtec firması ilginç bir ürününü sergilemiş, Prepeat. Nedir bu Prepeat? Bu bir yazıcı fakat bu yazıcıyı diğerlerinden ayıran ilginç bir özelliği var. Bu yazıcı, yeniden yazılabilir özel bir kağıt kullanıyor. Böylelikle artık işinize yaramayan ve normalde çöpe gitmesi gereken kağıtları, tekrar kullanabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken tek şey özel kağıdı yazıcıya koymak, gerisini yazıcı hallediyor.

Bu yazıcı toner ve mürekkep istemiyor. Basit bir çalışma mantığı var. Yeniden yazılabilir özel kağıt, yazıcı içindeki ısı ile siyaha dönüşüyor, sonra tekrar renk değiştiriyor. Bu yazıcı, kağıt üstüne bir şey püskürtmüyor, sadece istenilen şekilde kağıdın rengini değiştiriyor. Bu özel kağıtlar yaklaşık 1000 kez yeniden yazıma izin verebiliyormuş.

Güzel bir teknoloji ve çevreye faydalı gibi. Fakat böyle bir yazıcının şirketlerde kullanılmayacağı açık. Çünkü hiç bir şirket veya önemli kurum, üzerinde tahrifat yapılabilir kağıt istemez. Haberde belirtilmemiş fakat yazıcının sadece siyah ve gri tonlarda yazı çıkartabildiği anlaşılıyor. Bu da müşteri kitlesini bir hayli daraltıyor.

Bu ürün tam benlik diyorsanız, bir kez daha düşünün. Bu ürünün fiyatı pek öyle son kullanıcıya yönelik değil. Yazıcının fiyatı 5.600 dolar, yeniden yazılabilir kağıdın tanesi ise 3.3 dolar. Bu yazıcı, çevre dostu olabilir ama cüzdan dostu olmadığı açık. (video Youtube)

Bir cevap yazın