Kablo İnternet’i Paylaştıralım, Evimiz Veya Ofisimiz Nefes Alsın

Modemle İnternet bağlantısının alternatifleri aslında uzun bir zamandır piyasada. Kablo İnternet, ADSL, kapsama alanı küçük de olsa ISDN seçenekleri uzun bir zamandır değerlendiriliyor ve birçok ofiste veya şanslı evlerde kullanılıyor. Ama kullanım alanı en geniş olan hızlı İnternet erişimi şu an için kablo. Bu yazımızda kablo ile kapınıza kadar gelen İnternet bağlantısını birden fazla bilgisayara nasıl paylaştıracağınız öğreneceğiz.

İnternet, bugün gerek evlerde gerekse de ofislerde bilgiye ulaşmak ve bilgiyi paylaşmak için en önemli, neredeyse vazgeçilmez bir unsur. Ancak özellikle imkanları kısıtlı ofislerde veya evlerde birden fazla bilgisayarın kullanımı söz konusu olduğunda, her bilgisayara ayrı bir modem ve telefon bağlantısı yapıp İnternet’e erişimini bu yöntemle sağlamak hem çok pahalı hem de hiç pratik olmayan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Ama alternatifsiz değiliz elbette. Windows 98 SE versiyonundan beri bir İnternet bağlantısını mini bir ağ sistemi kurup diğer bilgisayarlara paylaştırma imkanımız var. Hem de Microsoft’tan hiç beklenmeyecek bir şekilde kolay, pratik ve sağlam bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. İnternet paylaşım yöntemini kullanarak diğer bilgisayarları İnternet’e erişmek herkesin amacı. Ancak bu amacı gerçekleştirmek için her zaman elinizin altında bir kaynak bulunmuyor. Bu yüzden, size bu kaynağı hazırlamaya karar verdik. Yazımız boyunca anlatılanları yaparak kuracağınız bir ağ üzerinde İnternet’i nasıl paylaştıracağımızı öğreneceğiz.

Bir cevap yazın