Kablosuz Ağına Şifre Koymayan Cezayı Alır

Almanya’da yaşıyorsanız kablosuz ağınıza şifre koysanız iyi olur. Alman mahkemesi kablosuz ağına şifre koymayan bir kullanıcıyı 100 avro cezaya çarptırdı.

Mahkemenin kararında “yetkisiz girişleri ve yayın hakkı ihlallerini önlemek için özel kullanıcılar kablosuz ağlarının düzgün bir şekilde şifre korumasına sahip olmasını sağlamakla yükümlüdürler” deniyor.

Kablosuz LogoBu karar bir müzisyenin, şifreli olmayan kablosuz ağa sahip olan bir internet kullanıcısını, internet erişiminden yasal olmayan yollarla müzik indirildiği için dava etmesi sonucu verilmiş. Mahkeme, dava edilen kullanıcıyı, yasal olmayan içeriğin indirilmesi konusunda doğrudan sorumlu bulmazken her kullanıcının yetkisiz erişimlere karşı kendi kablosuz ağının güvenliği sağlaması gerektiğini belirtmiş. Böylece olası davalarda “iki gözüm önüme aksın benim haberim yoktu hâkim bey” mazereti geçerliliğini yitirmiş oluyor.

Bakalım bizim mahkemelerden buna benzer bir karar çıkacak mı? Açıkçası Youtube’un başına gelenleri gördükten sonra hâkimlerimizin internet anlayışından korkmuyor değilim.

Bir cevap yazın