JVC süper ince, tasarruflu LCD televizyonunu tanıttı

JVC Procision serisi olarak nitelendirdiği yeni ince LCD televizyonunu duyurdu. 1080p çözünürlüğe sahip olan bu televizyonu özel yapan ince tasarımı değil, azaltılmış güç tüketimi. 42” LT-42SL89 ve 46” LT-46SL89 modellerinin 200 watt’tan daha az güç tüketeceği iddia ediliyor. Bu güç tüketim oranları harcadığınız elektrik konusunda kendinizi suçlu hissetmenizin önüne geçebilir.







Hiç şüphe yok ki üretici firmaların çevreye olan duyarlılıkları artık daha fazla ve gün geçtikçe tüketici elektroniği pazarındaki şirketlerin çevre dostu ürünlerinin sayısı artıyor. Ancak birçoğumuz için hangi ürünler gerçekten çevre dostu hangi ürünler öyleymiş gibi yapıyor anlamak zor.



Çevre dostu teknolojilerin standartları olmadığından, çevre dostu denilen bir ürünün “gerçekten” öyle olup olmadığını anlamak zor. Ürünlerin belirgin niteliklerine baktıktan sonra enerji verimliliği olanları seçebiliriz. Bunu yaparken de üretim aşamasından tutun da, ürünün tüm kullanım ömrüne ve kullanıldıktan sonra çevreye olan etkisine bakarak, “çevre dostu” olup olmadığına karar verebiliriz. Eğer 40 inç’lik bir LCD televizyon arıyorsanız, JVC’nin Procision serisi aradığınız ürün olabilir.



Televizyon duvara bir tablo gibi asılabilecek kadar ince. 1.5 inç’lik (3.8 cm) ince bir kabine sahip aygıtın televizyon panelinin ortasına ait en derin kısmı yaklaşık 3 inç. Kim ne derse desin bu televizyon ince ve modaya uygun. Canlı bir ifade verebilecek kadar ince yapıda bir çerçeveye sahip olmasının yanı sıra, duvara asılabilme özelliğine de sahip. Evler için ince, modaya uygun veya küçük tasarıma sahip bir televizyon, aynı zamanda da çevre dostu. İnce ve düz tasarım daha az atık madde çıkmasına neden oluyor ve bu da atık alanlarının daha az dolması demek. Buna rağmen kullanılan materyale bağlı kalmasızın televizyon çevre dostu olarak nitelendirilebilir.



JVC bu ince tasarımın ince bir panel arka ışığı ve güç kaynağı kasasıyla sağlandığını söyledi. Yeni arka ışık, standart LCD televizyondakilere oranla %40 daha küçük. Arka ışık 11.8 kg ağırlığa sahip ve sadece 145 watt’lık bir güç tüketiyor. Geleneksel LCD televizyonların arka ışıklarının 200 watt’ı aştığını düşünürsek belirgin ölçüde düşük bir güç tüketimine sahip. Arka ışık, ışık dağıtıcı kaplamalar ve eklenen ışık yansıtan levhalarla iyileştirilmiş. Ek bir CCFL tüpü kullanmadan ışığın televizyon ekranının köşelerine ve kenarlarına eşit ölçüde dağıtılması sağlanmış. Televizyonun ışıklandırması yeterli ve halen değiştirilebilir yapıda, bu da ekranınızın her zaman parlak kalabileceği anlamına geliyor.







Ciddi anlamda ince olan bu televizyonun ağırlığı da inanılmaz derecede az ve duvara asarak kullanacaksanız, ağırlığından dolayı duyacağınız endişe de en az seviyede olacak. JVC Super Slim LCD yaklaşık 15 kg ağırlığa sahip olduğundan taşımada ve asmada büyük kolaylık sağlıyor. JVC, özel olarak bu televizyon için tasarlamış olduğu duvar askısıyla geleneksel duvar askılarına nazaran televizyonu duvara daha yakın asabilmenizi sağlıyor.



Haberi tartış…

Bir cevap yazın