Kablocular İçin Komple Kablosuz Ağ Seçeneği: Arescom

Tom’s Hardware Guide Türkiye Ağ Rehberi’nden ve fuar izlenim yazılarımızdan da anlayabileceğiniz gibi, bu aralar en fazla gelişme kablosuz ağlar dünyasında yaşanıyor. Eskiden sadece üç beş standda “prototip” olarak tanıtılan ve açıkçası üretici firmaların bile çok fazla pompalamak istemediği kablosuz ağ dünyası artık son derece geniş bir konsept halini aldı. Çoğu anakart üreticisi bu gelişmeler karşısında “ne yapsak da yeni anakart modelimize 802.11b eklesek” diye düşünüp taşınıyorlar, iş ortaklarını sıkıştırıp bu teknolojiyi ucuza mal etmenin ve rekabette bir adım öne geçmenin yollarını arıyorlar.

Geçtiğimiz ay bu ürünlerle ilgilenirken Kablo Internet faturamın içerisinden çıkan bir broşür ilgimi çekti. İçerisinde “Kablo Internet’i paylaştırmak ister misiniz? Hem de kablosuz olarak…” gibisinden bir tanıtım vardı. Aradaki bilgileri hemen atlayıp geçtim ve alt tarafındaki telefon numarasını çevirdim. Karşıma çıkan firma, Teknotel-Ere bize oldukça nazik davandı ve getirdikleri kablosuz iletişim ürünlerini incelememiz için test merkezimize gönderdi. Böylece bu ay sizler için komple bir kablosuz ağ çözümünü incelemek, test etmek ve hakkında ahkam kesmek imkanımız oldu.

Sözünü ettiğimiz ürünlerin tamamı Arescom tarafından üretilmiş. Daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik: Bir kablosuz ağ söz konusu olduğunda iletişimi kurmak için bir erişim noktası (access point) ve bu erişim noktasının etrafına konuşlanmış ve erişim noktasını kullanarak Internet’e veya şirket içi ağa bağlanan kablosuz bilgisayarlardan söz ediyoruz. Şirketinizdeki ağa kablosuz özellikler eklemek istediğinizde bütün yapacağınız bir erişim noktasını şirketinizin yerel ağına bağlamak. Bundan böyle kablosuz bilgisayarlar erişim noktası vasıtası ile şirketin yerel ağındaki verilere ve kaynaklara erişebiliyorlar. Aynı şekilde, yerel ağdaki bilgisayarlar da mobil durumdaki bilgisayarlara erişebiliyorlar. Erişim noktası adımdan da anlaşılabileceği gibi yerel ağ ile kablosuz bilgisayarlar arasında veri değiş-tokuşunu sağlayan bir köprü görevi görüyor.

Bir cevap yazın